1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Otizm Nedir?

Otizm Nedir?

otizm-nedir

Otizm Nedir?

Çocuk göz teması kurmuyorsa, konuşmuyorsa, kendisine ismi ile hitap edildiğinde dönüp bakmıyorsa, anlamıyor, dinlemiyor ve tepki vermiyorsa, aynı şeyleri ısrarla tekrar yapıyorsa otizmden şüphelenilmektedir. Otizm Hastalığı bebeklik döneminden itibaren ortaya çıkmakta ve yaşan moyu devam etmektedir. Otistik çocuklarda zeka geriliği ve öğrenme güçlüğü görünmektedir. Otistik rahatsızlığının belirtilerini yaşayan fakat yeteri kadar kanıt olmayan durumlarda Atipik otizm teşhisi konulmaktadır. Konuşmada zorluk, gelişim bozuklukları, konuşmalar tekrar etme, sosyalleşmede zorluk yaşama gibi belirtiler görünse de atipik hastalar da bu belirtiler normalden daha geç görünmektedir. Bu nedenle tanı tam olarak konulamamaktadır.

Otizm Belirtileri

Çocuğum otizmli mi, Nasıl anlaşılır? Diyorsanız belirtiler Kısaca şu şekildedir.

  • Otizmli çocuklar göz teması kuramaz.
  • Otizmli çocuklar konuşmaz.
  • Çağrıldıklarında bakmazlar.
  • Söylenen komutları anlamakta güçlük çekerler.
  • Dikkat problemleri bulunmaktadır.
  • Tekrar eden davranışlarda bulunurlar.
  • İlişki kurma ihtiyacı hissetmezler.

Spektrum bozukluğu

Doğuştan gelen veya bir müddet sonra ortaya çıkan farklılıklara spektrum bozukluğu adı verilmektedir. Neden olur? Sorusunun cevabı ise şu şekildedir. Beyinde yapı veya işlevini etkileyecek birtakım sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunların sebebi anlaşılmadığı için otizm ismi verilmiştir. Genetik temelli olduğunu düşünenlerde bulunmaktadır.

Otizm Nedir, Nasıl Anlaşılır

Yukarıdaki belirtilerin fark edildiği bebeklerde ya da çocuklarda otizm teşhisi konulmaktadır. Belirtilerin bir ya da birden fazlasının olması ile otizm anlaşılmakta ve teşhisi konulmaktadır.

Otizm Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Otizmin ilaçlı bir tedavisi bulunmamaktadır. Sadece otizmin getirdiği dikkatsizlik, uykusuzluk, öfke kontrolü gibi problemlerin azalması için ilaç kullanılmaktadır. Otizm uzun yıllar sürecek bir eğitim ile üstesinden gelinebilecek bir durumdur. Eğitim ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olur. Uzun yıllar devam eden eğitim sonrasında, normal hayata adapte olunmaktadır. Otizm olan çocukların her birinin otizm seviyesi farklıdır. Bu nedenle bazılarında tüm belirtiler görünürken, bazılarında yalnızca birkaç belirti gözlenmektedir. Büyük bir kısımda zeka geriliği bulunmaktadır. Otizmli çocukların bir kısmında epilepsi ve benzeri nörolojik hastalıklara rastlanılması mümkündür. Bebeklerde otizm tespiti daha zordur. Birkaç yaşına geldikten sonra görülen gelişin gerilikleri ile otizm teşhis edilebilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  02:02 Saatlerin Anlamı Nedir?
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap