1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. HGB Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

HGB Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

hgb-nedir

Hemoglobin olarak bilinen HGB; alyuvarlardaki demir moleküllerinin sayısı olarak ifade edilebilmektedir. Hemoglobinin ideal rakamlarda olması vücudun etkili oksijen taşıması konusunda önemli bir yapıda yer almaktadır. Aynı zamanda da vücudun tamir edilmesi konusunda da etkilidir. Alyuvarların disk biçiminde olmasında yardımcı olan maddedir. Hücrelerin disk biçiminde olmasını sağlayan HGB, aynı zamanda da oksijenin daha etkili biçimde taşınmasını sağlamaktadır. Kan dolaşım sistemini önemli biçimde etkilemekte olan bir maddedir. Anemi, vitamin eksikliği, kronik rahatsızlıklar ve kanama gibi durumlar HBG’nin azlığına bağlı olarak gelişebilmektedir. HGB normal aralığı çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık gösterebilmektedir. Bu değerleri ölçtürmek adına kan testi yapılarak, gerekli veriler elde edilebilmektedir.

HGB Düşüklüğü Nelere Neden Olabilir?

HGB düşüklüğü yapılan testler sonrasında kendini göstermektedir. Bu ölçüm esnasında kişilerin yaş ve cinsiyet durumları da hesaplanmaktadır. Hemoglobin seviyesinin düşük olması birden fazla rahatsızlığın sebebi olarak görülebilmektedir. Bunlar arasında;

Demir Eksikliği Anemisi

HGB seviyesine bağlı olarak en sık görülen anemi tipidir. Demir eksikliğine bağlı olarak vücudun hemoglobin üretmemesi olarak adlandırılmaktadır. Kan kaybına maruz kalan hastaların yaşadığı bir problemdir. Aynı zamanda da demirin vücut tarafından yetersiz bir biçimde emilmesi sonrasında da kendini gösterebilmektedir.

Hamilelik Kaynaklı Anemi

Doğum öncesi dönemde kadınların demire olan ihtiyaçları daha fazladır. Bebek için demir gereksinimini yyeterince sağlayamayan kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlık olarak adlandırılmaktadır.

Vitamin Eksikliği Anemisi

B12 ya da folik asit eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tamamen kişilerin beslenmelerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Alyuvarların şeklinin değişmesine ve daha az oksijen taşımasına sebep olur.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Boş Ayna: Bir Kitap İncelemesinden Çok Daha Fazlası

Aplastik Anemi

Bağışıklık sistemi hücreleri ile alyuvarların birbirini tehdit olarak görmesi sonrasında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık esnasında daha az kırmızı kan hücrelerinin üretimi gerçekleştirilebilmektedir.

Hemolitik Anemi

Kalıtsal bir rahatsızlık olan hemolitik anemi, alyuvarların kısa ömürlü olmalarından ötürü ortaya çıkar. Yeterli hücrenin üretilmemesi sonrasında da kan dolaşımında ciddi bir olumsuzluk görülebilir.

Orak Hücreli Anemi

Daha sert hücrelerin metabolizma tarafından üretilmesi sonrasında kendini gösterir. Kılcal damarlarda akış hızının yavaşlamasına neden olmaktadır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap