1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. IP Adresim Nedir? Sorgulama

IP Adresim Nedir? Sorgulama

ip-adresi

IP adresi, internet protokolü olarak bilinen numaralardır. Bu numaralar her internete bağlanan cihazın kimliği olarak adlandırılmıştır. IP adresi sayesinde o cihazın hangi sitelere girdiği ve ne tip işlemler yaptığı kolaylıkla bulunabilmektedir. Aynı zamanda da bu adresle beraber iki cihazın birbiriyle iletişim kurması da söz konusudur. Aynı ağa bağlı olan cihazların rahatlıkla paylaşım içerisinde bulunabilmesi söz konusudur. İnternet sitelerine IP adresi yazılarak; bu tip cihazlara rahatlıkla erişim sağlanabilmektedir. Bu yüzden IP adreslerinin son derecede kullanışlı rakamlar dizisi olduğu ifade edilebilmektedir. Bu belirleyici numaralar; herhangi bir suç işlendiğinde tespit amacıyla da kullanılabilmektedir.

IP Sorgulama

IP sorgulama işlemleri internete bağlanan herhangi bir cihaza bağlı olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda da bir internet sitesinin bu ağa hangi konumdan bağlandığını da ifade edebilmektedir. Bu sorgulamalar sonrasında tüm verilere erişebilmek söz konusu olabilmektedir. Son derecede basit bir biçimde yapılan bu sorgulamalar; basit web araçları dahilinde gerçekleşebilmektedir. IP adresiyle ilgili arama motoru sorgulama sonuçlarından söz edebilmek mümkündür. Bunun yanında da tüm internet işlemlerini gerçekleştirebilmek söz konusudur. Ip adresleri 4 tane 8 bitlik sayıyla kendini gösterebilmektedir. Bu rakamların 3 tanesi 254’ten büyüktür.

Statik IP Numarası

Statik IP adresi, kalıcı olan ve herhangi bir programla değiştirilemeyen sayılar olarak bilinmektedir. Bu IP numarası kullanılan cihazla bağlı olarak ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda da sorgulama esnasında ilk ortaya çıkan sayılar dizisi olarak ifade edilebilmektedir.

Dinamik IP Adresi

Dinamik IP adresleri ise, internete bağlanan arayüzler ve sunucular tarafından sağlanmaktadır. Otomatik olarak verilen bu rakamlar dizisi zaman içerisinde değişebilmektedir. Genel olarak servis sağlayıcılarının IP adresleri olarak da adlandırılabilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  18:18 Saatinin Anlamı Nedir?

IP Adresi ile Konum Sorgulama

IP adresi dahilinde yapılan sorgulama, kullanıcılar hakkında birçok bilgi vermektedir. İnternet geçmişleri başta olmak üzere lokasyon konusunda da verileri içerisinde barındırmaktadır. İnternete nereden bağlandığına dair bir sorgulama işleyişi içerisinde yer alan bir işlemdir. Bu sorgulama sayesinde bilişim suçlarına dair önemli sonuçlar kendini gösterebilmektedir. Aynı zamanda da internetin daha güvenli bir yer olması sağlanabilmektedir.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap