1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Hematokrit (HCT) Nedir?

Hematokrit (HCT) Nedir?

hematokrit

HCT kısaltması, hematokrit kelimesini ifade etmekte ve kan sayımı yapılan testlerin sonuçlarında kendini göstermektedir. Anlam olarak incelendiğinde ise, kırmızı rengindeki kan hücrelerinin kan içindeki hacmini, yüzde olarak ifade eden değerdir.

Normal olan HCT değerleri, yaş grubuna ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. HCT değeri, yeni doğmuş olan bebekler ile ufak yaştaki çocuklarda, yüzde 53 ile yüzde 69 arasında olmalıdır. Yetişkin kişilerde ise bu değer, erkeklerde yüzde 40 ile yüzde 54 arasında değişebilmekteyken; kadınlarda yüzde 30 ile yüzde 46 aralığında olmalıdır.

Hastaya yapılan kan testi sonucunda, HCT düşüklüğü ya da yüksekliği bulunuyorsa, bu durum rahatlıkla tespit edilebilmekte ve tedavi uygulanmaktadır. Ayrıca, HCT değerinin yanı sıra MCH ve MCV değerleri de öğrenilmektedir.

HCT Değerinin İstenenden Düşük Olması

HCT değeri, yetişkin erkeklerde yüzde 40 ve yetişkin kadınlarda yüzde 30 şeklinde bir alt sınır değerine sahiptir. Yeni doğmuş olan bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda ise, yüzde 53 şeklinde bir alt sınır değerindedir.

Vücuda alınan besinlerin yeterli olmaması, ishal ya da hazımsızlık gibi çeşitli sindirim problemleri, anemi, böbrek rahatsızlıkları ve depresyon, anksiyete gibi bazı psikolojik rahatsızlıklar, HCT değerinin düşmesine neden olabilmektedir.

Kişiler, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, göğüste nefes darlığı ya da ağrı gibi belirtiler yaşıyorsa, HCT düşüklüğünden şüphelenmeli ve kan testi yaptırmalıdır. HCT değerinin düşüklüğü, düzenli bir beslenme ve çeşitli egzersizler ile tedavi edilebilmektedir.

HCT Değerinin İstenenden Yüksek Olması

HCT değeri, yetişken erkeklerde yüzde 54 ve yetişkin kadınlarda yüzde 46 şeklinde bir üst sınır değerine sahiptir. Yeni doğmuş olan bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda ise, yüzde 69 şeklinde bir üst sınır değerindedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  MCH Nedir? Ne Anlama Gelir?

Genetik olarak aktarılan kalp ile ilgili hastalıklar, yüksek tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklar, HCT değerinin yükselmesine neden olabilmektedir.

Kişiler, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve kilo kaybı gibi belirtiler yaşıyorsa, HCT değerinin yükselmesinden şüphelenmeli ve kan testi yaptırmalıdır. HCT değerinin yüksekliği, kırmızı renkteki kan hücresinin azaltılması ile tedavi edilebilmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap