1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Link Building Nedir?

Link Building Nedir?

link-building-nedir-nasil-yapilir

Türkçe karşılığı ile birlikte link building link inşa etmek anlamına gelmektedir. SEO çalışmaları kapsamında bakıldığında ise bu kavram, backlink veya referans bağlantı gibi karşılıklar almaktadır. SEO çalışmaları içerisinde önemli bir yere sahip olan bu çalışmalar, iki farklı bağlantı olarak off-site ve on-site şeklinde uygulanır. Yine Türkçe karşılığı ile birlikte off-site bağlantıları site dışı bağlantıları ifade ederken, on-site ise tam karşılığı olarak site içi link inşa bağlantılarını ifade etmektedir. 

Link Building Anlamı Nedir?

Link building yani link inşası çalışmaları, farklı bir web sayfası üzerinden kendi web sayfanıza bağlantı almanız için yapılan işlemdir. Aslında web sayfalarında yapılan çalışmalar içerisinde köprü olarak adlandırılan link, kullanıcıların farklı web sayfaları arasında gezmelerini sağlamaktadır. 

Google başta olmak üzere internette kullanılan tüm arama motorları, web sayfalarında taramalar gerçekleştirmek için bağlantılardan yararlanır. Çünkü bir web sayfası içerisindeki her kategori, her iç sayfa ve her bölüm farklı bağlantılara sahiptir. Bu nedenle kullanıcılar arama motorlarında bir arama gerçekleştirdiklerinde, arama motorlarına ait botlar web sayfanızda tek tek bağlantıları tarayarak takip eder ve kullanıcıya sunar. 

Link inşası oluşturabilmek açısından farklı tekniklerden yararlanmak mümkündür. Ancak günümüz dijital ortamlarına bakıldığında Google ve diğer arama motorlarına ait algoritmalar konusunda oluşturulan bağlantılar gayet önemli bir noktada yer almaktadır. Bu nedenle yanlış bir çalışma gerçekleştirilmesi, web sayfanızda olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. 

SEO Çalışmalarında Link Building Önemi Nedir?

SEO çalışmaları gerçekleştirilirken link building işlemlerinin gayet önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmanın nasıl bir aşamadan geçtiğini bilmek önem arz eder. 4 farklı aşınma ile oluşan bu çalışmada ilk aşamada kırmızı etiket yer alır ve bağlantı etiketinin başlangıç noktası ifade edilir. Sonrasında yeşil etiket sayesinde bağlantı verilen yer ifade edilir. Mavi etiket ile birlikte görünür bağlantı metni belirtilirken, son aşamada bağlantı işleminin son noktası olarak pembe etiket kullanılır. Bu sayede bağlantı etiketi kapatılarak, arama motoruna link bildirimi yapılır. 

Link Building Nasıl Gerçekleştirir?

İlk aşamada bahsedildiği şekilde site içi link building gerçekleştirmek açısından site içerisindeki herhangi bir yazı veya içerikte ilgili başka bir içeriğe link verdiğinizde, işlem tamamlanmış olacaktır. Yani site içi link inşası çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Google Trends Nasıl Kullanılır?

Diğer tarafta site dışı link building çalışmalarına bakıldığında ise belirli aşamalara mutlaka dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin, ilk olarak PR çalışması yapılması, bir link inşası olarak görülebilir. Bu konuda basın bültenlerinin belirli platformlara gönderilmesi sayesinde içeriklerde bulunan linkler ile çalışma yapılabilir. 

Sürdürülebilir bir çalışma yapılması açısından da yüksek aranma hacmi bulunan anahtar kelimelerin kullanılması ile birlikte özgün içeriklerin siteye yerleştirilmesi yer almaktadır. Arama motorlarındaki en çok aranan konuları bu içerikler içerisinde bulundurursanız, kullanıcıları sitenize çekmeyi sağlayacaksınız.

Farklı forum veya blog sayfalarında ve çok aktif bir şekilde kullanılan yorum sayfalarında kullanıcı imzanız için site linkini kullanmanız da link building çalışması yapmanıza yardımcı olacaktır. Benzer bir şekilde sosyal medya ortamlarında da yani Facebook, Twitter veya Instagram üzerinden backlink oluşturma imkanımız bulunacaktır. 

SEO kategorisi yazılarımız ile web sitenizi hızla yükseltin.

Link Building Ne Demektir?

Link inşaası hem site içi hem de site dışı faktörler ile gerçekleştirebilecek ve sayfalara değer katılması amaçlanan bir çalışmadır.

Site İçi Link İnşaası Nasıl Yapılır?

Site içi link inşaası, siteniz içerisinde oluşturmuş olduğunuz içeriklerin alakalı olduğunu düşündüğünüz diğer içerikleriniz ile bağlanması sonucunda oluşturulur.

Site Dışı Link İnşaası Nasıl Yapılır?

Site dışı çalışmaları için kullanabilecek yöntemler; backlink alımı, sosyal medya çalışmaları ve PR çalışmaları olarak gösterilebilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap