1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Nofollow-Dofollow Nedir?

Nofollow-Dofollow Nedir?

Nofollow-Dofollow Backlink nedir?

SEO çalışmaları gerçekleştirilirken özellikle dış SEO çalışmaları kapsamında backlink en önemli kavramlardan birisidir. Ancak backlink tek çeşit ile alınan bir dönüş olmamakla birlikte bazen dofollow link gibi backlink terimleri ile karşılaşmak mümkündür. Elbette bunun karşılığında nofollow link gibi bir backlink terimi de yer almaktadır. 

SEO çalışmalarında özellikle yeni yeni başlayan kişiler tarafından bu iki terim arasındaki farklar, bu terimlerin açıklamaları, avantajları ve dezavantajları merak edilmektedir. Bu nedenle öncelikle dofollow link teriminin açıklanması gerekecektir. Ardından nofollow link teriminin açıklanması ile birlikte iki link arasındaki farklar karşılaştırılabilir. 

Dofollow Link Nedir?

Backlink kodu açısından düşünüldüğünde dofollow link uygulanması için rel=”dofollow” şeklinde bir komut uygulanması gerekmektedir. Backlink kodu üzerinde bu komutun uygulanması ile birlikte elde edilen bu link, arama motorlarında dofollow gerçekleştiren web sayfasının hangi siteye link verdiğine dair PR değerinden yararlanması gibi bir emir bulunmaktadır. 

SEO çalışmalarında dofollow link en etkili link türü olarak görülmektedir. Çünkü bu link çeşidi ile birlikte pagerank değerlerinden yararlanma komutu verildiğinden dolayı dofollow link her zaman daha etkili bir sonuç ortaya çıkarır. 

nofollow dofollow backlink nedir

Nofollow Link Nedir?

Backlink kodu üzerinde komut açısından rel=”nofollow” gibi bir komut eklentisinin gerçekleştirilmesi vasıtası ile nofollow link komutu uygulanabilir. Bu link tam tersi bir şekilde arama motoru örümceklerine pagerank değerinden yararlanmama emri vermektedir. Yani nofollow link verilen site, linki verdiği siteye bu tür bir emir yönlendirir. 

Aslında nofollow link komutlarında da sahip olduğu faydalar yer aldığı için SEO çalışmaları açısından mutlaka ek olarak kullanılması gerekecektir. Çünkü bu sayede iki link çeşidi arasında bir dengelenme oluşturulduğu için spam algısı ortaya çıkmadan backlink çalışmaları tamamlanabilir. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Facebook Gizli Pazarlama Araçları

Nofollow-Dofollow Farkı Nedir?

Google açısından geliştirilmiş link aktarım şekli olarak nofollow link aktarım şekli görülmektedir. Bu bağlamda da gelişen ve değişen Google algoritmaları göz önünde bulundurulduğunda, nofollow link zaman içerisinde değer değişikliği göstermeye başlamıştır. Zira bu link sisteminin kullanılması ile sayfanızda yer alan puan link verilen bir başka sayfaya aktarılmaz. 

SEO çalışmaları açısından düşünüldüğünde bir web sayfası ne kadar fazla öneriliyor ise o kadar değerli olacaktır ve puanı o kadar yüksek olacaktır. Ancak bu durum elbette ki dofollow link gerçekleştirilmesi sayesinde ortaya çıkacaktır. Fakat nofollow link kullanımı tercih edildiğinde, çok daha farklı bir durumla karşılaşmak mümkün olacaktır. 

Google tarafından geliştirilmiş bir sistem olarak nofollow link yorumlarda yer alan linkler ve hızlı spam linklerden dolayı oluşan rahatsızlık sonrasında ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda nofollow link kullanılması ile birlikte link alan sayfa link veren sayfanın pagerank puanından faydalanmaz. Ancak yine de Google’da üst sıraya çıkma fırsat elde edebilir. Bugün SEO çalışmaları sırasında birçok kişi nofollow link sistemini noindex ile aynı zannetse de nofollow link sayfayı ziyaret etme komutu değil sadece puanını görmezden gel emri vermektedir. 

Backlink konusunda uzmanından tavsiyeler halil.com.tr’de!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap