1. Ana Sayfa
  2. Adwords
  3. Google Haritalar Sıralama Yükseltme

Google Haritalar Sıralama Yükseltme

Google haritalar sıralama yükselme

Eski dönemlerde yerel işletmeler sadece bulundukları bölgelerde müşterilere hitap ederken, günümüzde Google üzerinde birçok farklı pazarlama alanı elde etmektedir. Benzer şekilde kullanıcılar da bölgelerindeki işletmelerden daha uzağa ulaşmak için Google üzerindeki yerel işletmeleri aramaktadır. Bu nedenle Google haritalar dahilinde üst sıralarda bulunmak önemli bir müşteri artışını sağlayacaktır. 

Bugün Google üzerinde gerçekleştirilen yerel aramalara bakıldığında %80 gibi bir oran ile satış sonucu elde edilmektedir. Yani çok muhteşem bir oran ortaya çıkmakla birlikte Google haritalar üzerinde nasıl bulunacağınız ve nasıl sıralama yükselme elde etmeniz gerektiği gibi noktalarda da belirli taktikleri mutlaka uygulamanız gerekir. 

Google Haritalarda İşletme Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Google haritalar üzerinde işletmenizi pazarlayabilmek açısından bazı optimizasyonları yerine getirmeniz önemlidir. Çünkü yerel işletmeniz Google aramalarında görünür bir yapıya sahip olduğunda, daha başarılı bir sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer bir internet kullanıcısı yerel arama kapsamında bir sorgu gerçekleştirirse, karşısına hemen Google haritalar üzerinde bulunduğu bölge çıkacaktır. Doğru optimizasyon yapıldığında işletmeniz bu haritada bulunacak ve müşteri sizi kolayca bularak alışveriş sağlayacaktır. 

Google My Business Nedir?

“Google My Business”, Türkçe karşılığı ile “Google Benim İşletmem” anlamına gelmektedir. Bununla beraber tamamen ücretsiz bir platform oluşturur. Platform üzerinde marka ve işletmeniz hakkında bir profil oluşturabilir, müşterilerinize tanıtım sağlayabilirsiniz. 

Aslında Google My Business bir sanal mağaza gibi görülebilir ve kullanıcılar sizinle iletişime geçebilir, yorum yapabilir veya size sorular sorabilir. Bu platformda marka ismi, işletme adı, tanıtıcı metinler, telefon numarası, adres, web sayfası adresi, sektör, ürünler, hizmetler, satış bölgeleri, çalışma saatleri, menüler, fotoğraflar ve görseller gibi birçok bilgi müşterilere sunulabilir. 

google haritalar siralama yükselme

Google Haritalarda Nasıl Üst Sıralara Çıkılır?

Google My Business hesabınızı açarak, gereken tüm bilgileri müşterilere sunduktan sonra haritalarda yerinizi alabilir ve bir süre sona Google haritalarda yükselme şansı elde edebilirsiniz. Bu konuda bazı adımları yerine getirerek avantaj elde etmeniz önemlidir. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Google Ads Nasıl Reklam Verilir?

1- Bölgesel Linkler Oluşturmak

Google algoritması için linkler çok önemli bir faktördür ve sıralamada belirleyici yere sahiptir. Bu bağlamda Google haritalarda yükselme açısından da çok önemli bir yapıya sahip olan linkler, çevrenizdeki işletmelerle sıkı bir bağ kurarak, dernekler ve iş dünyası ile ilişkiler kurarak elde edilebilir. Farklı şirketler ve web sayfaları ile link paylaşımı ve backlink çalışmaları gerçekleştirerek bölgesel linkler oluşturabilirsiniz. 

2- Nitelikli Fotoğraflar Kullanmak

İşletme için kurumsal ve doğru görseller kullanmak, müşteriler için Google haritalar üzerinde işletmeyi daha iyi tanımak ve seçim yapmak açısından belirleyici olacaktır. Çok küçük bir esnaf işletmesi veya küçük bir büro dahi olsa, işletmeniz hakkında ofis veya dükkan fotoğraflarını sisteme ekleyebilirsiniz. 

Fotoğraf açısından ülkemizde genellikle stok görsel kullanıldığı için hata yapılmaktadır. Bu durumda Google haritalar üzerinde aranan işletme, stok görseller ile her zaman birbirine benzer bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak özgün görseller ve direkt olarak işletmeye ait görseller, işletmenin daha ciddi ve daha özel bir yere sahip olmasını sağlayarak, Google haritalarda yükselme şansı sağlamaktadır.

3- Yorumlar Ve Çevrimiçi Değerlendirmeler

Aslında Google haritalar üzerindeki en değerli nokta, yorumlar ve çevrimiçi değerlendirmelerdir. Başarılı yorumlar ve değerlendirmeler aldığınızda, müşteriler size güvenir ve sizi tavsiye de edebilir. Yerel işletmelerde yorumlar çok sık bir şekilde okunduğu için çevrimiçi itibarınızı korumanız açısından bu noktada nitelikli ve güvenilir yorumlara sahip olmanız önemlidir. 

4- Spamları Önlemek

Aslında bir taktik olarak görülebilecek bu teknik, Google haritalar için görünür olmanın dışında saldırıların önüne geçmeyi sağlar. Rakipleri direkt bir şekilde engelleyerek, haritalar üzerinde daha fazla yer kaplayabilir ve gerçek bir hesaba sahip olarak kendi yerinizi de elde edebilirsiniz. Çünkü spam işletmeler genellikle bir web sayfasına dahi sahip olmadan sahte yorum ve değerlendirmeler ile Google üzerinde yer elde etmeye çalışmaktadır. Bu tür hesaplar için Google haritalar üzerinde işletme hesabına girerek, müdahale etmeniz ve önerilerde bulunmanız mümkündür. 

İşletmeleriniz için en iyi çözümler ve yöntemleri Adwords kategorimizden takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap