1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Google Search Console Nedir? Site Nasıl Eklenir?
Trendlerdeki Yazı

Google Search Console Nedir? Site Nasıl Eklenir?

Google Search Console web sitelerinin tanıtılması ve sitelerin performans ölçümlemesi yapmasına olanak sağlayan bir servistir.

search-console-site-ekleme
2

Bu sebeple Google Search Console servisi web masterler, dijital pazarlama yöntemini kullanan kişi veya kuruluşlar, Seo uzmanları, İnternet sitesine sahip olan kişi veya işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Bu servisi kullanarak internet sitelerinin Google üzerinde gerçekleştirdikleri performanslar gözlemlenebilmekte ve sitelerin arama motorunda görünür olmaya yönelik optimizasyonlar yapılabilmektedir.

2015 yılına kadar Google Webmaster Tools adıyla tanınan servis Google’ın servislerini yenileme kararı alarak dış eklentileri daha az kullanma kararı almasından sonra daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Google Search Console

 

Google Search Console İçerisinde Bulunan Hizmetler Neler?

Google Search Console servisini kullanmak suretiyle, sitenizin Google üzerindeki görünürlüğünü artırabilmek için yapmanız gereken tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Google Search Console servisini kullanan kişiler web sitesinin Google tarafından nasıl tarandığını, nasıl analiz edildiğini ve verilerin nasıl indekslendiğini görebilmektedir. Bu sayede sıralama ve kullanıcı deneyimlerine zarar vererek site performansını olumsuz etkileyen sorunların keşfedilmesi mümkün olmaktadır. Servis tarafından sağlanan hizmetler incelendiğinde ilk sırada arama görünümü gelmektedir.

 • Arama görünümü: web sitelerinin arama sonuçlarında nasıl göründüğü ile ilgilidir.
 • Arama Trafiği: Web sitelerine giriş yapan ziyaretçilerin nereden geldikleri, sitenizin hangi domainlerde linki olduğu ve dâhili link yapınızın sistem üzerinde nasıl göründüğü ile ilgili bilgilerin alınmasına olanak sağlar.
 • Google Dizini: Google’da sitenize ait kaç adet sayfanın eklendiğini ve istenmeyen URL kaldırma işlemlerinin nasıl yapılabileceği hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Tarama: web sitenizde yer alan sayfaların dizine eklenmeden önce sitenizin taranmasıyla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
 • Ekstra Ayarlar: servisin en önemli özellikleri arasında bulunan ayarlar uygulamasıyla domain belirleyebilir, adres değişikliği işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

Google Search Console Site Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Search Console servisine ekleme yapabilmek için, site sahibi olduğunuzu doğrulamak adına sitenizin kaydının yapılması gereklidir. Bir internet sitesinde birden fazla kişi denetim yapmak adına Search Console sahibi olabilmektedir. Bu şekilde aynı site üzerinde aite tasarımını yapan web master, pazarlamacı ve Seo uzmanı görevlerini üstlenmiş bulunan kişiler ayrı ayrı site üzerinde kontrol yapma şansına sahip olabilmektedir. Google Search servisine yeni bir site eklemek için yapılması gerekenler,

 • Google Search Console servisini ziyaret edin,
 • Özellik ekleme butonunu tıklayın
 • Web sitesi bölümünü seçerek internet adresinizi girin
 • Ekle butonuyla doğrulama aşamasına geçin
 • Doğrulama aşamasında Search Console tarafından verilen HTML dosyasını indirin,
 • Edindiğiniz HTML dosyasını sitenizin FTP’si üzerinden ana dizine atın.
 • Son olarak doğrula butonuna basarak kaydetmiş olduğunuz sitenin sahipliğini teyit edin.
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  İçerik Optimizasyon Araçları

Sitenizi doğruladıktan sonraki süreçlerde yaptığınız değişikliklerin devamını sağlamanız gerekir. Doğrulama aşamasında kullanmış olduğunuz HTML dosyasını ilerleyen süreçte silmeniz durumunda, Google bu site üzerinde bir işlem yapmayacağınızı ve sitenin size ait olmadığını düşünecektir.

Sitemap Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google Search Console servisinde yer alan Sitemap dosyası, internet sitenizi nasıl organize ettiğinizle ilgili bilgilerin yanı sıra, içerik türleriniz hakkındaki bilgileri de, arama motorunun web botlarına iletmektedir. İletilen bilgiler arasında site harita dosyası, görseller, site güncelleme süresi, meta datanız, video içerikleri bulunmaktadır. Site haritasının Search Console servisine gönderilmesiyle Google tarafından yapılan tarama işlemlerini garantiye almak mümkün olmakta ve böylece Google botlarının tarama işlemlerini daha kolay yapmasını sağlanmaktadır.

Sitemap göndermek için doğrulamış olduğunuz web sitenize Search Console üzerinden erişim sağladıktan sonra, sol tarafta yer alan menüden tarama sekmesinin altında yer alan ‘’ site haritaları ‘’ bölümünü seçin. Daha sonra sağ üst köşedeki site haritası ekleme/ test etme butonunu tıklayıp, site haritanızda bir sorun olmadığına karar vermeniz halinde ‘’gönder ‘’ seçeneğini tıklayarak haritanızı gönderin. Sitemap gönderimi yapmadan önce sitenizin Search Console servisine eklenmiş ve doğrulanmış olduğundan emin olmalısınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap