1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. CRP Nedir?

CRP Nedir?

crp-nedir

CRP ne demek? Sorusuna verilecek en kısa cevap şudur:  Bir diğer adı C-Reaktif Protein olarak da bilinen CRP basit bir kan tahlili olarak bilinmektedir. CRP sayesinde vücuttaki yaygın iltihap ve bunun şiddeti ölçülür. Bu sayede CRP sayesinde pek çok hastalığı anlayabilmekteyiz. Peki CRP değerinin yükselip alçalması ne anlama geliyor? CRP’nin yükselip alçalması hastalıkların habercisidir. Kanserin durumunun bilgisini veren CRP beyin hastalıklarının Alzheimer Parkinson gibi hastalıklardan da haberdar olunmasını sağlıyor.

CRP’nin Gerçek Değeri Ne Olmalıdır?

  • CRP’nin normal sağlıklı bir insanda olması gereken değer litrede 0-0,5 miligram arasındadır.
  • Bu değeri birçok tahlil değerlerinde 5-10 mg/L olarak gösterilir.
  • Doktor CRP testini yapmasındaki amaç hastanın kalp krizi geçirebilme veya inme riski taşıyıp taşımadığı olasılığını öğrenmektir.
  • Harvard üniversitesinin araştırmasına göre CRP, kadınların koroner sorunları için teşhis koymada kolestrolden daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.
  • Gebelik lupus ve kanser gibi hastalıklar vücutta CRP değerinin yükselmesine sebep olur.

CRP’nin Yükselmesine Sebep olan Nedenler

CRP artıp azalması ne anlama geliyor sorusundansa CRP değerini arttırıp azaltan maddelerin ne olduğu çok daha önem arz ediyor. Kalp ve damar hastalıkları CRP değerinin yükselmesine sebep oluyor. Kalp sorununun dışında yanıklar darbe alma ve yaralanmalar enfeksiyonlar iltihaplar CRP değerini yükseltiyor. Bazı tür kanserler de CRP değerini yükseltiyor. Özellikle göğüs sindirim sistemi ve akciğer kanserleri CRP değerini ciddi derece de yükseltebiliyor.

CRP değerinin yükselmesine yaşam tarzı ve çevresel sebepler de neden olabiliyor. Stresli olmak yüksek miktarda sigaraya maruz kalmak hareketsiz yaşam da yükselmesine sebep olmaktadır.

CRP Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

CRP değerini düşürme ne demek ve nasıl yapılır soruları insanların oldukça merak ettiği sorulardan olmaktadır. C ve E vitamini sahip olan yiyecek ve içecekler her zaman tüketilmelidir. Düzenli egzersizin her şeye faydası olduğu gibi CRP değerinin düşmesine de büyük faydası vardır. Kolesterol düşürücü ilaçlar da CRP değerini düşürmede etkilidir. CRP değerinin düşmesi için sigara içilmemelidir, içiliyorsa da kesinlikle bırakılmalıdır. Son olarak lif tüketimi arttırılmalı hayattan çıkarılmamalıdır.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  09:09 Saatinin Anlamı Nedir?
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap