1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Screaming Frog SEO Aracı Nedir?

Screaming Frog SEO Aracı Nedir?

screaming-frog-seo-spider-nedir-nasil-kullanilir

Bir web site sahibi olduğunuzda hem kendi web siteniz hakkında hem de rakipleriniz hakkında detaylı bilgiler elde etmeniz önemlidir. Bu bağlamda istenilen bu bilgileri elde etmeniz için özel bir şekilde tasarımı gerçekleştirilmiş Screaming Frog Seo Spider sistemi yer almaktadır. Bu araç sayesinde hem link yapınızı hem de verilerinizi organize etmeniz açısından da profesyonel bir yardım elde etmeniz mümkündür. 

Screaming Frog Seo Spider Nedir?

Screaming frog seo spider bugün SEO çalışması gerçekleştiren herkesin en sık kullandığı araçlar arasında yer almaktadır. Hem kendi sitenizde hem de rakip analizi sırasında iyi bir performans elde etmek için kullanacağınız bu araç, bir site belirlemeniz vasıtasıyla bu sitede tarama gerçekleştirir. Bu sayede site içerisindeki teknik hataları görmek ve tespit edilen hataların çözümünü sağlayabilmek için çalışma gerçekleştirir. Bilhassa SEO’da strateji belirlemesi gerçekleştirilirken site içi SEO çalışmalarında da kullanması gereken ilk araçlardan birisidir. 

Screaming Frog Seo Spider Nasıl Elde Edilir?

Çok pratik bir şekilde site çalışması ve SEO çalışması gerçekleştiren kişiler tarafından screaming frog seo spider hızlıca indirilebilir. Aslında araç ücretli bir denetim aracı olmakla birlikte ücretsiz sürüm sayesinde belirli kısıtlamalar var olarak kullanım sağlanabilir. Kısıtlama bağlamında bir sitede analiz gerçekleştirmek istiyorsanız, bu site ile ilgili en fazla 500 Url denetimi gerçekleştirilir. Ücretsiz versiyonunu kullanabilmek açısından screaming frog seo spider indirildikten sonra pratik bir şekilde kurulum işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. 

Screaming Frog Nasıl Kullanılır?

Aracı bilgisayarınıza indirip kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra karşınıza bir ekran çıkacaktır. Ekranın üst bölümünde bir site adres satırı yer alacaktır ve bu site adres satırına kendi web sayfa adresinizi veya analiz etmek istediğiniz rakip sayfa adresini yazarak, “start” butonuna tıklamanız gerekir. Sonrasında sistem otomatik olarak çalışmaya başlar ve Frog SEO Spider sayfa üzerinde elde ettiği verileri çekerek, bu verileri size sunmaya başlar. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Araç çalışmaya başlayıp da verileri kendi üzerinde listelemeye başladığında da ekran üzerinde bu verileri sıralı bir şekilde görebilirsiniz. Bu bağlamda yazılımın menüsü içerisinde bulunan araçları kullanarak da farklı işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, “Internal” menüsü sayesinde site içi bağlantı detaylarını veya “External” menüsü sayesinde site dışına çıkan bağlantı detaylarını görebilirsiniz. “Protokol” sekmesi içerisinde sayfanızda SSL ile çalışma bulunup bulunmadığını, içerik türlerini ve arama sonuç indekslerini görebilirsiniz. “Response Code” menüsü içerisinde de sitede bulunan veya dışa verilen bağlantıların ne kadar sağlıklı olduğunu ya da hata kodlarını görebilirsiniz. 

Temel olarak Screaming SEO Spider kullanımı sayesinde yapabileceğiniz analizler ise bir liste halinde incelenebilir. 

 • Meto description ve meta title kontrollerinin yapılması
 • Durum kodları kontrolleri
 • H1-H2 başlık kontrolleri
 • Görsel kontrolleri
 • URL yapı kontrolleri
 • Canonical etiket kontrolleri
 • AJAX ve AMP kontrolü
 • Site harita kontrolü
 • Sayfa hızı, harici link ve dahili link kontrolü

Son olarak sayfalama yapıları kontrolü ve hreflang dil etiketi uluslararası hedefleme kontrolü imkanı sunmaktadır.

Screaming Frog Seo Spider Sayesinde Durum Analizi

Bir web sayfasında SEO çalışmaları gerçekleştirirken bütün kurallar göz önünde bulundurulursa, doğru bir performans sağlanabilir. Bu kapsamda Screaming SEO spider programı, site içerisindeki verileri okur, bu verileri okunabilir bir hale getirir ve hızlı erişilebilir bir yapı sağlar. Site içerisindeki SEO çalışmalarınızda bu fırsatı elde ettiğiniz gibi rakip analizleri sağlayarak da benzer bir sonuç elde ettiğinizde, rakiplerinizden öne geçebilmeniz için avantajlar sunar. 

SEO teknikleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar Halil.com.tr’de!

Screaming Frog Nedir?

Screaming Frog, web siteleri için SEO analiz hizmeti sunmakta olan bir araçtır. Dünya genelinde ki en çok kullanılan araçlar arasındadır.

Screaming Frog Ne İşe Yarar?   

Screaming frog web sitelerinin görsel analizleri adına çok kullanılır. Alt ve title eksikliklerini tespit etmek konusunda otoriteler tarafından tercih edilmektedir.

Screaming Frog Ücretli mi?   

Screaming frog ücretsiz olarak sınırlı hizmet sunar. Ancak ücretsiz olarak çok kapsamlı ve sınırsız analizler yapılması mümkündür.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap