1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Breadcrumb Nedir, Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Nedir, Nasıl Kullanılır?

breadcrumb-nedir-nasil-kullanilir

Çağımızda internetin çok pratik bir hale gelmesi ve her an kullanılabilir bir yapı sağlaması, akla gelebilecek her işlemin de internet üzerinden gerçekleştirilmesine imkan tanımaktadır. Fakat bu durumda birçok farklı karışıklık ile karşılaşıldığı da görülmektedir. Örneğin, alışveriş sitelerinde bu tip karışıklıklar sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle bir web sayfasında yüksek sayıda kategori yer alıyorsa, bu internet sayfasında breadcrumb kullanmak büyük bir yardım sağlayabilir. Çünkü bu aracı kullanmanız vasıtasıyla web sayfasındaki karışıklığı çok düşük bir seviyeye çekerek, kullanıcının daha rahat bir ortam elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Breadcrumb Nedir?

İngilizceden Türkçeye çevrildiğinde ekmek kırıntısı anlamına gelen breadcrumb kavramı, web sayfalarında takip edilen yolları izlemenizi sağlar. Bugün genellikle e-ticaret yani alışveriş gerçekleştirilen sitelerde her zaman kullanıldığı görülmektedir. Özellikle alışveriş sayfalarında neredeyse binlerce farklı ürün bulunduğu için olmazsa olmaz özelliklerden biri olarak kabul edilmektedir.

Breadcrumb kavramı adını ünlü Hansel ve Gretel masalından almaktadır. Bilindiği üzere Hansel ve Gretel kardeşler, yollarını kaybetmemek için belirli mesafelerde ekmek kırıntıları bırakır ve geri dönüş yolunda bu ekmek kırıntılarının kendilerine tekrar evin yolunu bulduracağını düşünür. Bu bağlamda da web sayfalarında çoğu zaman sayfanın üst kısmında küçük bir bölme olarak yer almaktadır.

Bir web sayfasında alışveriş kategorileri içerisinde uygulama için örnek verilmesi gerekirse,  ana sayfadan elektronik kategorisine ve elektronik kategorisinden de bir alt kategori olarak akıllı telefonlara geçiş yapılması tercih edilebilir. Bu durumda “Ana Sayfa > Elektronik Ürünler > Akıllı Telefonlar” gibi görünen bir satır ile karşılaşılır. İşte bu satır, breadcrumb olarak adlandırılır.

Breadcrumb Hangi Avantajları Sağlar?

Bir web sayfasında ekmek kırıntısı kullanımı öncelikli olarak kullanıcı açısından pratiklik oluşturur. Öte yandan ise arama motorları içerisinde web sayfasının verimli bir şekilde kategoriler içerisinde bulunmasını sağlar. Kullanıcı web sayfasını kullanırken, geldiği yolu kolaylıkla geri dönerek kendini kaybetmiş hissetmez.

İnternet üzerinde kullanıcıların web sayfalarını her zaman verimli ve hızlı bir şekilde kullanması gerekir. Bu bağlamda ekmek kırıntısı kullanılması sayesinde internet sayfasında bulunan bir kullanıcı site içerisinde sıkıntısız bir şekilde gezerek, farklı kategoriler arasında geçiş gerçekleştirebilir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Ücretsiz En iyi WordPress Temaları

breadcrumb nedir

Arama motorları üzerinde herhangi bir anahtar kelime arandığında, web sayfanızın URL adresi yanında eğer sayfanızda bulunuyorsa, aranan kategori yer alır. Bu sayede büyük bir verimlilik elde edilirken, aslında SEO çalışmalarında da olumlu etki elde etmek açısından breadcrumb faydalı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

  • Sayfa içi ziyaretler görüntülenmektedir.
  • Çok kullanılan sayfalara bakılabilir.
  • Kolay bot tarama imkanı sunar.
  • Size içi gezintiyi kolaylaştırır.
  • Kullanılabilirlik seviyesi arama motorları nezdinde artar.

Öte yandan Google arama motoru içerisinde de alışveriş sekmesi bulunduğu için özellikle alışveriş yani e-ticaret odaklı bir web sayfası sahibi iseniz, uygulamayı kullanmak büyük bir katkı sağlayabilir.

Breadcrumb Nasıl Kullanılır?

Temel olarak breadcrumb kullanımı çok basit bir sistem oluşturmaktadır. Ancak bu kullanım sırasında amacınız web sayfasını maksimum verime ulaştırmak olmalıdır. Yani sadece arama sonuçlarında verimli olmak için kullanmak yerine siteyi kapsayacak şekilde bir uygulama yapmanız doğru olacaktır.

Breadcrumb sadece belirli başlıklarda kullanılmamalıdır ve site içerisinde rahatlıkla gezinme imkanı tanıyacak şekilde kullanıcıya rahatlık sunmalıdır. Genellikle kullanım sırasında soldan sağa doğru ilerleyen bir yol tercih edilir ve daha işlevsel bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

Bugün SEO çalışmalarında yan bir nokta olarak fayda elde etmek açısından breadcrumb kullanımı tercih edildiğinde, çok pratik ve kısa süreli bir işlem yeterli olmaktadır. Bilhassa alışveriş sitelerinde ve e-ticaret sitelerinde kullanıcı memnuniyetine önem veren tüm web sayfası sahipleri, özenli bir çalışma ile birlikte bu küçük özelliği kullanarak faydalı bir sonuç elde etmektedir.

SEO kategorisi yazılarımızı takip ederek, tüm güncellemeler hakkında bilgi sahibi olun.

Breadcrumb Ne Demektir?

Breadcrumb, web site navigasyonu olarak da bilinen bir site içi sayfa yönlendirme sistemidir.

Breadcrumb Nasıl Ayarlanır?

Breadcrumb oluşturmak için CMS sistemlerinin eklentilerinden ya da tema içerisinde yer alan özelliklerden yararlanılabilir. Diğer türlü ise özel kod sistemi ile breadcrumb oluşturulabilir.

Breadcrumb Neden Önemlidir?

Ekmek kırıntısı web sitelerinde kullanıcıların daha iyi deneyim yaşamasını ve site içerisinde daha iyi dolaşım yapmasını sağlar. Kullanıcı deneyimini doğrudan etkiler ve SEO açısından faydalıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap