1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama Nedir?

mobil-pazarlama-nedir-nasil-yapilir

Yıllar içerisinde teknolojinin gelişmesi ve internetin daha fazla kullanılan bir hale gelmesi ile birlikte pazarlama yöntemlerinde de birçok farklı değişiklik ortaya çıkmıştır. Firmalar devamlılık elde edebilmek ve daha fazla kar elde edebilmek açısından pazarlamada yeni teknikleri göz önünde bulundururken. Örneğin mobil pazarlama çok etkin bir şekilde kullanılan yöntemler arasına girmeyi başarmıştır. 

Pazarlama sektörü bugün eski geleneksel pazarlama tekniklerinden dijital pazarlama yöntemlerine geçmiştir ve dijital pazarlamada da mobil pazarlama daha fazla ön plana çıkan bir yöntem olmaya başlamıştır. Çünkü internet geleneksel şekilde bilgisayar üzerinde kullanılmak yerine artık mobil cihazlarda daha fazla kullanılan bir hale gelmiştir. Bu bağlamda da günümüzde fiziksel pazarlamadan dijital pazarlamaya ve buradan da mecburen mobil pazarlama yöntemlerine geçiş yaşanmıştır. 

Mobil Pazarlama Ne Demek?

Son yılların en popüler kavramlarından biri olan mobil pazarlama net bir şekilde anlaşılacağı üzere mobil cihazlar kapsamında gerçekleştirilen pazarlamayı ifade etmektedir. Bugün genç ve yetişkin herkes ceplerinde bulunan akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde internete ulaşmaktadır. Bu sayede de alışveriş gerçekleştirmek açısından da internet istenilen her yerde çok rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durumda da pazarlamanın mobil cihazlarda internete bağlanan kişiler için mobil cihazlara uyumlu bir şekilde yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. 

Mobil pazarlama günümüzde internet kullanıcılarına hitap edecek şekilde en verimli ve zorunlu pazarlama yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Ancak mobil platformlarda pazarlama gerçekleştirilirken, reklamcılık kavramının dışında yani spam olarak adlandırılan yöntemler dışında profesyonel bir çalışma yapılması önemlidir. Bu kapsamda da mobil cihazlarda kullanılan farklı servislerde ve uygulamalarda verilerin işlenmesi, istatistikler elde edilmesi, öneriler sunulması ve bilgi toplanması gibi işlevler gerekir. 

Mobil Pazarlama Nasıl Yapılır?

Mobil cihazlarda kullanılan uygulamalar ve servisler üzerinde gerçekleştirilen bilgi toplama, veri işleme, raporlar ve öneriler sonrasında mobil için daha iyi projeler hazırlanabilir. Gerçekleştirilebilecek yöntemler arasında ise gösterilebilecek en pratik sistemlerden birini SMS yolu ile tanıtım yapmak oluşturacaktır. Akıllı telefonlar üzerinde insanlara gönderilen SMS’ler, WhatsApp mesajları, sosyal medya mesajları ve uygulama mesajları sayesinde tanıtımlar gerçekleştirilebilir ve bir ürün ya da hizmet pazarlaması sağlanabilir.

Mobil pazarlama için daha etkili bir yöntem kullanmak açısından ise Google konum bazlı servislerin kullanması ile birlikte hedef kitle daha belirgin bir bölgede seçilerek, hedef kitleye öneriler yapılabilir ve pazarlama gerçekleştirilebilir. QR kodu son yıllarda akıllı telefonlarda en pratik kullanımlardan birini oluştururken. Online ve offline şekilde görsel bir kare ile link yönlendirilmesi sayesinde kullanımı tercih edilebilir. Mobil web sayfası oluşturma, mobil uygulama sağlama veya farklı uygulamalar ya da web sayfaları içerisinde mobil reklamlar geliştirme de mobil pazarlama açısından seçilebilecek yöntemler arasında görülmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  İçerik Pazarlamacılığı Nedir? Pazarlama Bilimi

Mobil Pazarlama İçin Önemli Noktalar Nelerdir?

Mobile Marketing yapabilmek için bazı noktalara dikkat etmeniz daha iyi bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Öncelikle belirli bir stratejiye ve ciddiyete sahip olmanız gerekir. Sonrasında hedef kitleye hitap ederek, doğru bütçe ile pazarlama çalışması yapmanız gerekir. Pazarlama yaparken mutlaka net bir davranış sergilemeli ve dürüst olmalısınız. Farklı stratejileri denemeniz size doğru mobile marketing yöntemini bulmanızda yardımcı olabilir. Mutlaka kullanıcı odaklı bir düşünceye sahip olmalı yani hedef kitlenin ihtiyaçlarını, gelir seviyesini, eğitim seviyesini ve inançlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Yaptığınız her çalışma sonrasında geri dönüşleri göz önünde bulundurarak, bir sonraki çalışma için daha iyi bir yöntem geliştirerek daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=ELqs9TzJiRY

E-Ticaret kategorisi yazıları ile güncel tüm haberler bu blogda sizlerle.

Mobile Marketing Ne Demektir?

Mobile Marketing, kullanıcıların konumlarına göre bildirimler sağlamak ve lokasyonel çalışmalar yürütmek ile yapılan çalışmalardır.

Mobile Marketing Neden Önemlidir?

Mobile Marketing günümüzde kullanılan mobil cihaz sayılarının git gide artması neticesinde büyük önem kazanmıştır. Kullanıcıya direkt olarak ulaşmak açısından önemlidir.

Mobile Marketing Nasıl Yürütülür?

Mobil pazarlama kampanyalarını yürütmek adına SMS, Uygulama bildirimleri gibi yöntemler tercih edilebilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap