1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

dijital-pazarlama-uzmani-nedir-ne-is-yapar

Dijital pazarlama uzmanı nedir? Son yıllarda çok popüler bir şekilde tüketicilerin alışveriş alışkanlığını değiştirmek için uygulanan dijital pazarlama alanında uzmanlık elde etmiş personeller ve danışmanlar yer almaktadır. Bu nedenle dijital pazarlama uzmanı son yıllarda popüler bir meslek haline gelmiştir ve neredeyse her ajans bünyesinde de bu tip personeller bulunmaktadır. 

Dijital Pazarlama Uzmanı Kime Denir?

Dijital pazarlama uzmanı;

  • Bir markanın daha bilinir hale gelmesini sağlayabilmek,
  • Hedef kitlenin tespit edilmesini sağlayabilmek,
  • Yeni müşteriler kazandırabilmek,
  • Markayı dijital platformlarda yönlendirmek için çalışan kişi şeklinde tanımlanabilir.

Uzman personeller sosyal medya, Google, SEO, SEM ve dijital pazarlama konusunda birçok farklı yöntemi hakim olarak kullanır. Uzman, bu konuda daha etkin bir hale gelebilmek için de bilgi birikimine sahip olarak tecrübeler elde eder. 

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Birçok farklı meslekte bir unvan elde edilmesi için akademik veya mesleki eğitim almak gerektiği gibi dijital pazarlama uzmanı olmak için de belirli eğitimleri almak gerekir. Aslında akademik eğitim konusunda bu meslek için çok fazla imkan bulunmasa da. Alaylı şekilde adlandırılabilecek kapsamda uzmanlık elde edebilecek kadar her kişi kendine yetebilir. 

Dijital pazarlama uzmanı olabilmek için bir reklam uzmanı bireysel olarak araştırmalar ve öğrenimler elde etmelidir. Kendini geliştirmeye çalışmalı, uzman kişilerden yardım alarak tecrübe elde etmeye çalışmalıdır. Konu hakkında teknik detayları ve sorunları öğrenmeye çalışmalıdır. Kişinin dijital pazarlama uzmanı olabilmesi açısından sektörü takip etmesi, sürekli bir şekilde yenilikleri kendine kazandırması gerekir. Bu bağlamda da kişiler günümüz teknolojisi açısından dijital mecraları, blog sayfalarını, e-ticaret sitelerini, sosyal medya ortamlarını ve haber sayfalarını takip ederek bu konuda daha fazla bilgiye sahip olabilir. 

Dijital Pazarlama Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Aslında dijital pazarlama uzmanı adı altında son yıllarda bir meslek dalı oluşsa dahi bu uzmanların ne iş yaptığı daha fazla merak edilmektedir. Bu konuda uzman olan kişiler geleneksel pazarlama hakkında bilgiye sahip olmaları ile birlikte dijital pazarlama konusunda da farklı stratejiler geliştirir. Kişiler bu uzmanlık kapsamında teknik tüm ayrıntıları kullanım becerisi ile birlikte müşterileri çekebilmek için yeni içerikler oluşturma açısından faaliyetler sağlar. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır?

En temel şekilde anlatılması gerekirse, dijital pazarlama uzmanı bir markanın dijital olarak sayılabilecek tüm platformlarda faydalı bir şekilde yer almasını sağlayacak faaliyetleri yerine getirir. Yani itibar yönetimi, SEO çalışmaları, içerik üretimi, sosyal medya yönetimi, bilgi analizi, e-ticaret, satış yöntemleri geliştirme, web sayfası kurulumu ve markalaşma gibi tüm çalışmaları yürütür. 

Dijital Pazarlama Uzmanı Hangi Özelliklere Sahiptir?

Dijital pazarlama uzmanı bir avantaj olarak görülebilecek şekilde işini seven bir kişi olarak daha iyi bir etki alanına sahip olur ve daha iyi bir iletişim yeteneğine ulaşır. Dijital pazarlama gerçekleştirilebilecek şekilde her sektörde çalışma fırsatı elde edebilir. Aslında çağımızın koşullarında freelance bir meslek sahibi olma imkanı elde eder. Hareketli, dinamik ve keyifli bir iş düzeni kazanır. Gelir anlamında bakıldığında ise bugün dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan personeller freelance veya ajanslarda 2500 TL gibi maaşlardan başlayarak çalışırken, bazen 5000 TL gibi aylık gelirler elde eden uzmanlar da yer almaktadır. 

Birçok farklı avantaja sahip olması ile birlikte dijital pazarlama uzmanı her an değişen ve gelişmeler ile yoran bir sektörde çalışmak zorunda da kalmaktadır. Farklı bir sektör ve farklı bir firma için proje geliştirirken, çok uzun mesai saatlerine katlanmak zorunda kalabilir ve alternatifler arasında bazen yorgunluğa katlanmak zorunda kalabilir. Dijital pazarlama uzmanı nedir sizlere kapsamlı olarak aktardık, bizi takipte kalmaya devam edin.

E-Ticaret kategorisi yazıları ile tüm güncel gelişmelerden haberdar olun.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Demektir?

Dijital pazarlama alanında hizmetler sunan, deneyime ve uzmanlığa sahip, güncel gelişmelere hakim kişilere dijital pazarlama uzmanı denilmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen kişi sektördeki inişleri çıkışları, güncellemeleri takip etmeli, eğitimlerden yararlanmalı ve kendini bu konuda deneyimli hale getirmelidir.

Dijital Pazarlama Uzmanları Freelance Çalışır mı?

Dijital pazarlama alanında çalışan uzmanlar freelance olarak da hizmet vermektedir. Freelance uzmanlar büyük şirketlerle ya da küçük işletmeler ile doğrudan çalışabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap