1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Başlık ( Title ) Nedir? En Doğru Nasıl Yazılır?

Başlık ( Title ) Nedir? En Doğru Nasıl Yazılır?

etkili-seo-basligi-olusturma-780x470

SEO uyumlu sayfa başlıkları nasıl yazılır [adım adım kılavuz]

SEO sayfa başlığı optimizasyonu sık gözden kaçan ancak önem arz eden kriterlerden biridir. Bu makalede başlığı optimize etmek için basit yollar öğreneceksiniz.Web sitenizde SEO’yu geliştirmek, ya da bir içerik pazarlama stratejisi etkisini artırmak için burda bulunuyorsanız bilmelisiniz ki sayfa başlıklarını optimize etmek önemli bir adımdır.

Sayfa Başlığı nedir?

Sayfa Başlığı, SERP (arama motoru sonuç sayfası) üzerinde sonuçla birlikte görünen bir web sayfasının tıklanabilir başlığıdır. Bir sayfa başlığı ayarlamak için < title> etiketini HTML metninizin etrafında kullanabilirsiniz.

<head> <br/> <title>This is My Title</title><br/></head><br/><br/><br/>

WordPress gibi ç0ğu içerik yönetim sistemi, yeni sayfalar oluştururken web sitenizdeki sayfa başlıkları etrafında otomatik olarak <title> etiketleri ayarlamak için bazı formlara sahiptir.

Sayfa başlıkları neden önemlidir?

Sayfa başlıkları insanlara ve arama motorlarına web sayfasının konusunu anlatır. Bu nedenle, sayfa başlıkları mümkün olduğunca sayfanın içeriğiyle doğru ve alakalı olmalıdır.

Sayfa başlıkları nerede görünür?

Kendi web sitenize ek olarak, sayfa başlıkları aslında web üzerinde birkaç başka yerlerde görünebilir. Aramalardan web sitenize dikkat çekmeye çalışıyorsanız, göründüğü her yerde çalışan bir başlığa ihtiyacınız vardır.

1. Tarayıcı sekmesi. Sayfa Başlığı, tarayıcınızın sekmesinde görünen metindir. Bu nedenle, sayfa başlığınız ziyaretçilere sayfanızın içeriğini basit ve unutulmaz bir şekilde hatırlatabilmelidir.

Sayfa başlıkları tarayıcı sekmelerinde görünür

2. Arama Motoru sonuçları sayfasında (SERP). Sayfa Başlığı, bir arama motoru tarafından dizine eklendikten sonra sonuçlar sayfasında da görünür.

Google’da, sayfa başlığı, web sitesine gitmek için tıklanabilen metnin mavi bağlantısıdır. Bu nedenle, sayfa başlığınızın bir başlık olarak hareket etmesini ve arama yapanları sonucunuzu tıklamaya ikna etmesini sağlamalısınız.

Sayfa başlıkları SERP’LERDE görünecektir

3.Harici Web Sitelerinde. Çoğu zaman dış web siteleri ve sosyal medya profilleri, sayfa başlığını çapa metni olarak kullanan bir sayfaya bağlanacaktır. Yine, bu, sayfa başlığınızın sayfanın içeriğini açıkça tanımlamasını sağlamalısınız.

Sayfa başlıkları sosyal medya yayınlarında görünecektir

Başlık genellikle bağlantınızın ilk izlenimini belirleyecektir çünkü başlıkları bir sayfanın to üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Bu, tüm arama motorları gereksinimlerini karşılaması ve aynı zamanda kullanıcılar için cazip olması nedeniyle sayfa başlıkları yazmayı önemli bir SEO adımı haline getirir.

Sayfa başlığınıza, hedef anahtar kelimeyi eklerken sayfada ne olduğunu açıklarken, okuyucudan bir duygu veya düşünceyi de tetiklemelidir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Google AMP Nedir? Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Mükemmel bir başlık yazmak için geçerli olan ilkeler, sayfa başlıklarınızı yazmak için de geçerli olacaktır.

“İyi bir başlığın 3 temeli vardır: sayılar, basitlik ve tetikleyici kelimeler.”

Büyük bir başlık dikkatinizi çekmek ve tıklamak için okuyucuyu etkilemelidir.

Nasıl ne neden ve nerede gibi soruların okuyucuların sorularını yanıtlamak açısından sayfadaki içeriğin ne olduğu hakkında bir fikir vererek başlığınızda kullanmalısınız.

Bir okuyucunun gözlerini yakalayan diğer yaygın tetikleyici kelimeler , EN İYİ, İNCELEME vb. gibi sıfatları içerir.

Şirketinizin veya markanızın adını bir sayfanın başlığına koymanın ne zaman uygun olduğunu soracak olursanız;

Yinelenen başlıklar okunabilirliğe zarar verebilir ve sitenizde aynı sorgu için birden çok sayfa döndürülürse tekrarcı olarak görünebilir.

title

Başlık etiketlerinde SEO hataları

SEMrush, ortak sayfa içi SEO sorunları üzerine bir çalışma yürüttü, üçüncü en yaygın sİte İÇİ SEO sorununun başlık etiketleri ile ilgili olduğunu fark etti. Bu sorunlar, yinelenen başlık etiketlerine, çok uzun olan başlıklara ve çok kısa olan başlıklara sahip olduklarından dolayı kaynaklanıyor.

Çok uzun olan başlıklar, arama sonuçlarında tam olarak görüntülenmeyecektir ve çok kısa olan başlıklar, arama motoru botlarına sayfanın ne hakkında olduğunu doğru bir şekilde anlamak için yeterli bilgiyi veremeyecektir.

Yinelenen başlıklarınız varsa, arama motorlarını hangi sayfanın sıralamasının yüksek olması gerektiğini karıştıracak,  ve her iki sayfanız için de daha düşük sıralamalara yol açacak.

Bu nedenle, sayfa başlıklarınızla ilgili sorunları önlemek adına, başlık etiketlerinizin doğru uzunlukta olduğundan emin olun ve her sayfaya özgün bir başlık verin.

Her şeyi özetleyelim.

Sayfa başlıklarınızı SEO uyumlu hale getirme.

 1. Başlıkları 55-60 karakter uzunluğunda tutun
 2. Başlıklarda target anahtar sözcüğünü kullan
 3. Sayfa içeriğinizi mümkün olan en iyi şekilde tanımlayın
 4. Nasıl, neden, ne ve nerede gibi kelimeleri kullanın
 5. En iyi, inceleme ve nihai gibi kelimeleri kullanın
 6. Benzersiz başlıklar yaz, kopya kullanma!
 7. Markanızı akıllıca kullanın!
 8. Basit tutun!

Sayfa başlıklarınızı kontrol etmek için yararlı araçlar

SEO sayfa başlıklarınızı test etmek için aşağıdaki çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz.

Sitenizin SEO iyileştirilmesi ilk zamanlarda büyük bir girişim gibi görünebilir iken, tıklanma sayınız arttıkça bu size bir yükten ziyade zorunluluk hissi verecektir. Sayfa başlıkları, URL’ler ve meta açıklamaları, tıklama oranlarınızı ve SEO’YU iyileştirmeye katkıda bulunabilir.

SEO hakkında yazmış oluduğum geniş çaplı makaleyi okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 1 sene önce

  birçok yazılım da sadece yazı başlığından üretilen ve sonuna site adı getirilen başlıklar bir süre sonra baş ağrısına dönüyor.
  onun yerine yazıda bahsedilen özelleştirme yapılabilirse ve benzersiz durum yakalanabilirse çok faydasını görebilir arkadaşlar. yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir