1. Ana Sayfa
 2. Nedir
 3. Deist Nedir? İnançları Nasıl Başladı?

Deist Nedir? İnançları Nasıl Başladı?

deist

Deist Nedir?

Yaratıcı tarafından yaratıldıktan sonra insanların kendi başlarına bırakıldığına inanan felsefi akım ve düşünceye deizm, bu düşünceye inananlara ise deist denilmektedir. Bu kişiler akıl yolu ile Tanrı inancını kavranabileceğini düşünmektedirler.

Deist İnançları

Deist inançları şu şekilde sıralanabilmektedir.

 1. Deistler yalnızca Tanrı’nın varlığına inanırlar.
 2. Deistler kutsal kitaplara ve peygamberlere inanmamaktadır.
 3. Tanrı ile insan arasına başka düşüncelerin girmediğine inanmaktadırlar.
 4. Vahiy geldi şeklinde gelen kitapların Tanrı’dan geldiğine inanmamaktadırlar.
 5. Şeytan, cennet, cehennem gibi şeylerin olduğuna inanmazlar.
 6. Özgür düşünürler olarak kendilerini ifade etmektedirler.
 7. İyi insan olmayı her şeyden önde tutmaktadırlar.
 8. Vahiyleri reddederler.
 9. İmam, rahip gibi din adamlarına ihtiyaç duymazlar. İnsanların kendi başlarına benzer işleri gerçekleştirebileceklerini düşünürler.

deist nedir halil.com.tr

Deizm İnancı Nasıl Başlamıştır?

 1. yüzyılda İrlandalı John Toland bir kitap yazarak deizmin fikir babası olmuştur. Kitabın adı pentheistikon şeklindedir. Dinin akla dayalı bir şekilde açıklaması olarak kitabı tanıtmaktadırlar. Bu kitaptan sonra bu düşünceyi benimseyen birçok kişi ortaya çıkmış ve deizm dünyaya yayılmıştır. Ünlü düşünürlerden de deizm savunucu olanlar ortaya çıkmıştır. Bu düşünürlerin en bilinen örnekleri Rousseau ve Voltair olmaktadır. Kelime olarak 1564 Viret ve 1621 Burton tarafından kullanılmıştır. Deizm kurucuları arasında İngiliz filozof Edward Herbert de sayılmaktadır. Herbert, evrenin yaratıcı tarafından yaratıldığını ancak dinlerin akıl dişi olarak, düzene gölge düşürdüklerini ifade etmektedir. Rousseau din adamları ile adeta savaş haline girmiştir. Din adamlarını her zaman katı olarak görmüştür. Deizm Katolik dünyasındaki baskıcı düzen sebebi ile ortaya çıkan bir düşünce akımıdır.

Deizm Çeşitleri

Deizm farklı kategorilerde incelenmektedir. Bu kategoriler ise şunlardır.

 1. Spiritüel Deizm

Doğa, sezgi, meditasyon gibi durumların içerisinde olduğu düşünce biçimidir. Doğa üstü olaylar ve din ile ilgili kalıplaşmış kuralları reddederler.

 1. Panendeizm
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Türkiye Posta Kodları Sorgulama & Öğrenme

Tanrı’ya inanırlar. Ruhun amacının Tanrı’ya geri dönmek olduğunu düşünürler. Evrimden geçerek Tanrı’ya ulaştıklarına inanırlar.

 1. Pandeizm

Bu düşünceye sahip insanlar için evrenin tümü Tanrı’dır. Her şey Tanrı’dır ve Tanrı her şeydir düşüncesi bulunmaktadır. Kainat ve Tanrı’nın birbirleri ile aynı olduğunu düşünürler.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap