1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SEMrush Nedir? Neden Kullanmalıyım?

SEMrush Nedir? Neden Kullanmalıyım?

SEMrush-nedir-696x418-1

SEMrush nedir ve neden kullanmalıyım?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) web sitesi trafiğini artırmak için en iyi dijital pazarlama stratejilerinden birisidir. SEO’yu anlamak zor olabilir, ancak SEMrush gibi yazılımlar SEO bilgisi olmayanlar için bu durumu daha kullanışlı hale getirebilir.

Bu makalede, SEO planınız için Semrush’u kullanmanız için geçerli beş sebebi tartışacağız.

SEMrush nedir?

SEMrush, şirketlerin SEO kampanyaları gibi dijital pazarlama stratejilerine yardımcı olan bir yazılımdır. SEMrush programı, SEO, tıklama başına ödeme (PPC) , sosyal medya ve içerik pazarlama kampanyaları gibi birçok alanda çalışmalarınza yardımcı olan bir dijital pazarlama uygulamasıdır. Şimdi SEO için SEMrush kullanımını öğrenmek ile başlayalım.

SEMrush sizin sitenizin SEO geçmişini denetler ve sitenizi geliştirmenize yardımcı olur. Bu, sitenizi daha iyi anlamanızı ve SEO için optimize etmenizi sağlar.

Buna ek olarak, SEMrush önemli anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur. SEMrush sayesindeRakibinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını ve arama motorlarında nasıl sıralandığını öğreneceksiniz.

Bu yazılım, dijital pazarlama ile yardıma ihtiyacı olan kişiler için tasarlanmıştır. Eğer az deneyimin varsa ve az bilgiye sahipsen, SEMrush kolay SEO’yu kolay anlaman ve uygulamaya geçmen için sana yardımcı olur.

SEMRUSH VERİLERİ NASIL ÇEKER?

SEMrush yazılımını kullandığınızda, siz ve rakiplerinizin sitelerinin nasıl performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olmak için verileri çektiğini göreceksiniz. Semrush’un verileri çekmesinin iki ana yolu vardır.

İlk yol onların arama çubuğundan geçer. Bir web sitesinin URL’sini arama çubuğuna yazarsanız, bu alan adı ile ilgili raporları çeker ve anahtar kelime seçimlerine bakarsınız. Bu, rakiplerinizi araştırmanıza ve onlarla rekabet etmenin önemli yollarını bulmanıza yardımcı olur.

İkinci yol, bir proje oluşturmaktır. SEMrush projeleri kendi veritabanı dışından veri toplayarak yapar. Web sitenizin görünürlüğünü analiz eder ve rakibiniz ile nasıl rekabet ettiğinizi görmenize yardımcı olur.

SEMRUSH ARAÇ KİTLERİ NELERDİR?

SEMrush araç kitleri, kampanyanızı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için özelleştirebileceğiniz farklı raporların ve araçların birleşimidir. Bir araç kiti kullandığınızda, çeşitli raporlara ve verilere erişebilirsiniz. Sunulanların her birine ihtiyacınız olmasa da, araç kitini işinize uyacak şekilde özelleştirme seçeneğiniz vardır.

SEMrush kullanmaya ilk başladığınızda, hangi araçlara ihtiyacınız olduğunu bilmeyebilirsiniz. Doğru araçları bulmak için planınızı ve hedeflerinizi düşünün. SEO kampanyanızla ne elde etmeye çalışıyorsunuz ve hangi araçlar bu hedefe en iyi şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak?

Semrush’un sunduğu tüm yöntemler için özel araç kitleri vardır, bu nedenle kampanyanız için en iyi araçları seçmeniz gerekir. Ayrıca, belirli sayıda araç kullanmak zorunda hissetmeyin. En önemli kısım, kampanyanızın başarısını izlemenize yardımcı olacak araçları seçmenizdir.

SEMRUSH MALİYETİ NE KADARDIR?

SEMrush bize dört farklı seçenek sunuyor . Maliyet, seçtiğiniz programa göre aylık ve yıllık abonelik olarak değişmektedir.

semrush
semrush
SEMrush için bir fikir almak ve onu denemek için 14 günlük ücretsiz deneme ile başlayabilirsiniz. Aylık üyelikler 99.95 $ ‘dan başlar, yıllık üyelikler ise 999.40 $’ dan başlar.

Neden SEMrush kullanmalısınız?

SEO kampanyanızı kendi başınıza yürütmek istiyorsanız, bunun için SEMrush harika bir yazılımdır. SEMrush kullanmanın birçok faydası vardır.

1. SİTENİZİN PERFORMANSINI ANLAYACAKSINIZ

Bir SEO kampanyası yürüttüğünüzde, sonuçları görmek zaman alır. Optimizasyonlarınızın çalışıp çalışmadığını merak ediyorsunuz ama beklemekte istemiyorsunuz. SEMrush ile kampanyanızın performansı hakkında hızlı şekilde fikir edineceksiniz.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Wordpress Resim Optimizasyon Eklentileri
SEMrush sitenizin performansını nasıl gösterir?

Organik yollarla (ücretli trafiğin yanı sıra) ne kadar trafik elde ettiğinizi göreceksiniz. Web sitenizin trafiğinde bir artış veya azalma gerçekleşiyor ise SEMrush bunu size gösterecektir.

2. DEĞERLİ ANAHTAR KELİMELER BULACAKSINIZ

Anahtar kelime seçimi SEO’nun ayrılmaz bir parçasıdır. Hedef kitleniz bir arama yaptığında, ilgili arama sonuçlarını bulmak için anahtar kelimeler kullanırlar. SEMrush ile kampanyanız için değerli anahtar kelimeler bulabileceksiniz.

Kampanyanızda doğru anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelime araştırması yaparsınız . Bu, işletmenizin kullanabileceği değerli anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmanıza yardımcı olur.

Genellikle, uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanmak isteyeceksiniz . Bunlar üç veya daha fazla kelime içeren anahtar kelimelerdir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, SEO kampanyanız için daha iyidir.

SEMrush ile rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri de tanımlayabilirsiniz.

3. REKABETİ ANLAYACAKSIN.

Bir SEO kampanyası yürütürken, stratejinizin büyük bir kısmı rekabeti izlemenin etrafında döner. Örneğin, aynı anahtar kelimeler için yarışacak düzinelerce işletme vardır, bu yüzden hangi anahtar kelimeleri istediklerini bilmek faydalı olacaktır.

SEMrush kullanarak, rakiplerinizin SEO kampanyası ile ne yaptığını öğrenebilirsiniz. Bu, SEO kampanyanızı geliştirmenize yardımcı olur, böylece onlardan daha iyi performans gösterebilirsiniz.

Bu sizin rekabeti öğrenmeniz için de değerlidir. Onların anahtar kelimesinin ne olduğunu biliyorsanız, bu bilgiden yararlanabilir ve bu anahtar kelimeleri kendi planınıza uygulayabilirsiniz.

SEMrush rekabeti anlamak ve onlarla rekabet etmek adına yardımcı olmak için çok değerli bir araçtır. Rakiplerinizi daha iyi tanıdığınızda, daha etkili stratejiler yaratacaksınız.

4. MEVCUT TRAFİĞİ SÜRDÜRECEKSİNİZ

Önemli bir trafik elde ettiğinizde, bir sonraki hedefiniz bu trafiği korumak olmalıdır.

SEMrush ile mevcut trafiğinizi elde tutmak için belirli yerleri takip etmeyi, anahtar kelime konumlarını izlemeyi, Google analytics’e bağlanmayı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. SEMrush sayfanıza yeni trafik çekmek ve mevcut trafiği elinizde tutmak için gereken tüm araçları sunar.

5. BACKLİNK KAZANACAKSINIZ

Backlink bu işin önemli bir parçasıdır. Backlinkler, otoriter sitelerden elde ettiğiniz bağlantılardır. Sitenizin otoritesini ve güvenini artırmaya yardımcı olurlar.

Backlinkleri güvenilir, otoriter sitelerden almalısınız. Google, kullanıcılar tarafından güvenilen yerleşik sitelerden Backlink kazandığınızda sitenize daha fazla güvenir.

SEMrush ile daha değerli Backlinkler kazanacaksınız.

Ayrıca rakiplerinizin incelemek adına harika bir yoldur. Kaç tane Backlinki olduğunu bileceksiniz ve işiniz için daha iyi bir strateji oluşturmak adına bu bilgileri kullanabilirsiniz.

SEMrush vs SEO şirketi: hangisi daha iyi?

SEMrush işinizi kolaylaştırmak adına çok sayıda harika özelliklere sahiptir. SEMrush gibi  bir yazılım kullanmak mı yoksa bir SEO şirketi ile anlaşarak mı daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi merak etmeye başladıysanız kafanızda şu soru oluşacaktır.

Benim için hangisi daha iyi?

SEO hakkında bilgi edinmek için zaman ve sabrınız varsa, SEMrush mükemmel bir seçenektir. Size SEO kampanyanız kontrol etmeniz için gerekli olan kontrolü ve bilgiyi verir. Kolay çalışma ortamı yaratır. Dezavantajı, stratejinizi uygulamak için ekibinize güvenmeniz gerektiğidir, bu da SEO kampanyanız için diğer projelerden daha fazla zaman harcanması anlamına gelir.

Bir SEO girişiminde bulunmak için sizin zamanınız yoksa güvenilir bir SEO şirketi ile anlaşmak mükemmel bir seçim olacaktır.  Ancak anlaştığınız SEO şirketini kampanyanızı yürütürken işiniz hakkında endişelenebilirsiniz. Bir SEO şirketi, işiniz için başarılı bir kampanya yürütmek istiyorsa bilgi ve deneyime sahip olmalıdır.

SEO hakkında yazdığım geniş çaplı makaleyi okumak için lütfen buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap