1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Araştırması

anahtar-kelime-arastirmasi-seo

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırma SEO copywriting sürecinin ilk adımı ve SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. Web sitenizin içeriğini oluşturmadan önce, hedef kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını bulmanız gerekir.

Onların arama terimleri anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimelere dayanarak yararlı ve yüksek kaliteli içerik yazmaya başlayabilirsiniz. Burada, anahtar kelime araştırmasında yer alan birçok adımı inceleyeceğiz.

Anahtar kelime araştırma nedir?

Anahtar kelime araştırma SEO (arama motoru optimizasyonu)’nun bir parçasıdır. Birisi yüksek sıralamalı bir web sitesi istiyorum dediğinde ilk yaptığı şey anahtar kelimelerle dolu geniş bir liste çıkarmak. Böyle bir liste elde etmek için, web sitesi sahiplerinin istedikleri kitlenin zihnine ve arama motorlarına hakim olmaları gerekir: ürün, hizmet, iş veya organizasyon türünü ararken insanlar Google’a hangi arama terimlerini yazıyorlar?

Ve ne bulmayı bekliyorlar? Bu liste ile, web sitesi sahipleri sitelerinde daha fazla, yüksek kaliteli trafik çekecek içerik oluşturabilirler.

Anahtar kelime araştırması asla bitmedi !

Anahtar kelime araştırması neden önemlidir?

Uygun anahtar kelime araştırması önemlidir, çünkü kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını netleştirecektir. Yoast’ta, ürünlerini tanımlarken bir dizi kelime kullanan işletme sahiplerine sık sık rastladık, hedef kitleleri ise tamamen farklı bir kelime grubu kullandılar. Sonuç olarak, potansiyel müşteriler word kullanımında bir uyumsuzluk nedeniyle bu web sitelerini bulamadılar.

Örneğin, bazen, bir pazarlama departmanı bir ürüne çok yaygın olmayan bir isim vermeye karar verir. Bu akıllı bir pazarlama kararı olabilir: insanlar ürününüzü daha kolay hatırlayabilir. Tatil köyü yerine tatil evleri kiralarsanız, öne çıkabilirsiniz.

Ama dikkat: çok az insan [tatil evleri] için arama yapar. Metninizi bu terimler için optimize ederseniz, muhtemelen bu belirli şartlarda iyi sıralanacaksınız.

Bununla birlikte, bu terimlerle çok fazla trafik oluşturmazsınız ve potansiyel kitlenizin büyük bir bölümünü tekrar göremeyeceksiniz çünkü kitleniz başka kelimeler kullanıyor.

İnsanların kullanmadıkları kelimeleri optimize etmenin mantıklı olmadığını anlayacaksınız. Kapsamlı anahtar kelime araştırma, hedef kitlenizle aynı kelimeleri kullandığınızdan emin olur ve bu, web sitenizi çok daha değerli hale getirmek için uğraşır.

Anahtar kelime araştırmasının temel kavramları

Anahtar kelime araştırması yapmaya başlamadan önce, bunun bazı temel kavramlarını kısaca açıklayacağız:

Bir odak anahtar kelime veya anahtar kelime, sitenizde belirli bir sayfanın Google’da bulunmasını istediğiniz kelimedir. Anahtar kelime araştırması yaparak bir dizi odak anahtar kelime belirlersiniz.

Kolayca keyphrases biri için bir yazı veya sayfa optimize etmek istiyorsanız, yoast SEO eklentisi ile bir yazı veya sayfa için odak keyphrase giriş alanına bu ifade girebilirsiniz . Sıralama şansını artırmak için bu ifade için içeriğinizi nasıl optimize edeceğiniz konusunda size geri bildirim sağlayacaktır.

Uzun kuyruk anahtar kelimeler daha spesifik ve daha az yaygındır. Bir kitleye odaklanır. Daha uzun ve daha spesifik arama terimleri, daha az rekabet olacağı için onlar için sıralamak o kadar kolay olacaktır. Bu terimleri arayan daha az insan olmasına rağmen, satın almak, abone olmak, kaydolmak veya ne yapmak isterseniz onu yapmak adına daha motive olabilirler.

Anahtar Kelime

Anahtar kelime stratejiniz, anahtar kelime araştırmanıza dayalı olarak yaptığınız kararlarla ilgilidir. Örneğin, ilk önce hangi içeriği oluşturacaksınız?

Nasıl ve nerede yayınlayacaksınız?

Bir yazı, bir yazı veya bir ürün sayfası, bir video eğitimi veya bir bilgi grafiği oluşturacak mısınız?

Anahtar kelime araştırma nasıl yapılır?

Anahtar kelime araştırması yaparken sekiz önemli adım olduğuna inanıyoruz. Burada, bu süreç adım adım size rehberlik edeceğiz ve size kolayca kendi anahtar kelime araştırma başlatmak için pratik ipuçları vereceğiz.

 1. Görevinizi belirleyin

  Bir şeye başlamadan önce, görevinizi düşünün . Gibi sorulara yansıtın: işletmenizin veya kuruluşunuzun ana hedefi nedir? Bunu özel yapan ne? Tam olarak kime ulaşmaya çalışıyorsun? Ve, web sitenizde ne vaat ediyorsunuz? Acele etmeyin ve tam anlamıyla görevinizi yazın. Bu soruları ayrıntılı olarak cevaplayabildiğinizde, anahtar kelime stratejinizde ilk ve en önemli adımı atmış olursunuz.

  Bazı pazarlar son derece rekabetçi, bu yüzden büyük şirketler arama sonuçlarına hakimdir. Bu şirketlerin genel olarak pazarlama ve özellikle SEO için büyük bütçeleri var. Bu pazarlarda rekabet etmek zor, bu yüzden bu pazarlarda sıralama elde etmek de zor olacak.

  Belki Hawaii’ye yolculuk satıyorsundur. Yolculukları özellikle genç veya bekar ebeveynler için uygun hale getiren çocuklar için harika olanaklar sunuyorsundur. Genç ebeveynler için Hawaii en iyi yolculukları sunan çok iyi bir hizmet olabilir. Bu nedenle, ürününüzü rekabette öne çıkaran şeyi arayın.

 2. Anahtar kelimelerin bir listesini yapın

  İkinci adım, tercihen Google e-tablolar veya Excell gibi bir elektronik tabloda anahtar kelimelerinizin bir listesini oluşturmaktır. Akılda misyonu ile, istediğiniz kitlenin başkanları içine almak için deneyin. Bu insanlar ne arıyor olacak?

 3.  Arama terimleri ne tür onlar şaşırtıcı hizmet veya ürün ararken kullanıyor olabilir?

 4.  Ürününüz hangi “problemlerini” çözüyor? Mümkün olduğunca çok cevap yazın. Göreviniz açıksa, kitlenizi ve benzersiz satış noktalarınızın (işinizi diğerlerinden ayıran şeyler) oldukça net bir görüntüsüne sahip olacaksınız.

 5. Anahtar kelimelerinizi araştırma

  Bu ilk listeyi oluşturduktan sonra, anahtar kelimelerinize biraz daha derin dalma zamanı. Neyse ki, biraz daha kolay şekilde anahtar kelime araştırması yapmak için bazı araçlar vardır.

  Birincisi Google’ın kendisi.  Ayrıca Google’ın sonuçları sayfasında “ilgili aramalar” kontrol edebilirsiniz. Ya da, Yoast aracına bir göz atın. Bu araçlar keyphrases, eş anlamlı ve ilgili keyphrases varyasyonları hakkında her türlü yardımı sağlayacaktır. Bu yazıda anahtar kelime araştırma araçlarını nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

  Bu araçları kontrol edin ve listenize tüm anahtar kelimeleri ekleyin!

 6. Uzun kuyruğu unutma

  İnsanlar anahtar kelime araştırma ile başladığınızda, onlar çok popüler “baş” terimleri odaklanmak eğilimindedir. Ne yazık ki, bu baş anahtar kelimeler çoğunlukla büyük işletmeler tarafından alınır. Uzun kuyruk anahtar kelimeler, diğer taraftan, daha az arama trafiği elde ederler, ama çok daha az rekabet vardır.

  Bu nedenle bu anahtar kelimeler üzerinde sıralama elde etmek daha kolaydır. Dahası, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, belirli bir ürüne veya konuya daha fazla odaklandıkları için daha yüksek bir dönüşüm değerine bile sahiptir.

  Uzun kuyruklu bir anahtar kelime genellikle bir baş teriminden daha uzun ve daha odaklıdır. Baş teriminiz [köpek eğitimi] ise, uzun kuyruklu bir anahtar kelime [Amsterdam’daki Labradoodles için pozitif köpek eğitimi] olabilir. 3. adımda belirtilen araçları kullanmak, anahtar kelimelerinizin daha uzun kuyruk varyantlarını bulmanıza da yardımcı olacaktır.

  Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri e-tablonuza da eklemeyi unutmayın. Kafa terimlerini ilk sütuna koyun ve daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler için (çoklu) sütunlar ekleyin. Bu, uygun bir site yapısı oluşturmanıza yardımcı olacaktır sonraları. Arama teriminiz ne kadar uzun olursa, terimin açılış sayfası sitenizin yapısına o kadar aşağı iner.

 7. Rekabeti analiz eder

  Uzun kuyruklu anahtar kelimelerden sonra gitmeniz gerekip gerekmediği büyük ölçüde rekabetinize bağlıdır. Kitlede rekabet yüksek ise, rekabetçi kafa açısından sıralamada yer almak zor bir zaman olacak. Eğer az rekabet varsa, hatta baş terimler için sıralama mümkün olacak. Yani SEO için bazı kıyaslamalar yapmak gerekir .

  İlk önce ‘kafa’ terimi ile başlayın. Arama motoru sonuç sayfasına göz atın (SERP). Bu tür bir anahtar kelime için içerik optimize kez karşı rekabet olacak Web siteleri vardır. Daha yakından bakın: profesyonel web sitelerini görüyor musunuz? Şirket web siteleri? Bu şirketlere ‘eşit’ misiniz? Web siteniz bu siteler arasında uygun mu? Şirketiniz benzer büyüklüktedir ve kitle içinde çok etkisi var mı?

  Güçlü marka isimleriyle sitelere karşı yarışırken sıralamak daha zordur. Markalar TV veya radyo reklamlarından biliniyorsa, yüksek rütbeli olma şansınız daha da küçülür. Ancak içeriklerine bakmak zarar vermez. İçerik iyi yazılmış ve iyi optimize edilmiş mi? Rekabet gerçekten kötü içeriğe sahipse, onları geride bırakmak için bir şans olabilir!

  Ayrıca, Google’daki reklamlara bir göz atın. Var mı? Bir Google Adwords hesabınız varsa tıklama başına ödeme kontrol edebilirsiniz. Yüksek pay-per-click sahip arama terimleri genellikle de organik sonuçlarında rütbe kazanmak zordur.

  Araştırdığınız anahtar kelimeler için bulgularınız hakkında e-tablonuzda not aldığınızdan emin olun!

 8. Arama niyetine daha yakından bakın

  Bugünün SEO stratejileri, çoğunlukla, insanların sahip olduğu soruları yanıtlayan veya onların “sorun”için en iyi çözümü sağlayanlar etrafında döner. Birisi bir arama motoruna bir arama sorgusu girdiğinde, bir şey için bir arayış içindedirler. Her tür sorunun belirli bir cevaba ihtiyacı vardır.

  Hedef kitlenizin Google’a belirli bir keyphrase yazdıklarında hangi niyetin ile bunu yaptığını bulmaya çalışın: bilgilendirici bir amacı var mı (belirli bir konuyla ilgili bilgi bulmaya çalışın), gezinme amacı( belirli bir web sitesine erişmek ister), ticari niyet (satın almadan önce bir şeyler araştırmak ister) veya işlemsel niyet (şu anda bir şey satın almak isteyen)?

  Belirli sorguların arama amacı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, bu sorgu için zaten sıralanmış olan sayfa türüne yakından bakarak. Çoğunlukla ürün sayfalarını görüyor musunuz? Eğer bilgilendirme blog gönderileri bir sürü görüyor musunuz? Videoları görüyor musun? Yoksa bir karışım görüyor musun? Bunlar, Google’ın belirli bir sorgunun arama amacının ne olduğunu varsaydığına dair ipuçları.

  Anahtar kelimeleriniz için hangi tür niyetlerin geçerli olduğunu öğrenin ve bulgularınızı e-tablonuza ekleyin!

 9. Bir anahtar kelime stratejisi belirleme

  Şimdi topladığınız verilere dayanarak, bir anahtar kelime stratejisi belirleyebilirsiniz . Yukarıdaki adımları takip ettiyseniz, önemli miktarda anahtar sözcük içeren bir e-tabloya ve bu anahtar sözcükler için kitlenizin rekabet ve arama amacı hakkında bilgiye sahip olmalısınız.

  Şimdi bu soruyu düşünün: Web sitem, Serps’deki web sitelerine kıyasla nasıl duruyor? Eşit büyüklükte ve pazarlama bütçeniz var mı: devam edin ve bu kafa koşullarına odaklanın. Değilse: önce daha uzun kuyruk anahtar kelimeleri deneyin. Bir sürü uzun kuyruklu anahtar kelimeye odaklanmak çok iyi trafik çekebilir. Bu uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralamayı başardıktan sonra, daha fazla kafa terimini hedeflemek biraz daha kolay hale gelecektir.

  Nereye atlayacağınıza karar verdiğinizde, içeriğin türünü düşünün: anahtar kelimelerim için arama amacı neydi? Seyircim ne arıyor? Ama aynı zamanda, henüz orada olmayan hangi içeriği oluşturabilirim ve kalite veya çözüm sağlama açısından nasıl öne çıkabilirim?

 10. Açılış sayfaları oluşturmaya başlayın

  Teorik olarak, bu adım anahtar kelime araştırma kendisi kapsamı dışındadır.Yine de, web sitenize trafik almak istiyorsanız harika açılış sayfaları oluşturma, tabii ki, esastır. Bu nedenle, arama terimleriniz için açılış sayfaları oluşturmanız gerekir, ancak tüm bu sayfaları hemen oluşturmanız gerekmez – uzun vadeli bir çaba olabilir. Anahtar kelime stratejiniz öncelik vermenize yardımcı olacaktır.

  En önemli anahtar sözcükleriniz için cornerstone içerik makaleleri oluşturacaksınız; bu anahtar kelime hakkında mümkün olan en iyi içeriği yaratırsınız.. Tüm destekleyici, daha uzun kuyruklu makaleleriniz bu köşe taşı içeriğine bağlanacaktır.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Anahtar kelime araştırma için ipuçları

Anahtar kelime listenize öncelik verin

Kaç anahtar kelime olmalıdır? Eh, ben size şu kadar olmalıdır diye anahtar kelimelerin tam sayısını söyleyemem, ama onlardan bir sürü ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim, aklınıza gelemeyecek kadar çok.  1000’den fazla anahtar kelime muhtemelen yeterli olacaktır! Oldukça küçük bir işletme olsanız bile, muhtemelen birkaç yüz anahtar kelime ile sonuçlanacaksınız.

Ancak bunların hepsi için hemen sayfa oluşturmaya gerek yoktur. Şu an için hangi anahtar kelimeleri sıralamak istediğinizi düşünün-belki de daha uzun kuyruklu olanları bulabilirsiniz? Ve hangileri o kadar da önemli değil, buna kara ver. Önceliklerinizi anlayın ve içeriğinizin oluşturulmasını planlayın.

Okumaya devam et: büyüyen bir blog yönetme: içerik planlama »

Sadece bir kez bir keyhrase kullanın

Dikkat, tam odak anahtar kelimenizi bir kereden fazla kullanmamalısınız . Bunu yaparsanız, sizin sıralaması anahtar kelime cannibalization muzdarip olabilir . Google çok benzer içerik arasında ayrım yaparken zorlanır. Bu nedenle çok benzer mesajlar veya sayfalar daha düşük sıralamalarda olabilir.

Çeşitli yayınlarda ve sayfalarda aynı veya çok benzer anahtar kelimeleri kullandığınızı öğrendiniz mi?

Daha sonra, muhtemelen içeriğinizi denetlemek ve belki de bazılarını birleştirmek/silmek/yönlendirmek mantıklıdır.

Deneyin, değerlendirin ve tekrar deneyin

Belirli bir terim üzerinde rütbe şansınızı kapsamlı bir analiz yaptıktan sonra, bir sonraki adım inanılmaz bir makale yazmak ve buna göre optimize etmektir.Daha sonra yayınla ve sosyal medyada paylaş.

Güzel kitleyi çekeceğinizden emin olun . Ve kısa bir süre bekleyin. Sıralamanızı kontrol edin. Makaleniz açılır mı? Google’ın Serp’lerinin ilk sayfasına çarptı mı? Yoksa Sayfa 2 veya 3’te gizlenmiş mi?

Google’dan çabalarınıza karşılık bir ödeme yapıp yapmadığını kontrol edin!

İlk sayfada sıralayamıyorsanız, daha uzun kuyruklu bir anahtar kelimeye odaklanmış başka bir makale yazmaya çalışın. Tekrar değerlendirin. Serps’in ilk sayfasına ulaşana kadar bu işleme devam edin!

Hızlı anahtar kelime araştırma

İdeal bir dünyada, anahtar kelime araştırma yapmak, güzel bir tablo yapmak ve her biri için açılış sayfaları oluşturmak bu kadar kolay olsaydı, sitenizin yapısı kusursuz olurdu. Blog ve sitenizin Google da daha yüksek sıralama elde etmek için her gün yazmaya devam ederdiniz. Ama üzgünüm, gerçek dünyada yaşıyoruz.

Tabii ki, anahtar kelime araştırma her zaman geniş olmayacak. Ve bazı mesajlar veya makaleler harika bir stratejinin bir parçası olarak yazılmaz, ancak konu haberlerde olduğu için ya da bir şey yazmanız için size ilham verdi . Bu işler böyle yürüyor. Ama bu bir sorun olmak zorunda değil.

Stratejinize tam olarak uymayan bir şey yazıyorsanız, bu, bu içerik sıralamasını yapmaya çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez. Anahtar kelime stratejinizin listesindeki terimlerle ilgili bir şey için sıralamak için hala kullanabilirsiniz.

Hangi anahtar kelimeyi sıralamak istediğinizi hızlı bir şekilde kontrol etmek için 3 adımda Google Trends’te belirtilen araçları kullanın. En azından, makalenizi veya blogunuzu stratejinize nasıl uyduracağınızı düşünmek için biraz zaman ayırın. Sonuçta, değerli içerik yazıyorsanız, siz de iyi sıralamalar elde edebilirsiniz!

Burada makalemizin sonuna geliyoruz, sizde SEO hakkında yazdığım makaleyi okumak isterseniz lütfen buraya tıklayınız.

 

 

Anahtar kelime araştırma nedir?

Anahtar kelime araştırma SEO (arama motoru optimizasyonu)’nun bir parçasıdır. Birisi yüksek sıralamalı bir web sitesi istiyorum dediğinde ilk yaptığı şey anahtar kelimelerle dolu geniş bir liste çıkarmak. Böyle bir liste elde etmek için, web sitesi sahiplerinin istedikleri kitlenin zihnine ve arama motorlarına hakim olmaları gerekir: ürün, hizmet, iş veya organizasyon türünü ararken insanlar Google’a hangi arama terimlerini yazıyorlar?
Ve ne bulmayı bekliyorlar? Bu liste ile, web sitesi sahipleri sitelerinde daha fazla, yüksek kaliteli trafik çekecek içerik oluşturabilirler.
Anahtar kelime araştırması asla bitmedi !

Anahtar kelime araştırması neden önemlidir?

Uygun anahtar kelime araştırması önemlidir, çünkü kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını netleştirecektir. Yoast’ta, ürünlerini tanımlarken bir dizi kelime kullanan işletme sahiplerine sık sık rastladık, hedef kitleleri ise tamamen farklı bir kelime grubu kullandılar. Sonuç olarak, potansiyel müşteriler word kullanımında bir uyumsuzluk nedeniyle bu web sitelerini bulamadılar.

Hangi anahtar kelime daha faydalıdır? ( kısa/kuyruklu)

Bu soruya kısa bir cevap verecek olursak elbette her SEO uzmanının tavsiye ettiği gibi kuyrulu anahtar kelimeler faydalı olacaktır.

Anahtar kelime araştırma için ipuçları

Anahtar kelime listenize öncelik verin, sadece bir kez bir keyhrase kullanın, deneyin, değerlendirin ve tekrar deneyin. Ve başa dönüp bütün adımları sürekli tekrarlayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap