1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Organik Trafik Nedir?

Organik Trafik Nedir?

organik-trafik-arttirma-kilavuzu
1

“Organik trafik ” terimi, ödenmemiş (“organik”) arama sonuçlarının bir sonucu olarak web sitenize giren ziyaretçilere atıfta bulunmak için kullanılır. Organik trafik, ücretli reklamların oluşturduğu ziyaretleri tanımlayan ücretli trafiğin tam tersidir. Organik olarak kabul edilen ziyaretçiler, Google veya Bing gibi bir arama motoru kullandıktan sonra web sitenizi bulurlar, bu nedenle başka bir web sitesi tarafından “yönlendirilmezler”.

Web sitenizin organik trafiğini artırmanın en kolay yolu, blogunuzda düzenli olarak kaliteli ve alakalı içerik yayınlamaktır. Ancak bu, yeni ziyaretçiler edinmek için kullanılan stratejilerden sadece bir tanesidir. Doğrudan organik trafiği geliştirmeye odaklanan çevrimiçi pazarlama dalına SEO-arama motoru optimizasyonu denir.

Organik trafik, kullanıcıların Google, Yahoo veya Bing gibi arama motorlarında gerçekleştirdiği bir arama sonuçlarında sitenizi keşfetmelerinden elde edilir. Organik trafik ücretsiz trafiktir, bu yönü web sitesi sahiplerinin en çok istediği trafik türünü yapan şeydir.

Google Analytics’te organik trafiği nerede görüyorsunuz?

Google Analytics’te organik trafiği, SEO trafiğini analiz etmek için atmanız gereken ilk adım, Satın Alma / tüm Trafik / kanallara tıklayarak bulduğunuz Kanal gruplama raporuna erişmektir. Böylece, farklı web sitesi trafiğini kaynaklara göre görüntüleyebilirsiniz. Organik aramaya erişirken, organik trafiğe karşılık gelen göstergeleri ayrıntılı olarak analiz edebileceksiniz.
Bu rapor, SEO optimizasyon stratejisinin sonuçlarını değerlendirmede en önemlilerinden biridir. Açılış sayfaları ve en organik trafiği çeken anahtar kelimeler, diğer birçok ilgili gösterge gibi daha karmaşık metrikleri analiz edebilirsiniz.

Analytics, Google tarafından bir web sayfasındaki tüm etkinliği izleyen, bir web sitesi analiz aracı olan ücretsiz olarak sunulan bir uygulamadır. Genellikle, çoğu site sahibi, genel site trafiğini, siteye ziyaretçiler tarafından harcanan ortalama süreyi, ziyaret edilen sayfa sayısını, trafik kaynaklarını (doğrudan, organik, yönlendirmeler, ücretli trafik) ve organik trafiği oluşturan anahtar kelimeleri görmek için bu aracı kullanır.

Hesapta görüntülenen bilgilerin yorumlanması bize trafiğin kalitesini ve onu üreten kaynakları gösterir. Organik trafik veya ücretli trafik (reklam trafiği) hakkında konuşsak da, hedeflenen kelimelerin performansını analiz edebiliriz. Anahtar kelimeler söz konusu olduğunda, izlenecek en önemli faktör dönüşümdür ve daha sonra bu anahtar kelimelerden sonra siteye gelenler tarafından sitede harcanan zamanı, ziyaret edilen sayfa sayısını ve hemen çıkma oranlarını analiz edebilirsiniz.

Bir sitenin trafik kaynaklarını ayrıntılı olarak analiz edenler için, Google Analytics’te “sağlanmamış” görünümü bu trafiğin yüzde artışıyla sarsılmaya başladı. Temel olarak,” sağlanmamış ” trafik, farklı anahtar kelimeler için görüntülenen sonuçlara eriştikten sonra arama motorundan gelen organik trafiktir.
18 Ekim 2011’de Google, Arama Motoru kullanıcılarını korumak için aldığını söyledikleri bu kararı resmen açıkladı. Temel olarak, o zamandan beri, Google aramaları güvenli hale getirmeye başladı.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Başlık ( Title ) Nedir? En Doğru Nasıl Yazılır?

Sağlanmayan trafik %85’i aşsa da, hangi anahtar kelimelerin trafik getirdiğini ve Google Search Console‘da ne kadar trafik aldığını görebiliriz. Arama konsolunu Analytics hesabıyla bağlarsanız, arama konsolundaki tüm bilgileri dönüşümlerle entegre edilmiş Analytics’te görebilirsiniz. Artık hangi anahtar kelimelerin daha iyi dönüştüğünü bilecek ve onlara organik trafiği artırmak ve daha fazla satış yapmak için odaklanacaksınız.

Bir kullanıcı sitenizde veya çevrimiçi mağazada bir sayfaya ulaştıktan sonra sitede harcanan zamanın iyileştirilmesi, bir oturumda görüntülenen sayfa sayısının arttırılması ve hemen çıkma oranının düşürülmesi, sitenizi ziyaret edenler için hoş bir deneyim sağladığının açık bir işareti olabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu sürekli değişiyor ve yeni değil, bunu kabul etmeniz ve gerekli önlemleri almanız gerekiyor.

Doğrudan trafik nedir?

Doğrudan trafik, bir web sitesinin URL’sini doğrudan tarayıcılarının arama çubuğuna giren tüm kullanıcılar anlamına gelir. Doğrudan trafik, bir tarayıcının “Favoriler” kategorileri aracılığıyla bir sitenin bağlantısını tıklayan kullanıcıları da içerir. Ayrıca, doğrudan trafik hakkında konuştuğumuzda, endeksli olmayan belgelerden gelen bağlantıları tıklayan kullanıcıları da sayabiliriz.
Bu trafiğin verileri cımbızla alınmalıdır, çünkü çoğu durumda, iç çalışanlardan, ortaklardan veya hesabınıza bağlanmak için sitenizin yanından geçen mevcut müşterilerden gelir. Ancak, kullanıcılar kendiliğinden sitenize gelirse, bu da büyük ünün göstergesidir.

Yeni ziyaretçiler edinme esastır, ancak onları korumak daha da önemlidir. İlgili ziyaretçiler tarafından yapıldığı için, doğrudan trafik sitenin sağlığının önemli bir işaretidir. Doğrudan ziyaretlerin sayısı, toplam ziyaretlerdeki oranı ve doğrudan siteye gidenlerin davranışları (Google Analytics’te önceden tanımlanmış bölümler arasındadır, bu nedenle birkaç tıklama uzaklıktadır) bir web sitesi trafik kalitesini analiz etmede önemli göstergelerdir. Web analitiği araçları, trafiği kaynağa göre segmentlendirir ve doğrudan trafiği belirgin bir şekilde işaretler.

Google Analytics’te organik trafik nedir?

Organik trafik, Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorlarındaki ziyaretçi aramalarından siteye erişerek gelen trafiktir. Bu, “doğal olarak” aldığınız ve en çok istenen trafiktir.

Organik trafik neden önemlidir?

Organik trafik önemlidir, çünkü sitenin doğru çalışmasına yardımcı olur ve sitenin popülaritesini artırabilir. Bu sitede farklı şeyler satıyorsanız, organik trafik daha fazla satış üretmenize yardımcı olur.

Google Analytics’te doğrudan trafik nedir?

Google Analytics’teki doğrudan trafik, Satın Alma / tüm Trafik / kanalına tıklayarak bulduğunuz Kanal gruplama raporuna erişerek bulunur. Doğrudan trafik, bir web sitesinin herhangi bir URL’sini doğrudan tarayıcılarının arama çubuğuna giren tüm kullanıcıları temsil eder.

 

Diğer yazılarımı okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap