1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

anksiyete

Anksiyete ne demek sorusuna yanıt verecek olursak; kişinin aşırı bir biçimde kaygı ve endişe hissetmesine denmektedir. Günümüzde her 100 kişiden 5 ya da 6’sı bu psikolojik rahatsızlığı yaşamaktadır. Genel olarak kişinin günlük yaşantısını oldukça kısıtlamaktadır. Hemen her şeyden kaygı ve endişe üretecek durumda şiddetli anlar yaşatmaktadır. Özellikle yaş ile birlikte kaygılar artmaktadır ve yaşlılıkta daha sık görülmektedir.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete ne anlama geliyor ve belirtileri nelerdir gibi konular günümüzde oldukça merak edilmektedir. Öncelikle anksiyete bozukluğu bir psikolojik rahatsızlıktır. Belirtilerinden söz edecek olursak da;

  • Durduk yere endişe ve kaygı üretme
  • Hiçbir şeye tahammül edememe
  • Kolay korkma
  • Aşırı sinirlilik hali
  • Bunaltı ve yorgunluk

Bu belirtiler sıklıkla tekrar ediyorsa tıbbi destek almak gerekebilir. Belirtileri iyi takip etmek gerekmektedir. Genellikle yaş arttıkça ortaya çıkması daha sıklığa ulaşmaktadır. Yaşlı insanlarda görülme sıklığı daha çoktur.

Anksiyete Nasıl Ortaya Çıkar?

Anksiyete kalıtımsal olarak genler aracılığı ile iletilebildiği gibi günlük yaşantının beraberinde getirdiği stres ve endişelerden de oluşabilmektedir. Özellikle çocukluk dönmelerindeki travmalar anksiyetenin ortaya çıkmasında büyük rol oynar. Eskiden bu gibi psikolojik durumların ne demek olduğu ve nelere yol açacağı pek fazla bilinmemekteydi ancak günümüzde birçok ebeveyn çocuklarını kaygı ve endişeden uzak tutmaya çalışmaktadır. Buna rağmen kişilerde anksiyete bozukluğu görülebilmektedir. Günümüzde ise halen anksiyete bozukluğunun tam olarak neyden kaynaklanarak ortaya çıktığı bilinmemektedir.

Anksiyete Tedavisi Nedir?

Anksiyete tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu da demek oluyor ki herhangi bir tıbbi tedavisi bulunmaktadır. Genel olarak psikiyatrinin baktığı bir hastalıkmış gibi görünse de fiziksel belirtileri nedeniyle farklı branşlarda da tanı koyulması için hekimlere başvurulmaktadır. Peki bu ne anlama geliyor diyecek olursanız psikoterapi tedavileri olduğu kadar çeşitli ilaç tedavileri de bulunmaktadır. Antidepresan gibi ilaçlar ile birlikte uzun süreli bir tedavi sağlanabilmektedir. Tedavinin kalıcı olması için ise verilen tedavi yöntemini hiçbir şekilde aksatmadan sürdürmek gerekmektedir. Tedavi doğru bir şekilde uygulandığı takdirde kişi tamamen iyileşmiş olmaktadır. İlaçlar yaklaşık 1-2 hafta içerisinde etkisini göstermeye başlamaktadır.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  08:08 Saatinin Anlamı Nedir?
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap