1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

hemen-cikma-orani-nedir

Web sayfalarında performans değerlendirmesi açısından hemen çıkma oranı en önemli oranlardan birini oluşturmaktadır. Bu oran bounce rate olarak da adlandırılmak ile birlikte site eylemleri ve performansı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Hatta bu oran sayesinde SEO çalışmalarında değişiklikler yapılması mümkün olmaktadır. 

Hemen çıkma oranı bir kullanıcı tarafından web sayfası ziyaret edildikten sonra açılış sayfası haricinde site içerisindeki başka sayfaları ziyaret etmeyi tercih etmeden sitenizden ayrıldığını gösteren orandır. Oran, Google Analytics üzerinden ulaşılan bir rakam oluşturmak ile birlikte formül açısından toplam oturum sayısı, tek sayfa oturumlara bölünerek sonuç elde edilmektedir.

Hemen Çıkma Oranı Neden Önemlidir?

Web sayfaları açısından hemen çıkma oranı çok önemli bir performans ve ziyaretçi davranışı bilgisi ortaya koymaktadır. Aslında bir web sayfasının ana sayfasında problemler bulunup bulunmadığını da göstermektedir. Bu kapsamda hemen çıkma oranı bir web sayfasında mutlaka düşük bir rakama sahip olmalıdır. 

Bir web sayfasında bounce rate yüksek bir değere sahip ise ve sürekli artıyorsa, performans düşüşü bulunduğu ifade edilebilir. Yani web sayfasından ziyaretçiler hemen çıkmayı tercih ediyor, sayfayı beğenmiyor, birçok konuda şikayet ediyor ve sıkıntılar ile karşılaşıyor demektir. Eğer oran yüksek ise ziyaretçiler web sayfasında kalmayı tercih etmiyordur. 

Hemen çıkma oranı web sayfanızın kullanıcılar ile arasında bulunan etkileşimi ve önemli metrik bilgileri analiz ederek sunar. Aslında bu analizi siz gerçekleştirirsiniz ve web sayfanızdaki problemleri gözden geçirerek, iyileştirme yapmaya çalışırsınız. Bu sayede hataları ve sorunları ortadan kaldırarak, oran düşürülür ve daha iyi bir web sayfası elde edilebilir. 

Ortalama Hemen Çıkma Oranı Değerleri Nelerdir?

Hemen çıkma oranı ortalama olarak belirli sayfa türlerinde ideal rakamlarda yer alabilir. Hatta bu rakamlar daha düşük seviyeye çekilerek, daha iyi bir tasarım ile daha başarılı web sayfaları elde edilebilir. Aslında maksimum olarak ifade edilebilecek şekilde;

  • İçerik üretimi yapılan sitelerde %50
  • Üyelik alımı yapılan sitelerde %40
  • Blog içeriği paylaşılan sitelerde %85
  • E-ticaret sayfalarında %30
  • Servis hizmeti sunan sayfalarda ise %20 gibi maksimum bir değer olabilir. 

Hemen Çıkma Oranı Neden Yükselir?

Web sayfalarında hemen çıkma oranı tek bir nedenden dolayı yükselmez ve birçok farklı neden göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüz koşullarına bakıldığında özellikle mobil uyumlu olmayan sayfalarda bu oran çok yüksek çıkmaktadır. Bu nedenle mutlaka sayfanızın mobil uyumlu bir hale getirilmesi gerekmektedir. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Organik Trafik Nedir?

Kullandığınız hosting ve web sayfa tasarımının ne kadar ağır olduğu gibi durumlar site açılış hızını etkilemektedir. Site açılış hızı düşük olduğunda yani uzun süre sayfanın açılması beklendiğinde, kullanıcılar siteden hızlı bir şekilde çıkmak isteyecektir. Özellikle ana sayfadan diğer sayfalara geçişte 2 saniyeden fazla bekleme günümüzde hemen çıkma oranı için negatif bir faktör olarak görülür. 

Pop-up reklamlar günümüzde birçok web sayfasında vazgeçilmez reklam kaynaklarından birini oluştururken, kullanıcılar ise bu kaynaklardan aşırı derecede rahatsız olmaktadır. Sınırlı düzeyde kenarlarda, köşelerde yer alan reklamlar çok fazla göze batmasa da büyük boyutlu ve çok sık karşılaşılan reklamlar hemen çıkma oranı için birebir zararlı faktörlerin arasında yer alır. 

İçerik oranı çok düşük, çok dar kapsamlı hazırlanmış ve çok geniş bir şekilde e-ticaret ürünleri sergilemeye çalışan sayfalarda sık sık 404 hataları ile karşılaşılabilir. Bu hatalar büyük bir oran yükseltme sebebi olurken, aynı zamanda site tasarımında da kalitesiz bir görsellik yer alması, eksik içerik bulunması gibi noktalar oranın yükselmesine neden olacaktır. 

SEO kategorisi yazılarımız ile tüm güncel konulardan haberdar olabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Ne Anlama Gelir?

Hemen çıkma oranları, web sitesine giriş yapmış kullanıcıların site içerisinde herhangi başka bir sayfayı ziyaret etmeden çıkmaları anlamına gelen bir orandır.

Hemen Çıkma Oranı SEO Açısından Önemli mi?

Hemen çıkma oranı arama motorları tarafından önemsenen kriterler arasındadır. Kullanıcı deneyimini yansıtır ve bounce rating’in yüksek olması SEO’yu olumsuz etkiler.

Hemen Çıkma Oranları Nasıl Düşürtülür?

Hemen çıkma oranlarını düşürmek için web site içi dolaşımı sağlamalısınız. İç linklemelerinizi iyi yapmalı ve breadcrumb kullanımına önem vermelisiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap