1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Niche Site Nedir?

Niche Site Nedir?

niche-site-nedir

Sıradan bir web sayfası sahibi olmak yerine çok daha üst seviyede bir sayfa istiyorsanız, niche site tercih edilebilecek önemli metotlardan birisidir. Aslında internet üzerinden para kazanmamız için uygulayabileceğiniz en önemli yöntemlerden birisini bu site türü oluşturmaktadır. 

Tanımı açısından bakıldığında niche site arama motorları kapsamı açısından incelendiğinde, düşük bir rekabete sahip fakat TBM oranı açısından çok yüksek rakamlar oluşturan sitelerdir. Aslında bu tarz siteler internetteki birçok web sayfasına göre daha düşük bilgi içeriğine sahiptir ve bu nedenle rakip çok daha düşüktür. Ancak bu site uygulamalarında belirlenen anahtar kelimeler ile reklam veren birçok kişi olduğu için TBM oranı yüksek çıkmaktadır.

Niche Site Neler Sağlar?

Niche site tasarımı gerçekleştirdiğiniz zaman bu sitenin kullanılması ile birlikte bahsedildiği şekilde yüksek TBM değerleri elde edilir. Tıklama başına maliyet(TBM) olarak adlandırılan bu mantıkta para kazanma konusuna bakıldığında, rakipleriniz çok düşük bir sayıda olduğu için elde edilen gelir neredeyse tamamı ile size kalabilir. Bu tarz siteler Türkçe karşılığı ile birlikte niş site olarak da adlandırılmaktadır. Sahip olduğu mantık ile birlikte bilgi yerine daha fazla TBM oluşturan anahtar kelimeler tercih edilerek, daha fazla kazanç sağlamak amaçlanmaktadır. 

Niche Site Nasıl Açılır?

Aslında tasarım, içeriklerin hazırlanması, SEO uyumlu hale getirme ve maliyetler gibi birçok nokta düşünüldüğünde bir web sayfası hazırlanması gayet zor olarak görülebilir. Bu bağlamda niche site çok daha zor bir süreç sonucunda açılabilmektedir. Çünkü normal SEO uyumlu bir web sayfasında anahtar kelime belirlemek ile niche site için anahtar kelime belirlemek arasında zorluk açısından büyük bir farklılık yer alır. Bu nedenle bu tarz web sayfalarını açabilmek için doğru adımlar atarak ilerlemelisiniz. Ancak bu sayede istediğiniz gelir elde edilebilir. Bu nedenle bahsedilen her adıma ayrı bir dikkat göstermeniz gerekecektir.

Dil Seçiminin Yapılması

Niche site sayfası açmak istiyorsanız, ilk adımda Türkçe, İngilizce veya farklı bir dilde dil seçimi yapmanız önemlidir. Yabancı bir site açmak istediğinizde, çok daha yüksek bir bütçe gerekebilir. Ancak iyi bir maliyete sahipseniz, yabancı bir sayfa açmak daha karlı olacaktır. Çünkü yabancı niche kelimeler daha yüksek TBM oluşturmaktadır. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Makale Gönderme Siteleri Listesi

Niche Kelimelerin Seçimi

Niche site oluşturmak için diğer sitelerde olduğuna göre daha zor bir anahtar kelime seçimi yer alır. Bu nedenle kelimeler özel bir şekilde niche kelime olarak ifade edilir ve bu kelimelerde en yüksek getiriyi ortaya çıkaracak farklı varyasyonlar arasında araştırma yapmak gerekir. Aslında bu konuda pratik araçlar kullanılabilir ve mantıklı seçimler yapmak daha fazla kazanç sağlar. Örneğin; Google Keyword Planner, Spyfu.com veya Ubersuggest üzerinden işlem yapılabilir. Kelime seçimlerinde aylık aranma hacmi, tıklama başına maliyet ve rekabet göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır. Çünkü bu tip kelimelerde TBM yüksek olmalı fakat rekabet düşük olmalıdır. 

Alan Adı Belirleme

Aslında niş site için marka değeri oluşturmak yerine anahtar kelimeleri iyi seçmek önemlidir. Bu tip sitelerde bir e-ticaret sitesi veya genel içerik sitesi için herhangi bir nesne alan adı olarak tercih edilebilir. Ancak mutlaka alan adı için seçilen kelime de niche kelime tarzında olmalıdır. Örneğin, mortgage gibi bir kelime seçimi gerçekleştirildi ise sitenin alan adında da mortgage kelimesi yer almalıdır. 

Hosting Seçimi

Yapacağınız hosting seçiminde niche site için mutlaka hosting firması seçtiğiniz dil ile aynı dili sağlamalı ve aynı lokasyonda bulunmalıdır. Yani Türkiye’de açılacak Türkçe bir site için Türk bir hosting firması ile anlaşmanız daha doğru olacaktır. 

İçeriklerin Hazırlanması

Niş site içerisinde bulunan içerikler kaliteli veya kalitesiz olarak kullanılabilir. Ancak yüksek kaliteli içerikler elbette daha fazla gelir için önemli olacaktır. Yabancı bir web sayfası açarken Google translate veya farklı translate uygulamaları ile metinleri İngilizceye çevirmeniz yeterli olmayacaktır. Bu bağlamda yabancı niche site hazırlamak için de yabancı dilde içerikler hazırlamak daha doğru olacaktır. 

SEO kategorisi yazılarını inceleyerek kendinizi hızla geliştirin!

Niche Site Ne Demektir?

Niche site belirli bir sınırlar içerisinde bulunan, özgün ve daha önce örneklerine pek rastlanmamış konularda bilgi vermekte olan bir site türüdür.

Niş Site Gelir Sağlar mı?

Niş site kurmak reklam gelirleri açısından mantıklı olabilir. Özgün ve az rastlanan içerikler sayesinde kullanıcı sayısı artar ve reklam geliri sağlanabilir.

Niş Site Kurarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Niş site kurulumu sırasında sürekli olarak içerik üretebileceğinden emin olmak gerekir. Nitelikli içeriklerin devamlılığı niche siteler adına büyük önem arz eder.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap