1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Ales Nedir? Kimler Başvuru Yapabilir?

Ales Nedir? Kimler Başvuru Yapabilir?

ales-nedir

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı anlamına gelen ALES sınavı, lisans eğitimini tamamlayarak bir sonraki eğitim sürecine başlayan kişilerin girmesi gereken bişr sınavdır. ALES ile sadece yurtiçi değil aynı zamanda da yurtdışı başvurular da gerçekleştirilebilmektedir. Lisansüstü eğitimlerini alarak akademik personel olmak isteyenlerin bu sınava başvuru yapmaları gerekmektedir. Aynı zamanda da doktora sınavları için de gerekli bir sınav olarak adlandırılmaktadır. Yüksek lisans başvurularında diploma puanıyla beraber aranılan kriterlerden bir tanesidir. Sonrasında yapılacak olan mülakat evresinde ALES puanının en az 70 olması gerektiği vurgulanmaktadır. Doktora adayları için ise alt sınır 80 olarak belirlenmiştir.

ALES’e Kimler Başvuru Yapabilir?

ALES’e başvuru yapmak isteyen adayların herhangi bir lisans programından mezun olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda da lisans programından mezun olabilecek konumda bulunan kişiler de bu sınava tabi olabilmektedir. Aynı zamanda da yurtdışında okuyan öğrenciler de başvurabilir. Üniversitelerinin denklik belgelerini elinde barındıran öğrencilerin bu hakları bulunmaktadır. Yılda 2 kez yapılan ALES’e bu şekilde başvuru yapabilmeleri söz konusudur.

ALES’in Önemi

Önceki zamanlarda tezli ya da tezsiz yüksek lisans başvuruları için ALES sınavı gerekmekteydi. Ancak günümüzde sadece tezli yüksek lisans başvuruları için aranan bir şart haline geldi. ALES sınavı, yüksek lisans öncesinde hesaplanan puanlardan bir tanesi olarak görülmektedir. Yurtiçindeki herhangi bir üniversitede bu programa dahil olacak olan öğrencilerin başvuru yapmaları gerekmektedir.

ALES; bazı kuruluşların yüksek lisans öğrencilerine burs verirken dikkate aldıkları bir şart olarak da adlandırılmaktadır. Bu yüzden bu kriter nezdinde de önemli bir yerde bulunmaktadır.

ALES Kaç Yıl Geçerli?

ALES puanı, YÖK tarafından alınan karara bağlı olarak 2 yıl boyunca kullanılabilmektedir. 5 yılı geçiren adayların tekrardan bu sınava girmeleri şartı bulunmaktadır. 5 yılın dolmasını beklemeden de bu sınava müracaat etmek mümkündür. 27 Eylül 2017 tarihinde alınan karara göre ALES’in geçerlilik süresi bu şekilde belirlenmiştir. Puanını yükseltmek isteyen adaylar; 5 yıl içerisinde istedikleri kadar sınava girebileceklerdir. Puanlarını daha yüksek tutabilmeleri adına bu sınava müracaat edebilme şanslarını kullanabileceklerdir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  07:07 Saatinin Anlamı - Saatlerin Anlamları
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap