1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. İçerik Özgünlük Testi Nasıl Yapılır?

İçerik Özgünlük Testi Nasıl Yapılır?

icerik-ozgunluk-testi-nasil-yapilir

Bir web sayfasının kendine has bir yapı oluşturabilmesi, Google sıralamalarında daha yüksek bir noktaya ulaşması ve daha iyi bir SEO çalışması için özgün içeriklere sahip olması gerekir. Özgün içerikler, herhangi bir noktadan kopyalama gerçekleştirilmeden, yazarın kendi bilgileri ile oluşturulmuş içeriklerdir. Bu nedenle bir web sayfasında bulunan içerikler için mutlaka içerik özgünlük testi uygulanarak, bu içerikler kullanıma sunulmalıdır. 

Özellikle web sayfalarında makale içeriklerinin özgün bir yapıya sahip olması çok yüksek bir önem arz etmektedir. Çünkü SEO çalışmaları gerçekleştirilirken, içerik üzerinden çalışmalar sağlanır ve özgün çalışmalar SEO sonuçlarının daha güçlü olmasını sağlar. Makale hazırlanırken meta açıklaması, etiketleme, başlıklar ve anahtar kelime seçimi gibi her noktaya önem gösterilerek özgün içerikler hazırlanır. 

Makale başta olmak üzere hazırlanan tüm içeriklerde içerik özgünlük testi gerçekleştirilerek yanlışlıklar, kopya kısımlar veya özgün olmayan noktalar belirlenebilir. Bu sayede içeriğin çok daha kaliteli, özgün bir tarzda ve kayıplar ortaya çıkarmayacak bir yapıya sahip olması sağlanır. Bu nedenle SEO çalışmaları gerçekleştirirken mutlaka içerik özgünlük testi gerçekleştirilerek kontroller sağlanmalıdır. 

Bir İçerik Neden Özgün Olmalıdır?

SEO çalışmaları gerçekleştiren, web sayfa tasarımı yapan veya bir web sayfasını geliştirmek isteyen herkes içeriklerde ki özgünlük koşullarına mutlaka dikkat etmelidir. Bu nedenle hazırlanan makaleler mutlaka içerik özgünlük testi üzerinden geçirilerek, doğru bir yapıya sahip olup olmadığı incelenir. Çünkü yapısal sorunlar ile karşılaşmayacak ve arama motorlarında doğru bir sınamadan geçecek web sayfaları için önemli bir nokta oluşturmaktadır. 

Bir web sayfasında bulunan içerikler kopya yapıya sahipse, özgün değilse ve başka noktalardan alınarak çalıntı gerçekleştirilmiş ise hem Google hem de diğer arama motorları bu içerikleri kabul etmeyecek ve sayfayı sıralamaya dahi almayacaktır. Bu nedenle her web sayfasında içerik özgünlük kontrolü gerçekleştirilip, içeriklerin özgün ve kendine has bir yapıda olmasına dikkat edilmesi, bu sayede web sayfası ile arama motorlarına aktarılması gerekir. 

İçerik Özgünlük Testi Gerçekleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Bugün web sayfalarındaki içeriklerin testten geçirilmesi açısından birçok kullanılabilir yazılım ve web sayfası sistemi yer almaktadır. Kopya kontrol aracı şeklinde da adlandırılan bu yazılımlar ve araçlar, belirtilen içeriğin internette bir kopyasının olup olmadığını kontrol eder ve size bir özgünlük raporu sağlar. Bugün içerik özgünlük testi gerçekleştirmek için kullanılan bu sistemler çok pratik ve hızlı bir şekilde sonuç elde edilmesine yardımcı olmaktadır. 

  • Kopya Kontrol; Türkiye’de bu konuda kullanılan en etkin araçlardan birini oluşturmaktadır. En iyi sonuçları sağlayan içerik özgünlük testi araçlarından biri olarak her gün 1 adet içerik ücretsiz şekilde kontrol edildikten sonra gün içerisinde ücreti mukabilinde diğer kontroller yapılabilir. 
  • Plagiarisma; ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve 190 üzerinde dili destekleyen yapısıyla tercih edilebilir. Bu konuda en eski sistemlerden biri olmakla birlikte aynı zamanda gramer kontrolü yapmak için de kullanılabilir ve taranacak metni belirtilen boşluğa yapıştırıp tek bir butona basmanız yeterli olmaktadır. 
  • Grammarly; genellikle dilbilgisi kontrolü gerçekleştirmek için kullanılsa da bu uygulamada web sayfası üzerinden içerik özgünlük testi için tercih edilmektedir. Sistem üzerinde ücretli veya ücretsiz hizmet almanız mümkün olmakla birlikte detaylı taramaları gerçekleştirmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. 
  • Copyscape ise ücretsiz bir sürüme sahip olmak için tercih edilen uygulamalardan biri olmakla birlikte daha doğru sonuçlar için ücretli abonelik de gerçekleştirme imkânı bulunmaktadır.  Ücretsiz kullanımda URL üzerinden ve ücretli kullanımda word dosyası üzerinden kontrol yapılabilmektedir.
  • Smallseotools aracı ise arama motoru optimizasyonu konusunda en çok kullanılan sayfalardan biri olmakla birlikte içerik özgünlük testi gerçekleştirmek için sadece 1000 kelimeye kadar olan metinleri gereken alana kopyalamanız ile sonuç vermektedir. 
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  EDU Backlink Listesi

SEO kategorisi yazılarımız ile güncel tüm SEO gelişmelerinden haberdar olun.

Kopya İçerik Kullanımı Zararlı mı?

Kopya içerik kullanımı web siteleriniz için kritik cezalar almanıza neden olabilir. İçerikleriniz özgün olmaz ise sıralama yükselemezsiniz ve indeks cezası alırsınız.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Üretilir?

SEO uyumlu içerikler, içerisinde anahtar kelime yoğunluğu dengeli olan, semantik kelimeler içeren, H ayarlamaları yapılmış olan ve meta açıklamaları eksiksiz olan içeriklerdir.

Özgün İçerik Nasıl Kontrol Edilir?

Özgün içerik kontrollerini Semrush gibi analiz araçlarından ya da çevrim içi olarak hizmet veren internet sitelerinden yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap