1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Google Cezaları Nelerdir? Kurtulma Yolları Nelerdir?

Google Cezaları Nelerdir? Kurtulma Yolları Nelerdir?

Google cezaları nelerdir? Kurtulma yolları nelerdir?

Google, kişilerin web sayfalarında arama sonuçlarını manipüle edebilmesi için spam yapması, doğal yollar dışında SEO çalışmaları gerçekleştirmesi, güvenlik sorunları yaratması ve kuralları ihmal etmesi gibi noktalar sonucunda cezalar uygulamaktadır. Arama sonuçlarında kalite sağlayabilmek ve zararlı yazılımlardan web sayfalarını uzak tutmak için uygulanan Google cezaları güvenli bir deneyim için uygulanmaktadır. 

Google Cezaları Neden Uygulanır?

Temel olarak Google cezaları web sayfalarında en iyi sayfaları en hızlı ve doğru şekilde sunmak için hata yapan ya da uygunsuz kullanım gerçekleştiren kişilere karşı bir yaptırım olarak uygulanır. Arama sonuçlarında kaliteli bir listeleme sağlayabilmek için ve Google politikalarına uygun bir listeleme oluşturmak için cezalandırma yöntemi tercih edilir. 

Google cezaları farklı sebeplere göre uygulanır ve Google tarafından veya kullanıcılar tarafından bu cezalara belirli isimler verilmiştir. Bir hata dolayısıyla oluşan cezaları bu hatanın ortadan kalkmasıyla birlikte ortadan kalkar.

google cezalari nelerdir? kurtulma yollari

1- Algoritmik Filtre Cezaları(30-60-90 Cezaları)

Anahtar kelimeleriniz üzerinden arama sonuçları üzerinde 30, 60 veya 90 sıra kaybetmenize yol açan cezalar algoritmik filtre cezası olarak adlandırılır. Bu ceza Google cezaları arasında -30, -60 ve – 90 cezası olarak da bilinmektedir. Otomatik bir şekilde Google algoritma güncellemeleri sağlandığında ortaya çıkar ve herhangi bir uyarı yapılmadan uygulanır. 

Genellikle web sayfasında site içi SEO çalışması yeterli seviyede değilse ve spam çizgisi bulunuyorsa, bu ceza ile karşılaşmak mümkündür. Kalitesiz backlink ve sahte backlink gibi yollar bu cezayı ortaya çıkarabilir. Genellikle 30/90 arasında pozisyon düşüşü ile birlikte doğal organik trafikte büyük bir düşüş yaşanır. 

2- Google Bomb

Adından anlaşıldığı üzere bomba düzeyde bir ceza olmak üzere site sahiplerini korkutan bir cezadır. Çoğu zaman arama sonuçlarında en üst sırada bulunan kelimelerde düzenli bir düşüş ile karşılaşır. Genellikle backlink çalışması sırasında sadece hedef anahtar kelimeye yönelik link edildiğinde bu tip Google cezaları ile karşılaşılabilir. Kalitesiz sayfalardan spam link edilmek ve aşırı link almak Google bomb cezası ortaya çıkarabilir. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEO Denetim Siteleri Listesi

3- Google Tam Spam

Tam spam cezası en büyük Google cezaları arasındadır. Sayfanızda çok ağır kopya içerikler bulunuyor ise veya tamamen spam odaklı bir SEO çalışması sağlanmış ise tam spam cezası uygulanır. Sonuç olarak anahtar kelimelerde tamamen düşüş ile karşılaşılarak doğal şekilde organik trafik kaybı yaşanır. 

4- Google Sandbox Cezası

Sandbox cezası Google cezaları içerisinde bir filtreleme cezası olarak görülür. Web sayfaları hit kaybı ile karşılaşır ve arama sonuçlarında pozisyon kaybı yaşanır. Hatta bazen ceza büyük olduğunda site arama sonuçlarından kaldırılabilir. Sandbox cezasının oluşmasında genellikle kısa sürede çok fazla backlink alma, kopya içerik tercih etme ve anahtar kelimeleri yığın şeklinde kullanma gibi hatalar arka planda yer almaktadır. 

5- Manuel Spam Cezası

Search Console paneli üzerindeki “Manuel İşlemler” sekmesinde görülebilecek üzere bu ceza türü spam içerikler nedeniyle ve backlink içerikli sitelerden geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Kurtulmak kolay olmakla birlikte anahtar kelimeniz arama sonucunda arka plana düşer ve organik trafik kaybı yaşanabilir. 

6- Kopya İçerik Cezaları

Google cezaları içerisinde kopya içerik cezası çok sık görülen ve kopya içeriklerden kaynaklanan pratik sonuçlu bir cezadır. Mutlak şekilde özgün ve kullanıcılara fayda sağlayacak içerikler kullanmak ve SEO kurallarına uymak önemlidir. Çalıntı ve kopya içerikler kullanırsanız, arama sonuçlarından kaybolabilir ve organik trafik kaybı yaşayabilirsiniz. 

Google Cezalarından Kurtulma Yolları Nelerdir?

Google cezalarından kurtulma yolları incelendiğinde de öncelikle mutlak bir şekilde hangi sebepten dolayı ceza aldığınızı göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Web sayfanızda “Screaming Frog SEO Spider” veya “DeepCrawl” gibi bir araç ile tarama gerçekleştirdikten sonra problemleri belirlemeniz ve SEO açısından problemleri gidermeniz önemlidir. 

Web sayfanızda Google cezalarından kurtulma yolları açısından mutlaka özgün içerikler bulundurmalı, kaliteli ve zengin bir sayfa içeriği sağlamalısınız. Google politikalarına bağlı kalarak mutlaka politika ile uygun şekilde kurallara uygun bir tasarım sağlamalısınız. Eğer ceza alırsanız, istenilen iyileştirmeleri yaparsanız Google tekrar inceleme gerçekleştirir ve cezalardan kurtulmanız mümkün hale gelebilir. 

SEO ve Dijital Pazarlama alanında tüm bilgilere detaylı bir şekilde Halil.com.tr farkıyla sizlerle!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap