1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Patates Nerelerde Yetişir?

Patates Nerelerde Yetişir?

patates

Ülkemizde yemeklerde en çok kullanılan sebzelerin başında patates gelmektedir. Sofraların en çok tercih edilen sebzesi olan Bu sebze ile çok sayıda yemek yapılmaktadır. İnsanlar için çok önemli bir sebze olan patates hemen hemen her bölgede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Patates ülkemizin birçok yerinde yetişmesine rağmen en çok iç Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Nevşehir ve Niğde illeri en çok patates yetiştirilen şehirlerin başında gelmektedir. Çok yönlü bir kök sebze olan patates, birçok evde temel gıda maddesi olarak tüketilmektedir. Kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser hastalıkları gibi kronik hastalıkların riskini azaltan iyi bir oksidan kaynağı olarak görülmektedir.

Patates, yer altında yumru şeklinde olan ve bu kısmı yenilebilen bir besin maddesidir.  Patatesin bitkisinin yapraklarından da farklı yiyecekler yapılmaktadır. Bu sebze, yıl boyunca bulunabilen ve her ay hasat edilebilen bir sebzedir. Dünyada; buğday, mısır ve pirinçten sonra en çok tüketilen dördüncü gıda kaynaklarından birisi de patatestir. Bu sebze, çok fazla miktarda besin içeren bir üründür. Sağlık açısından oldukça faydalı ve güvenle tüketilebilecek besin kaynakları arasında bulunan bir sebzedir. Patateste A, C, K, B6 ve E vitaminleri fazlası ile yer alır ve bununla birlikte potasyum bakımından da oldukça zenginidir. Patates, tam bir potasyum deposudur ve aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, demir, bakır, manganez içermektedir.

 

Patatesin Sağlık Açısından Faydalarından Bazıları

İnsülin direncini azaltmaya yardımcı olabilecek dirençli nişasta bulundurmaktadır. Bu da patatesin kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesinde rol oynar. Bunun yanında şu faydaları vardır:

  • İçeriğindeki lif içeriği, kabızlığın önlenmesine ve sindirim sistemi düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Mide ve duodenum ülserlerini yatıştırır ve mide asidini azaltmaktadır
  • Patatesler glütensiz sebzelerdir, bu da çölyak hastalığı olan ya da çölyak dışı glüten duyarlılığı olan kişiler için iyi bir sebze seçeneğidir.
  • Bu sebze, sinirleri yatıştırmaya yardımcı özelliklere sahip içerisinde aminoasit olan triptofan açısından zengindir.
  • Patatesin içerisinde bulunan bir dizi vitamin ve mineral, beynin işlevini olumlu yönde etkiler. B6 Vitamini, nörolojik sağlığı korumaktadır.
  • Patatesin yüksek lif yapısı, sindirimi kolaylaştırır. Lif, sindirimi destekler ve dışkıya kütle ekleyerek bağırsak düzenine yardımcı olmaktadır. Bu sebze, ishali hızlıca keser ve ishal esnasında kaybedilen bir mineral olan potasyum bakımından zengindir.

Patatesin içinde bulunan yüksek karbon içeriği, vücuttaki serotonin (mutluluk hormonu) üretimini artıran triptofan seviyelerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Patatesin içeriğinde bulunan demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko, kemik yapısının ve kuvvetinin oluşumuna ve korunmasına katkı sağlamaktadır.

Patatesin Cilt Sağlığına Faydaları

Bu sebze, cilt sağlığı için faydalı bir sebzedir. Bu özelliğinden ötürü yaygın olarak kullanılmaktadır. Göz etrafında oluşan mor halkaların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Göz etrafında zaman zaman oluşan siyah halkaları gidermek için gözleriniz kapatın ve üzerine bir peçete veya bez ile beraber dilimlediğiniz patatesleri gözlerinizin üzerine koyun ve 15-20 dakika kadar bekleyin.   Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulama, gözlerin etrafında oluşan siyah halkaların kaybolmasını sağlayacaktır. Patatesin cilt sağlığı açısından diğer bir faydası da cilt üzerinde meydana gelen kırışıklık ve siyah lekeleri gidermesidir. Aynı zamanda cilde yumuşaklık katmaktadır.

 

Patatesin Saç Sağlığına Faydaları

Bu sebze, cilt sağlığı yanında saç sağlığı açısından da oldukça faydalı bir sebzedir. Bu sebze saçlarınıza doğal bir parlaklık ve şampuan etkisi kazandıracaktır. Bu sebze saçlara doğal bir renk kazandırmaktadır. Ayrıca patates birçok kişinin sorunu olan saç dökülmesini engellemektedir. İnsanlar için birçok faydası olan patates, hem fakir hem de zenginlerin sofralarında yer alan bir besindir.

 

Patatesin İnsan Sağlığı Açısından Faydaları

Bu sebze düşünülenin aksine kilo vermeye yardımcı olan bir sebzedir. Bu sebze, uzun süre tok hissetmenizi sağlamaktadır. Patates tam bir enerji deposudur. Patatesin içerisinde yoğun miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Patates, c vitamini açısından zengin aynı zamanda b vitamini ve potasyumu bol miktarda içermektedir. Diğer mineraller açısından da oldukça zengindir. Sindirim sistemi içinde faydalı bir gıdadır. Patates sindirilmesi zor olan sert bir besin olarak düşünülse de bunun tam aksine sindirim sistemini yormayan bir gıdadır. Ayrıca mide sağlığı için önemli olan asit seviyesini dengelemeye de yardımcı olur. Patates karbonhidrat protein kalsiyum c vitamini ve kompleksleri açısından zengin olduğundan, kalp hastalıkları ve kan basıncı sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Patates bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık ve şişkinlik sorununu gidermektedir.

 

Patates Fiyatları

Bu sebze besleyici özelliği ve doyurucu bir besin olmasının yanında yapılan birçok yemekte ana malzeme olması nedeniyle evlerimizden eksik etmek istemediğimiz patateslerin; yetiştirilmesi toplanması ve pazarlara dağıtılması oldukça uzun bir süreçtir. Genellikle karasal iklimin yoğun şekilde yaşandığı Niğde, Afyon, Nevşehir gibi illerde üretimi gerçekleştirilir ve en kaliteli ürünler elde edilen patates fiyatları yaz ve kış aylarında farklılık göstermektedir. Patates piyasası genellikle yaz aylarında hallerde çok uygun fiyatlara düşen patates, pazar tezgâhlarında küçük farklar ile alıcılara sunulmaktadır. Ülkemizin mahsullerinden üretimi çok fazla yapılan patates, çok bakım gerektirmemesi nedeni ile iç Anadolu’da birçok ilde yetiştirilmektedir.

Yaz ve Kış Aylarında Patates Fiyatları

Ülkemizde yaz aylarında hallerde satılan patates fiyatları özellikle iç Anadolu illerinde ciddi anlamda düşük seviyelere inmektedir. İstanbul gibi büyük şehirlerde ise belirli seviyelerden aşağıya düşmemektedir. Patates piyasası mevsimsel olarak fiyatlarında değişiklikler olmaktadır. Bu sebze genellikle yaz aylarında hal çıkış fiyatı daha düşüktür. Kış aylarında patates yetiştiriciliğinde genellikle sadece sera üretimi yapılması nedeni ile İç Anadolu’da patates fiyatları bir miktar artmaktadır. İstanbul gibi büyükşehirlerde hal çıkış fiyatı, yaz aylarına kıyasla iki katına yaklaşmaktadır. Niğde, Afyon ve Nevşehir patatesleri ülkemizde en kaliteli patatesler olarak sınıflandırılmaktadır.

Kaynak : wikipedia

Seo hakkındaki makaleyi okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap