1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Berat Kandili Nedir?

Berat Kandili Nedir?

berat-kandili

Berat Kandili Nedir?

Berat kelime anlamı olarak kurtulmak, suçlu olmamak demektir. Temiz, suçsuz anlamında kullanılan beraette bu kelimeden gelmektedir. Günahlardan kurtulmak için, affedilmek için Müslümanlar için önemli olan güne Berat Kandili denilmektedir. Önemi ise o gece Kur’an-ı Kerim’in dünyaya indiği gece olmasıdır. Bu duruma İnzal adı verilmektedir. Diyanet bilgilerine göre de en hayırlı gecelerden bir tanesi Berat Gecesidir. Peygamberimiz Hazreti Muhammed bu gecenin Anlamı için sözlerde bulunmaktadır. Kısaca Berat kandilinde bu yıl içerisinde doğacak olan çocuklar deftere geçirilir, bu yıl öleceklerin isimleri deftere geçilir, herkesin rızkı kandil gecesi tertip olunur, herkesin ameli kandil gecesi Allahü Tealaya arz edilir. Berat Kandili Ne için ve Ne zaman gerçekleşir sorusu en merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Berat kandili Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gün olması sebebi ile dualar ile geçirilmektedir.

Berat Kandili Sözleri için Örnekler

  • “Af isteyen yok mu affedeyim, rızk isteyen yok mu rızk vereyim, dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim, ne isteyen varsa istesin, vereyim” Berat Kandiliniz mübarek olsun.
  • “Allah’ı ve müminleri aldatmaya çalışırlar. Halbuki sırf kendilerini aldatırlar da farkına varmazlar. (Bakara Suresi 9. Ayet) Berat Kandiliniz Mübarek olsun.
  • Berat Kandiliniz mübarek olsun. Aileniz, sevdikleriniz ile birlikte Allah tekrarını nasip etsin. Dualarda buluşmak dileğiyle.
  • Bu mübarek gece de Allah tüm dualarınızı kabul etsin. Berat Kandiliniz mübarek olsun.
  • Berat gecesi “af” gezesidir. Allahü Teala Şaban ayının 15. Gecesinde (Berat) rahmetiyle tecelli ederek, kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşlerine kin güdenler hariç, herkesi affeder. Berat geceniz mübarek olsun.
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Kirpi Sonic Filmi Karakterini Yeniden Tasarlamak PR Midir?

Berat kandili nedir, nasıl dua edilir?

Berat kandilinde 100 rekatlık namaz kılınırsa ve o sene ölünürse şehitlik mertebesine nail olunduğuna inanılmaktadır. Namazda her rekatta Fatiha suresinden sonra 10 tane İhlas-ı Şerif okunmaktadır. Berat kandilinde günahların affedilmesi için bol bol dua edilir, namaz kılınır, büyüklerin hayır duası alınır, sevilen kişiler ve aile için de dua edilir.

Berat kandili nedir, ne zaman kutlanır?

Berat Kandili ramazan ayından önce kutlanmaktadır. Şaban ayının 15. Gecesi Berat Gecesi olarak anılmaktadır. 2020 yılı için 7 Nisan 2020’de Berat Kandili olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap