1. Ana Sayfa
 2. Nedir
 3. Deizm Nedir? Neye İnanıyorlar?

Deizm Nedir? Neye İnanıyorlar?

deizm-nedir

Deizm kelimesi, köken olarak Latince’den gelmektedir. Bu kelime, deus kelimesinden türetilmiştir. Deus kelimesi ise, Tanrı anlamına gelmektedir. Deizm, Grekçe’de bulunan theos kelimesinden türetilen teizm ile aynı anlama gelmektedir.

Deizm, diğer adıyla Yaradancılık, Tanrı’nın varlığına inanmakta ancak bütün dinleri reddetmektedir. Bu inanç, sadece akıl ile algılanabilecek bir Tanrı inancını benimsemektedir.

Deistler, kutsal kitaplara ve peygamberlere inanmamaktadır. İnandıkları tek şey, insan aklı, doğa ve bilimdir. Ayrıca deizmde, Tanrı’nın evreni ve insanı yarattığı ancak sonrasında kendi haline bıraktığı, hiçbir müdahalede bulunmadığına da inanılmaktadır.

Deizm İnancına Ait Özellikler

 • Deizm inancında, cennet, cehennem, şeytan ya da melek gibi kavramlar kabul edilmemektedir.
 • Deizme göre, Tanrı evreni yaratmış ancak sonrasında herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.
 • Deizme göre, rahip ve imam gibi din adamlarına gerek yoktur. Bunun yerine, insan aklı, doğa ve bilim her şeye yetebilmektedir.
 • Düşünme konusunda özgür olan deistler, kutsal kitaplar veya peygamberler aracılığıyla değil; özgür iradeleri ile iyi insan olmayı benimsemektedir.
 • Deizm inancında, vahiyler ve kehanetler kabul reddedilmektedir.
 • Deizm inancında, peygamberler ve kutsal kitaplar reddedilmektedir.

Deizm İnancının Alt Grupları

Deizm inancı, günümüzde farklı alt gruplara ayrılmış bulunmaktadır. Bu gruplar şunlardır:

 1. Pandeizm: Bu grupta, tüm evren Tanrı olarak varsayılmakta ve kabul edilmektedir. Tanrı’nın her şey, her şeyin ise Tanrı olduğu kabul edilmekte olan Pandeizm inancında, Tanrı’nın evrenden ayrı olamayacağı düşünülmektedir.
 2. Panendeizm: Bu grupta, tüm evrenin Tanrı olduğu düşünülmekte ve kabul edilmektedir. Ancak, bu inancın pandeizm’den farklı olduğu çeşitli yönler de bulunmaktadır. Panendeizm inancında, Tanrı’nın her şeyi kendi özünden var ettiği ve evrende değişmeyecek bir şekilde egemen bulunduğu kabul edilmektedir.
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  11.11 Saatinin Anlamı Nedir?

Ayrıca, tüm evrenin evrim ile geliştiği ve bu gelişimden sonra yine Tanrı’ya döneceği inancı bulunmaktadır.

 1. Spritüel Deizm: Bu grupta, reenkarnasyon, sezgi, doğa ve meditasyon gibi unsurlara olan inanç baskındır. Bu inançta da, Tanrı’nın önce evreni yaratıp, sonrasında ise herhangi bir müdahale olmaksızın kendi haline bıraktığı kabul edilmektedir.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap