1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. İyi Bir Lider Olmanın Özellikleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

İyi Bir Lider Olmanın Özellikleri Nelerdir?

iyi-bir-lider
2

Liderlik Ne Demek?

Liderlik, yaşam boyu öğrenme sürecidir. Her büyük lider her zaman iyileştirmenin yollarını arar. Hiç bir lider şunu dememelidir; “Ben liderlik hakkında bilmesi gereken her şeyi biliyorum. Ben mükemmel bir liderim. ”

Liderlik özellikle girişimciler için zordur. Bir işletme yönetme ihtiyacını (yani ürünler, yatırımcılar, müşteriler vb.) dengelemek zor bir iştir.

Liderlik Sözleri Özellikleri

“En etkili çalışan liderler bana öyle geliyor ki, asla ‘ben’ demeyen kişiler. Ve bu, ‘ben’ dememeleri için kendilerini eğittikleri için değil. ‘Ben’ düşünmüyorlar. ‘Biz’ diye düşünüyorlar; ‘takım’ diye düşünüyorlar. Takım işlevini yerine getirmek için görevlerini anlıyorlar. Sorumluluğu kabul ediyorlar ve onlardan kaçınmıyorlar.Bu, güven yaratan şeydir, görevi yerine getirmenizi sağlayan şeydir ”

“Lider olmadan önce, başarı tamamen kendini büyütmekle ilgilidir. Lider olduğunuzda, başarı tamamen başkalarını büyütmekle ilgilidir. ”

Bazı şirketler bu sloganı takip ediyor: “karakter için işe al, beceri için eğit.” Öğrenmeye istekli ve çok “ham” olan insanları işe alıyorsanız onlar ilerde lider olabilir.

Çoğu insan düşük seviyede bir pozisyonda (yani video koordinatörü, kalite kontrol asistanı, izci vb.) Başlar ve rollerinde başarılı olurlarsa yavaş yavaş yükselir.

Aynı şey iş dünyasında da ortaya çıkabilir. George Bodenheimer, ESPN’in eski başkanı. ESPN’in posta odasında çalışmaya başladı. Şirkette büyümesine ve başarılı olmasına yardım etmek isteyen bir patronu olmasaydı, yükselmesi çok zor olurdu.

Çalışanların Benlik Saygısını Arttırın

“Üstün liderler, çalışanlarının öz saygısını arttırma yolundan çıkıyorlar. İnsanlar kendilerine inanırlarsa, başarabilecekler. ”

Liderler çalışanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamalıdır. Bir çalışandaki kusurları sürekli eleştirmek ve işaret etmek moral ve performansı azaltmak için kesin bir yoldur. Richard Branson, liderlerin çalışanlarını “asla eleştirmemeleri” ve “daima insanların en iyisini aramaları” gerektiğini söyler.

İnsanlara Dikkat Edin

Mayer’in yorumlarını sadece teknolojiyi değil tüm sektörleri kapsayacak şekilde genişletirdim. İş ne olursa olsun, liderler her zaman en iyi insanları aramak ve onlarla ilgilenmek isterler.

Bir işletmeyi veya kuruluşu yönetirken, insanları yönetiyorsunuz.

İyi bir Dinleyici Olun

İyi bir lider olmak için harika bir dinleyici olmalısınız. Parlak fikirler en olası yerlerden gelebilir, bu yüzden kulaklarınızı biraz tereddüt etmeden açık tutmalısınız. ”

Konuşarak fikir kazanmıyorsun. Fikirler her yerden gelebilir, bu nedenle kulaklarınızı yeni fikirlere ve görüşlere açık tutmak önemlidir. Liderlerin müşterilerden çalışanlara ve iş arkadaşlarına kadar herkes için iyi bir dinleyici olması gerekir. Branson bile onunla birlikte bir not defteri taşıyor, böylece insanların söylediklerini not alabiliyordu.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Dinlemek ayrıca liderin birden fazla bakış açısı kazanmasına yardımcı olur. Bir karar verirken, iyi bir lider her zaman birkaç farklı insanı dinler. Nihai kararın kendileri olduğunu biliyorlar, ancak her zaman birden fazla insandan girdi aldıklarından eminim.

İnsanlara İlham Verin

“Liderlik, zorunlu olmadıklarında insanların sizin için çalışmasını sağlamaktır.”

Büyük liderlerin kalitesi fikirleri açıkça ifade edebilmektedirler. İnsanlar bunları duyunca heyecanlanır ve ilham alır. Google’daki çalışanlar onlarca başka yerde çalışabilirler, ancak kültür ve zorluklar nedeniyle Google’ı seçtiler.

Birçok hayır kurumu, soylu bir sebep öne sürerek insanların kendileri için gönüllü olmalarını sağlar. Bağış yaparsanız, zamanınızı kendinizden daha büyük bir şeye çalışmak için harcayacağınızı söylüyorlar.

İnsanların sizi takip etmesini sağlayın

“Bazen, aslında belli bir lider olmadığımızı unuttuğumuzu düşünüyorum, gerçekten kazanmak zorundayız ve bize güvenen ve takip etmeye istekli insanlara sahip olmak zorundayız. Bunun gerçekten büyük liderlik ile ortalama liderlik arasındaki fark olduğunu düşünüyorum.

“Liderlik tanımlamak zor ve iyi liderlik daha da zor. Ancak insanların sizi dünyanın sonlarına kadar takip etmelerini sağlayabilirseniz, çok iyi bir lidersiniz. ”

Bir lider tayin edilse bile, onların takipçileri olacağı anlamına gelmez. Liderin takipçilerinin güvenini kazanması gerekiyor. Kazanılmalı çünkü birçok insan akılsız bir lideri takip etmeyecektir.

Yanlış anlaşılmaya istekli olun

“İcat etmek ve öncülük etmek, uzun bir süre boyunca yanlış anlaşılmaya istekli olmayı gerektirir.”

Yani yanlış anlaşılmaya istekli değilseniz, sektörünüzde asla öncü olamazsınız. Bir iş lideri olarak yanlış anlaşılmaya istekli olmanın güzel bir örneği Netflix’tir. Film izlemenin tamamıyla benzersiz bir yoluydu. 90’lı yılların sonlarında, bir film kiralamak isterseniz, kablo veya uydu sağlayıcınız olması gerekiyordu. Netflix’in yanlış anlaşılmaya istekli olması gerekiyordu. İnsanların film izleme şeklini değiştirmeye ve öncülük etmeye çalışıyorlardı.

Koordinat, Hedef Amaç

“Yaptığım her şeyden en hayati benimle çalışanları koordine etmek ve çabalarını belirli bir hedefe yönlendirmek.”

İnsanlara ilham vermek, onları koordine etmenin ve bir hedefi hedeflemenin başka bir harika yoludur.

İnsanlara Dikkat Edin

“Gerçekten teknolojide, insanlar hakkında, en iyi insanları elde etmek, onları elde tutmak, yaratıcı bir ortamı beslemek ve yenilik yapmanın bir yolunu bulmak için yardımcı olmak”.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Merhaba kardeşim.
    Lider’in tanımını harika bir şekilde yapmışsın. Benim de buna benzer bir yazım vardı, lider ve yönetici arasındaki farkları açıklamıştım. Fakat sen lider konusunu gerçekten çok başarılı bir şekilde anlatmışsın. Eline sağlık,