1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Halil İsminin Anlamı Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Halil İsminin Anlamı Nedir?

halil-isminin-anlami

Halil ve İbrahim isimleri Türkiye’de ayrı ayrı çok fazla kişide bulunmakla birlikte, Halil İbrahim ismi birleşik olarak da çok fazla kişide bulunmaktadır. Halil ve İbrahim isimlerinin anlamından bu isimlerin birleşik olarak kullanıldığında hangi anlamı ifade ettiğinden ve adına türküler yazılan Halil İbrahim sofrasının ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.

Halil İbrahim İsminin Bir Anlamı Var mıdır?

Halil ismi Arapça kökenli bir kelime olup anlam bakımından; Allah’ın dostu, sadık ve samimi dost şeklinde ifade edilir. Kurandaki ayetlerde de geçen Halil ismi genelde İbrahim ismi ile beraber kullanılmaktadır. Yine kökeni Arapça’dan gelen İbrahim ismi de Hz. İbrahim’den gelmektedir ve inananların babası, hakların babası anlamına gelmektedir. Halil ve İbrahim isimleri Kuran’da ayrı ayrı ayetlerde geçmektedir.

Halil İbrahim Sofrası Ne Anlama Gelmektedir?

Halil ibrahim sofrası tabiri, Hz. İbrahim den gelmektedir. Kadim bir gelenek olan misafirperverlik kültürümüzün en önemli ve en değerli parçasını oluşturur.

Misafirperverlik kültürünün değeri ve anlamı Hz. İbrahim’e kadar dayanmaktadır. Bu nedenle misafirlere hazırladığımız o muhteşem sofralarımız, Halil İbrahim sofrası adı ile anılmıştır. Hz. İbrahim’in misafirperverlik anlayışını sizlere aktarayım.

Hz. İbrahim misafirleri çok severmiş, o kadar çok severmiş ki sofrasına asla misafir olmadan oturmaz ve misafir olmadığı zaman misafir aramaya çıkarmış ve sofraya öyle otururmuş.

Misafiri ve ikramı çok seven Hz. İbrahim, bir gün yine misafir aramaya çıkmış ve

dışarıda bir adam görmüş. Adama yaklaşarak bu kadar ıssız bir yerde ne aradığını sormuş.

Adam ise cevap olarak: “soframa buyuracağım bir misafir arıyorum. Evime 3 aydır misafir girmedi ben de dışarı çıktım aramaya. Çok şükür sana denk geldim, hadi gidelim evime”

Hz. İbrahim, 1 aydır sofra kurmuyordu evinde ama karşısındaki adam 3 aydır evinde sofra kurmamıştı. Bu durumu duyduğunda Hz. İbrahim çok şaşırmıştı. Ve 3 aydır evinde sofra kuramadığı için Hz. İbrahim bu kişinin teklifini kabul etti ve birlikte eve gittiler. Hz. İbrahim ev sahibinden kendisi için dua etmesini istedi ancak ev sahibi

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Bipolar Nedir? Belirtileri Nelerdir?

dua etmeyi bıraktığını ve artık dua etmeye utandığını belirtti. Hz. İbrahim duayı terk etmesinin sebebini sordu.

Ev sahibi: “Yıllardır, bir kez olsun peygamberi görebilmek için Rabbime dualar ettim, niyaz ettim. Duam kabul olmadı, ben de Allah benim dualarıma karşılık vermiyor diye düşünerek dua etmeyi bıraktım.” şeklinde yanıt verdi.

Hz. İbrahim ise “müjdeler olsun sana! Rabbim senin dualarını kabul gördü! Görmeyi murad ettiğin peygamber benim işte, demek ki senin duaların kabul olduğu için Allah beni buralara kadar getirdi” diye heyecanla anlattı.

İşte Halil İbrahim sofrası Hz. İbrahim’in misafirsiz geçirmediği sofralarda gizlidir. Çünkü misafir gelirse bereketiyle gelir. Misafirperverlik kültürümüzün en önemli parçasını oluşturur.

Halil İbrahim İsminin Türküsü Var mı?

Şiirleri ve şarkıları da yazılan ve kültürümüzde ve Türkü repertuarımızda Halil İbrahim isminin geçtiği birden fazla müzik bulunmaktadır. Bu türküler, kalbimize dokunarak

ruhumuza işler adeta. Dinlerken birden hepimiz Halil İbrahim olmuşuz ve türkülerde yanık yanık anlatılan duyguların içinde kaybolmuşuz. Kültürümüzün en önemli parçasını oluşturan türküler, dini görüşümüzden ve toplumsal yaşantıdan etkilenerek yazılmış eserlerdir. Bu nedenle nesilden nesile, dilden dile aktarılarak günümüze

kadar gelmiştir. Her birinin ayrı ayrı dokunaklı ve bir o kadar da derin hikayeleri olan bu türkülerin birkaçından bahsedelim:

  • Çökertme’den Çıktım Be Halilim: Anonim olarak bilinen bu türkünün de dillerden dillere aktarılan hüzünlü bir hikayesi vardır.
  • Musa Eroğlu – Halil İbrahim: Sözleri ruhumuzun derinliklerine işleyen, Musa Eroğlu’nun Halil İbrahim türküsü de herkes tarafından çok sevilen ve hüzün dolu bir hikayesi bulunan önemli bir

Bu türkülerin detaylı hikayelerine vikipedi üzerinden de ulaşabilirsiniz. İki türkü de çok derin ve hüzün dolu anlamlar taşımaktadır. Sizin de bildiğiniz Halil İbrahim isminde türküler var ise yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Haberleri ve filmleri de olan aynı zamanda kitapları da bulunan Halil İbrahim ismi birçok konuya dahil olmuş ve kültürümüzün önemli bir parçasını oluşturmuştur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap