1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. Sitenizi Mobil Uyumlu Yapacak WordPress Eklentileri Nelerdir?

Sitenizi Mobil Uyumlu Yapacak WordPress Eklentileri Nelerdir?

Sitenizi nasıl mobil uyumlu yaparsınız?

Bugün web sitesi tasarımları gerçekleştirirken WordPress teması kullanılması daha kolay bir yönetim, daha kolay bir erişim ve daha kolay bir kullanım oluşturmaktadır. Özellikle bir işletme, bir dergi veya e-ticaret altyapısı oluşturabilmek için WordPress teması kullanmak mümkündür. Üstelik mobil uyumlu web sitesi geliştirebilmek açısından da WordPress eklentileri kullanmak mümkün hale gelmiştir. Bu kapsamda da mobil cihazlarda uyumlu web sayfası elde edebilmek için tercih edilebilecek eklentiler incelenebilir. 

1- WPTouch Mobile Plugin

Asla göz ardı edilmesi mümkün olmayacak bir eklenti olarak yaklaşık 6 milyon blog tarafından kullanılan WPTouch, mobil uyarlı bir eklenti oluşturmaktadır. Eklenti sayesinde dokunma iyileştirmeleri gerçekleştirmek imkanı bulunmaktadır.

Infinity Cache adı verilen bir özelliğe sahip olması ile birlikte eklenti mobil bellekleme imkanı sağlar. Bu sayede resimlerde ölçekleme ve optimizasyon gibi fırsatlar sunmaktadır. WPTouch, farklı uzantılar vasıtasıyla mobil cihazlara uygun bir şekilde içerik işleme imkanı ortaya çıkarır. Bu içeriklerde resimler içeriğe dahil edildiğinden dolayı site mobil kullanımda çok daha hızlı bir şekilde yüklenmektedir. 

Bir web sayfasının masaüstü ve mobil kullanıcıları arasında eşit bir kullanıcı deneyimi sunabilmesi açısından eklenti, 49 Amerikan doları gibi bir ücret ile kullanılabilir.

mobil uyumlu eklentiler

2- WordPress Mobile Pack 2.0

Daha yüksek bir kullanıcı deneyimi sağlayabilmek açısından sayfanızda bir uygulama görünümü elde etmek istiyorsanız, WordPress Mobile Pack 2.0 eklentisi birebir kullanım oluşturacak bir eklentidir. Mobil uyumlu web sitesi oluşturmak adına en çok tercih edilen eklentilerdendir.

Uygulamanın kullanılması ile birlikte var olan içerik, işletim sistemleri, cihazlar ve platformlara uygun bir şekilde kullanıcıya sunulmaktadır. Zira eklenti çoklu platform desteği oluşturduğundan dolayı arka plan kapakları değiştirme, hazır tema kullanma, daha duyarlı bir kullanıcı arayüzü oluşturma ve gönderilerde senkronizasyon sağlama gibi fırsatlara sahiptir. 

Eklenti sayesinde görünümde özelleştirme sağlamamız mümkün olurken, analiz araçlarına entegre olan bir tema kullanımı elde edebilir ve tam ekran modu gibi fırsatları 3.5 ve üzeri WordPress versiyonlarında kullanma imkanınız bulunmaktadır. 

3- JetPack

Web sayfanızın her noktada hazır bir hale gelmesi için 33 farklı spesifik özelliğe sahip olarak mobil duyarlı tasarım imkanı sunan JetPack eklentisi tercih edilebilir. Bu eklenti bir paket olarak tercih edilebilir. Aynı zamanda mobil tema özelliği ile birlikte web sayfalarınızda direkt olarak mobil cihazlara uyumluluk sağlamaktadır. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  En iyi Wordpress Anket Eklentileri

JetPack eklentisini kullandığınızda, iletişim formu galeri gibi özellikleri elde etmeniz ile birlikte CSS ve PHP konusunda bilgili kişiler daha özel temalar elde edebilmektedir. Sistem içerisinde site onaylama araçları, Google+ ile doğrudan entegrasyon ve Photon adı verilen site hızı arttırıcı bir özellik yer almaktadır. Üstelik bu kadar fazla özelliğe sahip olmasına rağmen JetPack, web sayfanız için ücretsiz bir biçimde kullanılabilir. 

4- WP Mobile Detector

Kullanıcıların web sayfanıza mobil üzerinden de erişim sağlayıp sağlamadığını net bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, WP Mobile Detector bire bir ihtiyacınız olan eklentiyi oluşturacaktır. Çünkü mobil üzerinden sayfanıza ulaşmak isteyen kişinin cihazını tespit edip, ona en uygun mobil tema yükleme fırsatı sağlamaktadır. 

Gelişmiş bir analiz yapısına sahip olan eklenti, 5000 üzeri mobil telefonu desteklediği için mobil cihazlarda içerik formatlarını da dönüştürür ve eklenti kendi içerisinde yüklü farklı 7 mobil tema ile birlikte size kullanım imkanı sağlar. 

Sadece akıllı mobil telefonlar üzerinde değil farklı standart mobil telefonlar ve akıllı cihazlar üzerinde mobil tema desteklenmesi açısından standartlar kapsamında mobil site yükleme işlemi gerçekleştirmek açısından bu eklenti kullanılabilir. 50 dolar gibi bir fiyatı bulunan PRO versiyonu ile birlikte kullanıcılara özel bir şekilde mobil tema özelleştirme fırsatı da elde edilebilir. 

5- WP Mobile Edition

Son bir tercih olarak WP Mobile Edition eklentisi, mobil siteler için duyarlı tasarımlar konusunda çok iyi bir eklenti olarak görülmektedir. Sahip olduğunuz web sayfasını tamamen mobil uyumlu hale getirmek Android, IOS ve Windows işletim sistemlerinde destekli bir kullanım ortaya çıkarmaktadır. 

Eklentinin sunduğu en pratik özellik, mobil geçiş butonuna sahip olmasıdır. Kullanılan cihazı otomatik olarak tespit ederek, mobil cihaz ve masaüstü site sayfa arasında geçiş gerçekleştirir. Gayet hızlı bir standart mobil tema sağladığı gibi çok hızlı bir şekilde yükleme sağlar. Renk şeması, cihaz uyumluluğu, yorum sistemi gibi özellikleri içerisinde bulundurur. 

WordPress Mobile Edition özellikle SEO uyumlu çalışma gerçekleştirdiği için mobil reklam açısından da çok zengin bir yapıya sahiptir. 

WordPress hakkında tüm detaylar, uzmanından püf noktalar, eklenti ve tema önerileri halil.com.tr’de!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap