1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Anti SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Anti SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

ANTİ SEO, rakipleriniz tarafından sitenizin katma değerini düşürmek için yapılan işlemler bütünüdür. Bu saldırı genellikle dış bağlantılar ( backlink) yoluyla yapılsa da çeşitli farklı yöntemlerde bulunur.

anti-seo

Anti SEO Nasıl Korunulur?

Arkadaşlar bu yazı tamamıyla SEO Danışmanlık hizmeti verdiğim bir site baz alınarak yapılacaktır. Sektörde sürekli anti SEO işlemleri yapıldığı için bizzat bu işi uzmanından dinleyeceksiniz. Hemen örneklendirmeler ile başlayalım. Bu içerikte illegal kelime türevleri yer almaktadır. Bunları text olarak değil görsel olarak göstereceğim.

Aşağıdaki örnekte görmüş olduğunuz kısım Ahrefs Backlink Profile kısmından alıntıdır. Anti SEO tespiti için Ahrefs proje olarak sitenizi ekleyerek ilerlemek çok daha kolay olacaktır.

Tamamıyla olayı anlayabilmeniz için görselde hiçbir sütun kapanmamıştır. İçerisinde küfürler mevcuttur. Bunları bilerek kapatmadım tam olarak olayı anlayabilmeniz için.

Anti SEO Nedir?

Arkadaşlar şimdi sol tarafta yer alan URL satırlarının hepsi ” One Link Per Domain ” seçilerek listelenmiştir. Yani bu şu demek sadece domain bazlı geri bağlantıları göster.

Eğer siteniz sizinde geri bağlantı yani anti SEO backlink çalışmaları yapılıyorsa hızlı bir şekilde bunları reddetme listenize alabilmek için bu şekilde seçim yapıp ilerleyiniz.

Dipnot: Bu şekilde seçim yaptığınızda domain bazlı reddetme işlemi yapmış olacaksınız. Fakat rakipleriniz bazen doğrudan sizin aldığınız yerlerden anti SEO işlemi yapabilir. Yani kaliteli bir yerden backlink almışsınızdır. Adam gider oradan size anti SEO işlemi yapar.

Örneğin DR değeri ( ahrefs sitelere vermiş olduğu puanlardan Domain Rating ) 80 bir forumdan sağlam bir açık URL dofollow bağlantınız var. Adam gider farklı bir URL den size anti SEO kelimelerden birinden bağlantı verir. Sizde bu bağlantıyı Domain bazlı reddetme işlemi yaparsanız hata yapmış kendi kaliteli bağlantınızıda reddetmiş olursunuz.

O yüzden bu yukarıdaki nota mutlaka dikkat edin!

Ardından arkadaşlar bu bağlantıların zaten anti SEO olduğunu verilen sağ taraftaki text kelimelerinden rahatlıkla anlıyoruz. Bu bağlantıları tespit etmek için mutlaka Ahrefs aracını kullanın. Tek başına bu yeterli değil yazının devamında neden yeterli olmadığını aktaracağım.

Resimde görmüş olduğunuz gibi anti SEO url öbeklerini seçtim. Bu domainlerin hiçbirinin siteme bir faydası olmayacağı için Disavow Domains yani domain bazlı reddetme yapacağım. Fakat 1. sırada gördüğünüz URL ben reddetme hemen yapmıyorum.

Anti SEO Nasıl Reddedilir?

Önce onu detaylı olarak analiz edeceğim benim siteme bir faydası var mı yok mu.. Bunu yapmak için tek ahrefs kullanmıyorum ilerideki yazılarımda bir bağlantının sitenize katma değer katıp katmadığını çok kapsamlı nasıl yaptığımı anlatacağım.

Şimdi bu bağlantıları reddetme yapacağız. Günlük siteye 400 adet domain bazlı anti SEO yapılmakta. Bu tabi ahrefs gördüğü yeterli mi HAYIR!

Disavow Domains kısmına bastıktan sonra üst resimde gördüğünüz mavi yazılı  disavow list kısmına basıp bunun çıktısını alıyoruz. Bu çıktıyı almamızın nedeni Google Webmaster Tools bu çıktıyı yüklemek ama öncesinde sadece bu kısmın yeterli olmadığını size aktaracağım.

Çünkü Ahrefs yakalayamadığı linkleri Google Webmaster Tools yani google botları yakalayabilir. Bunları birbiri arasında tablolama şeklinde kıyaslayıp Ahrefs yakalayamadıklarınıda reddetme işlemi yapmalıyız. Yoksa sadece Ahrefs bakarak ilerlersek yanlış bir işlem yapmış oluruz.

anti SEO nasıl yapılır

Belirttiğim disavow list yazısına bastıktan sonra yukarıdaki kısım karşınıza çıkacaktır. Bu kısımda daha önceden reddetme yaptığınız tüm url ve domainleri görebilirsiniz. Export diyerek bu çıktıyı bilgisayarımıza .txt olarak indirelim. Çünkü Google Webmaster Tools / Disavow Links Main aracına yükleme yaparken bu formatta yükleme yapıyoruz.

Save as TXT for upload to Google Disavow Tool butona bastıktan sonra bu kutucuğu işaretleyip öyle indirin.

Evet anti SEO reddetme listemiz hazır. Arkadaşlar bu listeyi belirttiğim gibi disavow links main kelime öbeklerini google arama motorunda aratarak ilk çıkan site;

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEMrush Nedir? Neden Kullanmalıyım?

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main giriyoruz. Buraya giriş yaptıktan sonra sitemiz hangi yapıda açılırsa açılsın.

4 varyasyonuda mutlaka Google Search Console yükleyin. Bunlar neler;

 1. https://siteadi.com
 2. https://www.siteadi.com
 3. http://siteadi.com
 4. http://www.siteadi.com

Arkadaşlar bu 4 varyasyonu eklememizin nedeni şu. Anti SEO yapan bu uyanık arkadaşlar size her zaman kendi açılış sayfa yapınıza göre yapmıyorlar.

Diğer varyasyon saldırılarınıda denemektedirler. O yüzden tüm bu 4 varyasyonuda ekleyip hepsinden reddetme işlemi yapmalısınız. Google bunları bir çatı altında toplayacağını ileriki zamanlarda düşünsemde 23 kasım 2019 itibariyle bu şekilde yapmanız en uygunu olacaktır.

bağlantı reddetme

İçeri giriş yaptığımızda karşımıza böyle o console ait domain listesinin olduğu bir ekran gelecektir. Burada yukarıda dediğim gibi 4 varyasyonuda ekleyip işlemlerinizi yapın. Ben sadece bir varyasyon için göstereceğim reddetme işlemini siz diğerleri içinde aynısını yükleyin.

anti SEO tespit etme

Bağlantıları Reddet basıyoruz

Anti SEO Google Reddetme

İndirdiğimiz reddetme listesini buraya yükleyip Gönder basıyoruz. Arkadaşlar buraya yüklerken başarılı şekilde gönderdiğinize emin olun. Her zaman için metin belgeniz utf8 kodlama ile yüklü olmalıdır. Bazen hatalar alınabiliyor orada sizi kırmızı text ile uyarıyor. Lütfen onları dikkate alınız. Başarılı şekilde yüklenmiştir ifadesi yer almadığı sürece işleminiz geçersizdir.

Anti SEO Yapıldığını Anlama ve Reddetme İşlemleri

Bu yüklemeyi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir husus var. Arkadaşlar biz sadece Ahrefs verilerini baz alarak reddetme yapmış oluruz peki ya Google?

Console açıyoruz.

https://search.google.com/search-console

Sol kısımda aşağıda bulunan bağlantılar butonuna basıyoruz. Buradan sağ üstte bulunan harici bağlantıları dışa aktar/ daha fazla örnek bağlantı / csv dosyasını indir yapıyoruz.

Bu veriyide elimize aldıktan sonra 2 dosyamız elimizde olacaktır. Ahrefs den .txt olarak çıktı aldığımız için bu seferde o butonu seçmeyip indir diyip csv olarak indiriyoruz.

Her iki excel dosyasını yazılım ile biz birbiri arasında kıyaslayıp aynı olmayanları ortaya çıkaran yani birinde olup diğerinde olmayanı listeleyen bir yazılım geliştirdik. Talep gelirse bunu bu yazı içerisine ekleyeceğim. O yazılım ile gerekli analizi yapıp Google yakaladıklarınıda süzgeçten geçiriyoruz.

Reddetme işlemi bu kadar arkadaşlar. Çok zorlu sektörlerde çalışma yapmadığınız ve kalitesi düşük insanlar rakip olarak gelmediği sürece böyle kötü çalışmalar başınıza gelmeyecektir.

Çünkü Anti SEO işlemi tam anlamıyla rakibini kalite olarak yenemeyen kişilerin başvurduğu aynı Hacklink başvuran kişiler gibi küçük düşürücü bir işlemdir KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM. Yaparlarsa YAPARIM!

Anti SEO Nasıl Yapılır? Program Kullanılır Mı?

Geldik zurnanın düt dürü düt dediği kısma.. Arkadaşlar anti SEO nasıl yapılır işleminden ziyade sadece size bu yukarıdaki bağlantı saldırısı nasıl yapılır onu aktaracağım. Lütfen bunu yapmayın desemde bunu okuyorsanız büyük ihtimal bu işi yapmaya çalışırsınız.

Arkadaşlar yukarıda bana yapılan saldırı türü Yorum Backlink programları ile anti SEO saldırı işlemidir. Bu programlar piyasada ücretli olarak satılmaktadır. Bu programları satın alarak içerisine yorum backlink datası ekleyip sizde rakiplerinize saldırı yapabilirsiniz.

Bu yorum backlink programları Proxy ve captcha çözücü satın alındığında çok daha fazla verim vermektedir. Yorum backlink kaynaklarını bulmak oldukça basittir. Yukarıdaki resimdeki bana yapılan anti SEO bağlantılarından birinin içine girin. Yorumdaki siteleri ahrefs de check edip.

Backlink kısmına gelip sadece Blog seçin. Ardından çıktı alın. Programa eklediğinizde %60 başarılı şekilde basım yaptığını göreceksiniz.

Program ismini normalde söylemeyecektim fakat çok talep geldi ” ScrapeBox ” ismi arkadaşlar.

Yazımı beğendiyseniz lütfen beni Instagram’dan takip ederek destek olunuz..

https://www.instagram.com/halilcomtr/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (10)

 1. 1 sene önce

  hocam halil.com.tr olarak “anti seo” konulu çok güzel bir yazı hazırlamışsınız 🙂 eline sağlık da ufak bir sorum olacaktı
  Google search console’de (disavov için değil de) normalde o 4 farklı varyasonu ayrı ayrı kurmamızdaki amaç ney? (yapmadığım için soruyorum 🙂 )
  şimdiden teşekkürler

 2. 1 sene önce

  selam Halil eline sağlık her zamanki gibi heyacan ve keyifli bir yazı olmuş.

  bir domain var bende bir içerikte 1. sıradaydı dibe vurdu resmen acaba böyle bir işlemmi oldu.

 3. 1 sene önce

  Blogunuzu yeni keşfettim. Bu yazınızıda oldukça yararlı buldum. Takipte kalacağım. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir