1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. MCH Nedir? Ne Anlama Gelir?

MCH Nedir? Ne Anlama Gelir?

mch

MCH kelimesi, tıp dünyası için önemli olan ve kan sayımı odaklı bir testi ifade etmektedir. Anlam olarak incelendiğinde ise, kırmızı rengindeki kan hücrelerinde bulunan ortalama hemoglobin değeri konusunda bilgi vermektedir.

Hemoglobin, akciğerden alınan oksijeni, bütün vücuda iletme işlevini üstlenen bir proteindir. Hastalara yapılan MCH testi sonucunda hemoglobin değeri oraya çıkmaktadır.

Normal Aralıkta Bulunan MCH Değerleri

MCH değerleri, her yaş grubunda farklı pg (pikogram) aralığında bulunmaktadır. Normal kabul edilen MCH değerleri şu şekildedir:

  • Yetişkinlerde olması gereken MCH değeri, 26 ile 34 pg aralığında bulunmaktadır.
  • MCH değeri, 1 haftalıktan küçük bebeklerde 31 ile 37 pg arasında olmalıyken; 1 hafta ve 1 ay aralığında dünyaya gelmiş bebeklerde 28 ile 40 pg arasında olmalıdır.
  • 3 ay ve 6 ay aralığında dünyaya gelmiş bebekler, 25 ile 35 pg, 6 ay ve 24 ay aralığında dünyaya gelmiş bebekler ise, 23 ile 31 pg aralığında MCH değerlerine sahip olmalıdır.
  • MCH değeri, çocuklar için oldukça önemli olmaktadır. 2 ve 6 yaş grubundaki çocuklarda bu değer, 24 ile 30 pg aralığında olmalıyken; 6 ile 12 yaş grubundaki çocuklarda 25 ile 33 pg aralığında olmalıdır.
  • 12 ile 18 yaş grubunda bulunan gençlerde MCH değeri, 25 ile 35 pg aralığında olmalıdır. Bu aralıktaki değerler, normal olarak kabul edilmektedir.
  • MCH değeri, hamilelik sürecinde de dikkatle takip edilmelidir. Hamilelik sürecinin ilk 3 ayında, 30 ile 32 pg aralığı normal kabul edilirken; sürecin son 3 ayına girildiğinde ise, 29 ile 32 pg değerleri normal kabul edilmektedir.

MCH Değerinin İstenenden Düşük veya Yüksek Olması

MCH değerinin, normal aralığa göre daha düşük olması, kan kaybı, mikrositik anemi ya da vücuttaki demir miktarının az olmasından kaynaklanmaktadır. Demir ve vitamin takviyeleri ile bu durum düzeltilebilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Kirpi Sonic Filmi Karakterini Yeniden Tasarlamak PR Midir?

MCH değerinin, normal aralığa göre daha yüksek olması, makrositik anemi adındaki bir hastalığı işaret etmektedir. Şiddetli baş ağrısı, vücutta solukluk ve morarma gibi belirtileri bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap