1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. MCV Nedir? Ne Anlama Geliyor?

MCV Nedir? Ne Anlama Geliyor?

mcv

MCV kelimesi, kan sayımı yapılan bir testi ifade etmektedir. Anlam olarak incelendiğinde ise, kırmızı rengindeki kan hücrelerinin ortalama olarak büyüklerinin değeri konusunda bilgi vermektedir. Hastalara yapılan kan testi sonucunda, MCV değerinin yanı sıra MCH ve HCT değerleri de öğrenilmektedir.

Normal Aralıkta Bulunan MCV Değerleri

MCV değerleri, her yaş grubu ve her cinsiyet için farklı fL aralığında bulunmaktadır. Normal olarak kabul edilen MCV değerleri ise, şu şekildedir:

  • Yetişkinler kişilerde olması gereken MCV değeri, 80 ile 100 fL aralığında bulunmaktadır.
  • MCV değeri, 1, 2 ve 3 günlük bebeklerde 85 ile 123 fL arasında olmalı iken; 6 ay ve 24 ay aralığında dünyaya gelmiş bebeklerde 70 ile 86 fL arasında olmalıdır.
  • MCV değeri, bebeklerde olduğu kadar çocuklar için de oldukça önemli olmaktadır. 6 ve 12 yaş grubundaki çocuklarda bu değer, 77 ile 95 fL aralığında olmalıdır.
  • 12 ile 18 yaş grubunda bulunan gençlerde MCV değeri, erkeklerde 78 ile 98 fL aralığında olmalıyken; kadınlarda 78 ile 102 fL aralığında olmalıdır. Bu aralıktaki değerler, normal olarak kabul edilmektedir.
  • MCV değeri, hamilelik süreci için de önemli olup, bu değerin dikkatle takip edilmesinde fayda bulunmaktadır. Hamilelik sürecinin ilk 3 ayında, 85 ile 98 fL aralığı normal kabul edilirken; sürecin son 3 ayında ise, 82 ile 100 fL değerleri normal olarak kabul edilmektedir.

MCV Değerinin İstenenden Düşük veya Yüksek Olması

MCV değeri, yetişkin kişilerde 80 fL alt sınır değerine sahiptir. Vücuttaki demir miktarının az olması ve B6 eksikliği gibi durumlar, MCV değerinin düşmesine neden olmaktadır.

MCV değeri, yetişken kişilerde 100 fL üst sınır değerine sahiptir. Bu değerin üzerideki sonuçlar, MCV değerinin istenenden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Kırmızı renkteki kan hücrelerine ait hacimlerin, normalden büyük olduğu anlaşılmaktadır.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Ters Saatlerin Anlamı

B12 ya da folik asidin eksik olması, yüksek miktarda alkol tüketilmesi, bağırsaklar veya karaciğer ile ilgili hastalıklar ve çeşitli tümörler, bu değerin yükselmesine neden olmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap