1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nedir?

enflasyon-nedir

Enflasyon Nedir?

Ekonomik bir terim olan enflasyon ürünlerin ve hizmetlerin sürekli şekilde artışını ifade etmektedir. Üstelik bu artış ülkedeki tüm insanlar tarafından hissedilir seviyededir. Örnek verecek olursak 10 TL ile bu yıl 10 çikolata alınırken, gelecek yıl 10 TL ise 6 çikolata alınması enflasyonu ifade etmektedir. Merkez Bankalar tarafından belirtilen enflasyon oranı %2 ile %3 arasında olması normal kabul edilen bir durumdur. Fakat bu değerlerin çok üzerinde olması iyi bir şey değildir. Eğer kontrol dışı çok artarsa enflasyona hiperenflasyon denilmektedir. Enflasyon oranı sıfırın altına düşerse de buna Deflasyon denilmektedir. Kısaca enflasyon Farkı beklenenden çok yüksek olursa ekonomi bu durumdan olumsuz etkilenir. Her şeye enflasyon Zammı gelmesi hem aile bütçelerini hem de ülke bütçesini sarsacaktır. Devlette yer alan bütçe açıkları kimi durumlarda para basımı ile takviye edilmektedir. Bu durum hem enflasyona yol açmakta hem de kişilerin vergi vermeleri azalmaktadır. Bu duruma enflasyon Vergisi adı verilmektedir. Söz konusu durum yaşandığından fiyatlarını doğru bir şekilde belirlemeyen herkes bu vergiyi ödemektedir. İşçilerin enflasyon oranında aldıkları maaşlar ve yanlış fiyatlandırma bu duruma örnektir.

Enflasyon nedir, nasıl hesaplanır?

Enflasyon hesaplanabilmesi için bazı kurumlar bulunmaktadır. Ülkemizde TÜİK değerleri dikkate alınarak enflasyon Yüksek ya da düşük denilebilmektedir. Her ay resmi kurumlar hizmet sağlayıcı olan birçok yeri inceler. Enflasyon tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyat endeksine göre hesaplanmaktadır. Tüketici fiyat endeksi yani TÜFE tüketilen mal ve hizmetlerin hesaplanmaları için kullanılmaktadır. Üretici fiyat endeksi yani ÜFE ise yurt içinde üretilen mal ve hizmet endekslerinin zaman içerisindeki değişimidir. Enflasyonun Hedeflenmesi için bu veriler dikkate alınmaktadır.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Ferritin Nedir? Eksikliğinin Nedenleri?

Enflasyon nedir, nasıl düşürülür?

Enflasyonun düşebilmesi için birçok adım uygulanması gerekmektedir. O adımlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Merkez Bankası para politikalarında sadeleşmeye gitmelidir.
  • Faiz artışları düşmelidir.
  • Devlet tarafından parasal destekler arttırılmalıdır.

Enflasyonun bir defaya mahsus olarak geçici bir şekilde indirilmiş haline Çekirdek enflasyon adı verilmektedir. Bu enflasyonun hesaplanmasında istatistiksel analizler uygulanmaktadır. Dışlama yöntemi ile uygulanan bu sistemdeki amaç fiyat değişimlerine sebep olan etkenlerin tespit edilmesidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap