1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Sayfa İtibarı (Page Authority) Nedir?

Sayfa İtibarı (Page Authority) Nedir?

Sayfa İtibarı nedir? Nasıl yükseltilir?

SEO çalışmaları açısından önemli kavramlardan biri olan sayfa itibarı bir değerlendirme yapısı oluşturmaktadır. İngilizce karşılığı page authority olmakla birlikte bir web sayfasında çeşitli algoritmalarının kullanılması vasıtasıyla analizler sağlayarak, bu web sayfasının tahmini değerini belirleyen ve ne kadar değerli olduğunu gösteren bir puanlama sistemi sağlamaktadır. 

Sayfa itibari sistemi, Moz şirketi tarafından geliştirilmiştir. Bu sistemin kullanılması ile birlikte sayfada sorgulama sağladığınızda, web sayfanızın Google veya Yandex gibi arama motorlarında tahmini sıralamasını ve puanlamasını görebilirsiniz. Eğer bu sıralamalar içerisinde page authority ne kadar yüksek bir değere sahipse, hedefinizde bulunan sonuçlara bakıldığında gayet yüksek bir puan alma olasılığınız bulunacaktır. Bu değer geçerli bir sonuç olarak görünse de bazen çok yüksek puana sahip olan sayfalar, düşük puan sahibi olan sayfalara göre arama motorlarında daha düşük sıralarda da olabilmektedir. 

Sayfa İtibarı Nasıl Hesaplanır?

Bir web sayfası için sayfa itibarı hesaplaması gerçekleştirilmesi açısından yine Moz şirketi tarafından geliştirilmiş bir algoritma sayesinde ortaya bir formül çıkarılmaktadır. Formül bağlamında page authority hesaplaması gerçekleştirebilmek açısından öncelikle Moz sitesine giriş yapmamız gerekecektir. Siteye giriş yaptıktan sonra da yönlendirmelerin takip edilmesi ile birlikte sahip olduğunuz web sayfasını sisteme tanıtmanız gerekecektir. 

Sisteme tanıtılmış olan web sayfası için sayfa itibarı hesaplama işlemi sağlama açısından Moz sistemi sayfanıza belirli botlar gönderir ve sayfayı ziyaret eder. Ardından 1 ile 100 arasında bir puanlama kullanarak, sayfanız için itibar sonucunu size bir not olarak sunar. Aslında sayfaya verilen puan ile birlikte sitenizin eksikliklerini görme imkanınız da yer alacak ve yönlendirmeler sayesinde 100 puan çizgisine ulaşmak için eksikleri tamamlama fırsatı elde edeceksiniz. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEO Çalışması Fiyatları Nasıl Belirlenmelidir?
sayfa itibari nedir?

Sayfa İtibarı Puanı Nasıl Yükselir?

Temel olarak sayfa itibarı puanı yükseltmek aslında çok zor bir noktadır. Zira bir web sayfası için karşılanması gereken standartlar net olarak ifade edilse de hangi web sayfasının nasıl bir iyileştirme ile daha yüksek puana sahip olacağını Moz sistemi net olarak size bildirmektedir. Bu açıdan bakıldığında, sayfa itibarı yükseltmek için bazı noktalar göz önünde bulundurulabilir. Bu noktalar arasında;

  • Mobil uyumlu sayfa sahibi olmak,
  • Sayfada kullanıcıların ortalama geçirdiği vaktin uzaması,
  • Sayfanın hızlı açılması,
  • Sayfanın tarayıcılar ile uyumlu olması,
  • Kaliteli içeriklere sahip olması,
  • Sayfanın SEO uyumlu olması,
  • SSL sertifikası bulunması gibi noktalar yer almaktadır. 

Belirtilen bu noktalara dikkat edilerek optimizasyon sağlandığında, site sıralaması gayet net bir şekilde yükselebilir. Örneğin, daha önceden 60 puan almış bir web sayfası bu konularda iyileştirme yaptığında, 80 puan alarak daha yüksek bir neticeye ulaşabilir. Fakat bu puanı 100 sınırına kadar taşımak, çok zorlu ve uzun bir süreç gerektirebilir.

Page Authority İle Domain Authority Farkı Nedir?

İfade olarak page authority ile domain authority birbirine çok benzese dahi tamamen farklı kavramlardır. Çünkü domain authority, alan adı itibarı olarak karşılanırken, arama motorlarında yer alan sıralama gücüne alan adı üzerinden bakar. Ancak tam tersi olarak sayfa itibarı ölçülmesi gerçekleştirirken ise sayfa ya da uzantı üzerinden listeleme gücü ve sıralama standardı kalitesi incelenir. 

Sayfa itibarınızı yükseltmeni için yapmanız gereken Site içi SEO adımları nelerdir? Hepsi ve daha fazlası burada!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap