1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. HTTP Ve HTTPS Arasındaki Fark Nedir?

HTTP Ve HTTPS Arasındaki Fark Nedir?

http-ve-https-arasindaki-fark-nedir-seoyu-nasil-etkiler

HTTP ve HTTPS birer iletişim protokolü oluşturmaktadır. Bu iki protokol arasında belirgin farklar bulunmak ile birlikte SEO açısından da önemli etkiler yer almaktadır. Bu nedenle her iki kavramın ayrı ayrı açıklanması ve neden önemli oldukları, eksiklikleri veya artıları göz önünde bulundurulmalıdır. 

HTTP Nedir?

HTTP, Hyper Text Transfer Protocol kavramının kısaltması olmakla birlikte internette çalışmayı gerçekleştiren temel kavramdır. İnternet kullanıcıları bu yol sayesinde bilgilerin sunucular üzerinden geçişini elde eder ve bilgilerin nasıl aktarılacağı bu yol sayesinde belirlenir. Kullanıcı tarafından bir web sayfasına ulaşım sağlanması için protokollerde belirli değişiklikler gerekir. Bu çerçevede web sayfasında URL adresleri genellikle “http://www….” gibi bir ifade ile başlar. Bu sayede de URL karşılığında web sayfasının açılması için bir web sayfası sunucusuna komut gönderilir ve çalışma elde edilir. 

HTTPS Nedir?

Aslında HTTPS, http ile aynı mantığa sahip olarak çalışır. Ancak aralarında belirgin bir şekilde fark yer alır. Çünkü HTTPS ek bir şekilde güvenlik katmanı oluşturur. Bu katman “Aktarım Katmanı Güvenliği” veya “Taşıma Katmanı Güvenliği” şeklinde adlandırılır. TLS protokolü olarak da adlandırılan bu katman sayesinde web sayfaları ve kullanıcılar arasında veri akışı gerçekleştirilirken, bilgilerin üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi engellenir. 

HTPPS Ne Avantaj Sağlar?

Güvenlik farkı açısından bakıldığında şifreli veri akışı gerçekleştirilmesi amaçlandığında, HTTPS kullanımı tercih edilmelidir. Bugün web sayfalarını kullanırken görebileceğiniz üzere adres satırında web sayfası adresinin yan tarafında bir kilit simgesi yer alır. Eğer web sayfası HTTP ile çalışıyorsa, kilit simgesi kırmızı ve açık görülecektir. Ancak HTTPS ile çalışıyorsa kilit simgesi yeşil ve kilitli görülecektir. 

HTTPS kullanımı tercih edildiğinde, SSL sertifikası imkânı elde edildiği için daha güvenli bir yapı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda web sayfasına bağlantı gerçekleştirilirken, kimlik doğrulama yapıldıktan sonra işleme geçilir. SSL sertifikası açısından da farklı seçenekler bulunmak ile birlikte sitenin ne kadar güvenilir olduğu bu sayede belirlenir. Çoğu zaman bir web sayfasının en alt kısmında SSL sertifikası kapsamında bilgiler yer alır. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEO Çalışması Fiyatları Nasıl Belirlenmelidir?

Arama motorları yani Google veya diğer arama motorları açısından bakıldığında SSL sertifikası bağlamında HTTPS kullanımı ile birlikte SEO çalışmalarında da daha iyi bir başarı elde edilebilir. Çünkü arama motorları bu konuda güvenlik sertifikalarına sahip sayfalarda daha yüksek sıralama ortaya çıkarmaktadır. 

SEO Açısından HTTPS Önemi Nedir?

SSL sertifikaları Google açısından görüldüğü üzere bir sıralama faktörü oluşturmaktadır. Bu nedenle genellikle çok büyük sayfalar ve dünyanın ünlü web siteleri HTTPS geçişi sağlamıştır. Bu bağlamda da Google tarafından önerildiği üzere http üzerinden SSL geçişi gerçekleştirilmesi için teşvikler oluşturulmaktadır. 

SEO açısından katkı elde edilmesi kapsamında düşünüldüğünde HTTPS kullanımı, sayfanızı bir kereden birinci sıraya yükseltmeyecektir. Fakat büyük ve önemli katkılar sağlayacaktır. Bu bağlamda öncelikle daha iyi bir kullanıcı deneyimi yani UX fırsatı elde ederken, daha hızlı yüklenen web sayfaları da sağlayabilirsiniz. 

Kullanıcı deneyimi açısından HTTPS geçişi gerçekleştirmiş sayfalar daha fazla güvenli olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. Çoğu zaman alışveriş ve e-ticaret sayfalarında kullanıcılar bu sertifikalara yüksek oranda dikkat etmektedir. Çünkü bu tip sayfalarda kapsamlı şekilde kişisel bilgiler kullanılmaktadır. Ayrıca HTTPS geçişi yapılmış sitelerde çok daha yüksek bir hızla ulaşılırken, SEO açısından da daha iyi bir kullanım avantajı elde edilir. Çünkü hızlı ve pratik kullanım sağlayan bir sayfa SEO kapsamında her zaman daha güçlüdür. HTTP ve HTTPS hakkında merak edilen tüm detayları bu blogda sizinle paylaştık.

SEO Kategorisi yazıları ile güncel tüm gelişmelerden haberdar olun.

Http Nedir?

Http web sitelerin SSL sertifikalarına sahip olmadıklarını belirli eden bir uzantı türüdür.

Https Ne Demektir?

Https SSL sertifikaları tarafından koruma altında olan web sitelerinin sahip oldukları uzantı türüdür.

Https Kullanımı SEO’yu Etkiler mi?

Https kullanımı web sitelerinin daha güvenli olduğunu belirtir. Bu durum arama motorları tarafından olumlu olarak karşılanır ve SEO konusunda olumlu etki sağlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap