1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. ASO Nedir? App Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

ASO Nedir? App Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

ASO Nedir? APP Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

ASO Nedir? ASO, bir uygulamanın Google Play Store sıralamasını belirleyen önemli bir yoldur. Mağaza her uygulamayı çeşitli faktörlere göre sıralar. En iyi anahtar kelimeleri, faydalı resimleri ve yazacağınız açıklamaları başarıyla yönetirseniz daha yüksek sıralar da görünmeyi başarır ve indirme sayınızı artırırsınız. Bu durum popülerlik düzeyinin artmasını sağlayacaktır. Aksi hâlde yayına giren uygulamanız kısa sürede yayından kaldırılmak zorunda kalır. Bir uygulama ne kadar çok indirilir ise o kadar fazla kişiye ulaşmaya devam eder.

Google Play Store Optimizasyonu (ASO)

Uygulamalarınızı geniş bir kitleye duyurabilmeniz için bazı yolların olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak ASO’nun ne olduğunu ve nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle, App Store Optimizasyonu araştırması yapan  her geliştiricinin sorması gereken ilk soruyu cevaplamak lazım: ASO nedir? ASO insanların uygulamalarınıza daha rahat ulaşması için kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede uygulamalarınızı ön planda olacak ve daha çok kişinin indirilmesi sağlanacaktır.

aso nedir? app optimizasyonu nasil yapilir?

App Store Optimizasyonu

ASO, Google Play Store’da yer alan  görünürlüğünü geliştiren SEO ile benzerlikleri bulunan bir ögedir. Simge ve ekran görüntüleri gibi ilk bakışta göze çarpan görsel öğeler tasarlamaktan hedeflenecek doğru anahtar kelimeleri bulmaya kadar bir uygulamanın sayfasının her bölümü için ASO kullanılır. ASO mağazadaki bütün uygulamaları tarayarak kullanıcıların ihtiyacına en uygun olanları tespit eder.

Ekran görüntüleri ve açıklamalar da dahil olmak üzere kullanıcıları uygulamaya çekebilecek tüm verileri analiz ederek doğru eşleştirmeler yapar.  Eğer Google Play Store ’da bir uygulamanız var ancak aramalarda çıkmıyor ve indirmeleriniz azsa ASO sayesinden hızla yükselişe geçebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler

Uygulamanın anahtar kelimeleri hangi aramalarda görüneceğini belirler. ASO sıralamayı arttırmak isteyenlere birden fazla anahtar kelime kullanmalarını tavsiye eder. Uygulamanızın başlığına ve  açıklamalara ekleyeceğiniz anahtar kelimeler Google Play Store sıralamasını arttırır. Google Play’de açıklamalarda, her satırın önüne anahtar kelimeler bulundurmak, kullanıcılar arama yaptıklarında uygulamanın dizinini harekete geçirecektir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Google Adwords: Nasıl Reklam Verilir?

Birbiriyle bağlantılı anahtar kelimeleri açıklamalara uygun şekilde yerleştirmeniz önemlidir. Böylece göze batarak uygulamanızın kalitesini düşürmeyecektir. Aynı zamanda anahtar kelimeleri kalın punto ve farklı renklerde de kullanmanız yine ASO ile uyumlu hale getirir.

En İyi Şekilde Optimizasyon Yapmak

ASO ile uyumlu bir uygulamaiçin kullanabileceğiniz yöntemlerinden biri Apptrace uygulamasıdır. Hızlı ve ücretsiz olan bu site başarılı bir şekilde sitenizin analizini yapar. İster sizinle aynı kategorideki uygulamaların verileri hakkında bilgi sahibi olun ister kendi uygulamanızın performansını izleyin. Ayrıca dilerseniz size ayda bir kez ücretsiz rapor da gönderiyor.

Optimizasyon işleminin başarılı bir şekilde tamamlanması önemli olacaktır. Eklediğiniz uygulama ya da yayınladığınız herhangi bir şeyin daha ön planda olması ve aramalarda kolayca bulunabilmesi şarttır. Bu durum gelişim açısından önemli olacaktır. Uygulamanızın daha fazla kişiye ulaşması ve daha verimli olması bu sayede sağlanabilir.

SEO hakkında tüm merak ettikleriniz Halil.com.tr’de sizleri bekliyor!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap