1. Ana Sayfa
 2. Nedir
 3. Regaip Kandili Nedir? Neler Yapılmalı?

Regaip Kandili Nedir? Neler Yapılmalı?

regaip-kandili

Regaip Kandili Nedir?

Regaip kandili niçin kutlanır sorusunun yanıtı içindeki faziletlerde gizlidir. Her sene Recep ayının ilk cumasına Regaip gecesi denir. Kelime anlamı olarak regaip “rağabe” kökünden gelir ve Arapça bir kelimedir. Köken olarak reğabe herhangi bir şeyi istemek arzu etmek anlamına gelmektedir. Diyanet İşleri Bakanlığına göre Regaip Kandili 2019 yılı içerisinde 7 Mart perşembe gecesi ihya edilecektir. Recep ayının ilk cuma gecesine melekler Regaip ismini vermiştir. Cuma geceleri zaten dinen çok kıymetlidir.

Birde bu iki gece bir araya gelince çok faziletli bir akşam oluyor. Allah Teâlâ bu mübarek gecede insanlara ihsanlar, faziletler ve ikramlar yapar. Bu geceye hürmet duyan kullarını affeder. Regaip gecesi yapılan dualar kabul edilir. Oruç, namaz, sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar müjdelenmiştir. Bazı kişiler regaib olarak da aramaktadır bu sorguyu bununda bilgisini verelim.

Regaip Kandilinin Fazileti Nelerdir?

Regaip kandilinin fazileti hem Recep ayı içerisinde olması hem de cuma gününe denk gelmesidir. Ayrıca Recep ayı içerisinde hem Regaip kandili hemze Miraç kandilinin bulunması bu ayı mübarek ve faziletli kılmaktadır. Bu mübarek gün ve geceler Müslüman olarak kendimizi değerlendirme açısından oldukça önemlidir. Regaip gecesi dua ve tövbe edenin duası ve tövbesi kabul edilir. Regaip ayının fazileti bu ayın iyilik ayı olmasından gelmektedir. Müslümanlar bu faziletli ayda özellikle de Regaip gecesi bolca tövbe etmeli ve tövbesinde istikrarlı olmalıdır.

Regaip Gecesinde Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Regaip gecesine has bir ibadet şekli bulunmamaktadır. Buna rağmen kısaca geceye tövbe, ibadet ve dua ile geçirmek af olunmaya ve sevap kazanmaya vesile olur.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  00:00 Saatinin Anlamı Nedir?

Regaip Kandilinde Neler Yapılmalıdır?

 • Kur’an-ı Kerim okunmalı, okunan Kur’an-ı kerim dinlenmelidir. Allah kelamına olan saygı sevgi ve hürmet kuvvetlendirilmelidir.
 • Resulullaha (sav) salavat getirilmeli ve ümmet olma bilinci ile o’nun şefaatine mazhar olunmalıdır.
 • Kaza ve nafile namazları kılınmalıdır.
 • Hayati meseleler üzerine derin düşüncelere girilmeli ve tefekkürde bulunulmalıdır.
 • Geleceğin ve şimdinin planları yapılmalı ve geçmişin muhasebesi tutulmalıdır.
 • Samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmelidir.
 • Zikir yapılmalı ve Fatiha okunmalıdır.
 • Küs ve dargın olanları barıştırma, ağlayan yüzleri güldürülmeli ve kırgın gönül alınmalıdır.
 • Kişi kendi yakınlarına ve tüm müminlere dua etmelidir.
 • Tanıdıklarla helalleşmelidir.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap