1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Google AMP Nedir? Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Google AMP Nedir? Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

AMP (Accelarated Mobil Pages) web sitelerinin mobil cihazlarda daha hızlı çalışmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

google-amp-nedir

AMP nedir nasıl kurulur konusunu açıklamadan önce,  AMP hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Arama sonuçlarında sürekli revizeler gerçekleştiren Google’nin mobil sayfalar için devreye soktuğu bir uygulama olan AMP bir framework çalışmasından ibarettir. Google tarafından yapılan açıklamada Google News başta olmak üzere tüm ürünlerin AMP HTML ’ye geçirilmesi söz konusudur. Bu uygulama sebebiyle Google mobil sayfalarda istenilen düzeyde içerik sağlamayan sitelerin sorun yaşaması muhtemel görünüyor.

Doğru AMP Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hızlandırılmış mobil sayfalarının kalıcı bağlantısı çok önemlidir. SEO açısından doğru kullanım şu şekilde olmalıdır;

Örneğin siteniz.com/deneme sayfanız için AMP sayfasının nasıl olması gerektiğini belirtelim.

AMP sayfanız ‘siteniz.com/deneme’ veya ‘digersiteniz.com/deneme’ şeklinde olmamalıdır.

Bu durum kafa karıştırır. Aynı URL’nin hem AMP sayfasına hem de asıl sayfaya işaret etmesi arama motoru ve kullanıcıların kafasının karışmasına neden olur.

Farklı bir alan adıyla AMP sayfası oluşturmak ise ana sitenizden bağımsız bir siteye işaret edeceğinden yanlış bir kullanımdır.

‘amp.siteniz.com/deneme’ veya ‘siteniz.com/amp/deneme’ gibi bir yapıda sayfalar oluşturmak doğru kullanımdır. Hem kullanıcılar hem de arama motorları AMP sayfalarınızı kalıcı bağlantı yapısında görebilmelidir.

Google, AMP sayfaları da dizine eklemektedir. AMP sayfalarınızın geçerli olup olmadığını AMP test aracını kullanarak test edebilirsiniz.

AMP uygulamalarının işletime konmasının en büyük sebebi olarak gösterilen gerekçe, mobil web sitelerinin http isteklerinin büyük bir yoğunluk göstermesi ve site performanslarındaki düşüşlerdir. Sürekli bir şekilde artarak yoğunluk kazanan mobil kullanımlarda düzenleme yapmak amacıyla Google tarafından sisteme entegre edilen AMP, Webmaster Tools kullanıcılarına duyurularak uygulamanın kullanımı hayata geçirildi.

Google, kullanıcılarına faydalı olmak için çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. AMP (Accelerated Mobile Page) dediğimiz şey ile Google, web sitelerin yavaş açılma problemine çözüm bularak ziyaretçilerin siteleri daha etkili kullanabilmelerini sağlamaktadır. Bilgiye en kısa sürede ulaştırmayı hedefleyen Google AMP hizmetiyle tüm internet kullanıcılarına hızlı bir deneyim sunuyor. AMP nedir, AMP nasıl kullanılır ve AMP hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Hepsinin cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Arama sonuçlarındaki kalitenin arttırılması, Google’ın verdiği hizmetle birebir orantılı olduğundan dolayı her geçen gün yeniliklere de alışmamız gerekiyor. Kullanıcı memnuniyetini arttırmak için ortaya çıkarılan AMP sistemi, mobil cihazlar için özel olarak düzenlenen sayfalarla sitelerin daha hızlı açılmasını sağlıyor. Mobil AMP uygulamasını Google tüm sitelere tavsiye ediyor.

Google AMP Nedir

Accelerated Mobile Pages / AMP Nedir?

Accelerated Mobile Page, yani Türkçe Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelen AMP, mobil cihazlarda daha hızlı açılması için tasarlanan sayfalardır.

AMP, Google arama sonuçlarında bulunan birçok sitede kullanılmaya başlanmıştır ve birçok platform tarafından desteklenmektedir. Google arama sonuçlarında listelenen bir sayfa için AMP sürümü mevcutsa, kullanıcı otomatik olarak önbelleğe alınan AMP’ye yönlendirilir.

Google tüm yönergelerini AMP için de uyguluyor. Yönergeler hakkında bilgi almak ve hızlandırılmış mobil sayfaların düzgün gösterilmesini sağlamak için ‘AMP sayfalarına ilişkin Google Arama yönergeleri’ kaynağını inceleyebilirsiniz.

Google Search Console hesabınızda Hızlandırılmış Mobil Sayfalar paneli bulunmaktadır. Search Console hesabınıza giriş yaptıktan sonra soldaki panel menüsünde ‘Arama Görünümü’ sekmesi altında ‘Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ bölümünü bulabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Google Search Console Nedir? Site Nasıl Eklenir?

AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

AMP nedir nasıl kurulur konusunda yapılması gereken şey, bilgisayarınıza AMP eklentisi yükleyerek aktive etmektir. Uygulamanın aktive edilmesinden sonra, WordPress yönetici alanına yeni bir bağlantı eklenecektir. Sonrasında AMP> Getting Started sayfasına ulaşarak ayarlamaları yaparak uygulamayı kullanmaya başlamak mümkün olacaktır. Kurulum gerçekleştikten sonra herhangi bir ekstra işlem yapılmasına gerek olmadan Webmaster Tools üzerinden AMP linkleri endeks almaya başlayacaktır.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  RSS Feed Siteleri Listesi

Tüm internet kullanıcılarının en büyük sıkıntısı, internet üzerinden erişime geçilmek istenen sayfaların geç açılmasıdır. Mobil cihazlarda büyük bir sıkıntıya sebep olan bu durum, içeriğinde bol resim ve zengin içerik bulunduran siteler için daha büyük bir sorun teşkil etmektedir. Geç açılan sayfalarda zaman geçirmek istemeyen kullanıcı tercihini değiştirerek farklı sayfalara yönelmekte, bu sebeple web siteleri ziyaretçi beklentilerini karşılayamamaktadır.

AMP Kurulumunun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

AMP sayfaları optimize edilmiş bulunan HTML sayfalarının haricindeki bütün sayfalardan daha kısa süre içerisinde yüklenmektedir. Bu sayede internet kullanıcılarının web sitesine ait reklamı tıklaması ile aşılış sayfasına geliş arasındaki geçiş süresi kısalır. Böylece kullanıcının siteyi incelemeden çıkma olasılığı azalır. Kullanıcıların geri dönüşlerini artırarak sitelerin reklam ve tanıtım performanslarını yükselten uygulama, istenildiği zaman AMP HTML biçimi ve JavaScript kullanılmak suretiyle, web sitelerinin açılış sayfalarının AMP versiyonlarının oluşturulmasını mümkün kılmaktadır.

Açılış sayfalarının AMP versiyonlarının oluşturulması sonucunda, AMP versiyonunu diğer mobil açılış sayfaları gibi kullanabilmek mümkün hale gelmektedir. Sitelerin performansını maksimum seviyeye çıkararak kullanıcı deneyimlerine pozitif katkı sunan AMP uygulaması SEO uygulamaları açısından da büyük bir öneme sahiptir. WordPress kullanıcıları tarafından birkaç saniyede kurulabilen Google AMP, kurulumun hemen akabinde indeksleme yaparak işlevini sürdürmektedir. Mobil kullanıcıların daha hızlı sörf yapmasına olanak sağlamasıyla web sitelerinin Google üzerinde sıralama çalışmalarına olumlu etki sağlamaktadır.

Neden AMP Kullanmalıyız?

AMP Projesi, webin herkes için daha faydalı ve kaliteli hale gelmesini hedefleyen açık kaynaklı bir girişimdir. Daha hızlı, daha etkili ve daha yüksek performansta çalışan sayfaların ve reklamların oluşturulması için hızlandırılmış mobil sayfalar oluşturulmalıdır.

Hepimizin bildiği gibi Google, kullanıcılarına faydalı olmayacak hiçbir şeyi desteklemez. AMP sayfaları arama sonuçlarının oluşturulmasında büyük bir etki yaratacaklar. Listede üst sıralarda AMP sayfaların zamanla artacağı biliniyor. Yani daha fazla ziyaretçi almak ve sitenin hedef kitlesini genişletmek için AMP sayfalar kullanılmalıdır.

Henüz tam olarak AMP sayfaların oluşturulmamış olması ve hızla yaygınlaşmaya devam ediyor olması sıralamaları büyük ölçüde etkilemektedir. Gelecek günlerde mobil arama sonuçlarında AMP sayfaları daha sık göreceğiz.

AMP’nin Web Siteleri Açısından Önemi Nedir?

AMP uygulaması yayın hayatına yeni başlamış olmakla birlikte Seo çalışmalarına gereken önemi veren sitelerin kısa sürede popüler olabilmesine olanak sağlar. AMS uygulamasını daha önceleri Google haberler üzerinde AMP HTML olarak devreye sokan Google, uygulama sayesinde düşük trafiğe sahip olan siteleri n bile birkaç gün içinde yoğun bir kullanıcı trafiğine sahip olmasını sağladı.

Webmaster araçlarında mobil AMP olarak görülen uygulama, web sitesinin framework modülüyle mobil cihazlarda daha hızlı görüntülenmesini sağlamakta, bu da internet kullanıcılarının Google üzerinden yaptıkları aramalarda, web sitelerinin arama sonuçlarındaki yerine doğrudan etki etmektedir. Uygulamanın başarılı sonuçlar vermesiyle birlikte mobil kullanıcılardan olumlu geri dönüşler sağlanmakta, web sitelerinin ziyaretçi deneyimleri sürekli pozitif bir görünüme sahip olabilmektedir.

İlgili Detaylı Bilgi Kaynağı : https://www.ampproject.org/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap