1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SEO Çalışması Fiyatları Nasıl Belirlenmelidir?
Trendlerdeki Yazı

SEO Çalışması Fiyatları Nasıl Belirlenmelidir?

SEO Fiyatları, sitenin yaşına, kategorisine, rekabet zorluğuna, süreye ve istenilen kelimede anlaşılan konuma göre değişkenlik gösterir. 500-3000 tl arasında genelde olmaktadır. Çok daha düşüğe paketlerde mevcuttur.

seo-fiyati-nasil-belirlenmeli

SEO, sitenizin arama motorları ile uyumlu hale gelebilmesi ve ilk sıralara çıkabilmesi adına yapılması gereken önemli çalışmalardır. Bu çalışmaları yaparken, olabilecek ufak bir hata sitenin zarar görmesine neden olabilir. Ya da yaptığınız yanlış bir ayarla, yayınlanması gereken bir kısmı engelleyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi oldukça hassas bir sistemdir. Bu nedenle işi uzmanına bırakmak, daha profesyonel bir site için gereklidir. Uzmanlardan yardım isteneceğinde en çok merak edilen konu ise SEO fiyatları olmaktadır.

SEO fiyatları neyden kaynaklı olarak değişir? SEO fiyatları için ortalama hizmet fiyatı nedir? Fiyatlar konusunda merak ettiğiniz bu sorulara, genel olarak değineceğiz. Vakit kaybetmeden başlayalım.

SEO fiyatları neye göre değişkenlik gösterir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, web site ve bu siteler üzerinden para kazanma oldukça popüler bir hal almaya başladı. Bu da birçok web sitenin ve bu sitelerin gelişmesini sağlayacak SEO hizmeti veren sitelerin artması anlamına gelmektedir. Bu zorlu ve rekabet dolu ortamda, herkes farklı farklı fiyatlar öne sürmektedir. Bu da insanlarda kafa karışıklığı yaşatıyor. Peki bu fiyatlar neden değişkenlik gösterir?

SEO hizmetleri kapsamında birçok alt kategori yer alıyor. Farklı paketlerde, farklı hizmetler vaat edilmektedir. Bunun gibi birçok faktör, verilen hizmetin fiyatını etkilemektedir. Bu nedenle fiyatları etkileyen en önemli etken, maddelendirilen kriterler diyebiliriz. Bunun dışında bazı kavramlar da belirgin şekilde verilen hizmetin fiyatını değiştirmektedir. Değiştiren unsurlar:

1)Google sonuç sayıları (Anahtar kelime arama)

Anahtar kelime aramaları yapılırken arama motoru üzerinde çıkan kelimeler önemlidir. Bu aşama da anahtar kelimelerin hem sayılarına hem de çıkan sonuç sayılarına bakmak gerekiyor. Kısaca anahtar kelimenin rekabet ortamı önemlidir. Daha rahat üst sıralara çıkabilecek bir anahtar kelimeyle, rekabet ortamında çok kullanılan bir anahtar kelime birbirinden farklı olacaktır. Bu durum SEO fiyatları konusunda değişiklik olmasına neden olur.

2)Web sitenizin mevcut yaşı

Oturmuş, uzun zamandır kullanılan sitelerin Google üzerinde ne kadarda olsa bir saygınlığı vardır. Bu nedenle yıllardır kullanılan bir siteyle, yeni açılmış bir site doğal olarak farklılık gösterecektir. Eski sitenin SEO kuralları uygulandığında amacına ulaşması daha kolay olur ancak yeni açılmış bir sitede daha fazla sabır ve çaba gerekmektedir.

3)Web sitenin WordPress alt yapılı olması

SEO ve arama motorları denilince, WordPress’in öncü alt yapı sistemleri arasında yer aldığını biliriz. Bu alt yapıda birbirinden farklı özellikler ve işinizi kolaylaştıracak eklentiler yer almaktadır. Bu da sitenin SEO uyumlu olmasını kolaylaştıracak etkenler arasında yer alıyor. Böylece daha kolay şekilde, rakipler arasında yükselme görülmektedir. Eğer WordPress alt yapısını kullanıyorsanız, SEO uzmanlarının işi kolaylaşacağı için size bu konuda indirim sunabilirler.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Piramit SEO Tekniği Nedir?

4)Hedef kelimelerin o anki konumu

Her sitenin hedef kelimeleri bulunmaktadır. Bu hedef kelimeleri, belli bir seviyeye getirmek amaçlanır. Site incelendiğinde, hedef kelimenin konumuna bakılır. Yani sitenin belli bir alt yapısı varsa ve belli bir konuma gelmişse, bu da fiyatların değişmesinde etkilidir. Yani hiçbir çalışma yapılmamış, hedef kelime konusunda hiçbir noktaya gelmemiş siteler vardır. Ya da bunların tam tersi, kendini belli bir seviyeye getirmiş siteler bulunmaktadır. Bunlar arasında SEO çalışması fiyat farklılıkları olacaktır.

5)Web sitenin hedeflediği sıra

Sitenin hedeflemiş olduğu konum, fiyatı etkileme konusunda doğrudan rol almaktadır. Birinci sırayı ya da ilk sıraları hedefleyen biri diğerlerine göre daha yüksek fiyatlı olacaktır. Çünkü birinci sıra demek, daha çok zaman, emek ve çalışma demek. Bu nedenle de diğerleriyle fiyat farklılıkları olacaktır.

6)SEO hizmeti ödemesini nasıl yaptığınız

SEO hizmeti ödemesini nasıl yaptığınız da fiyatları etkileyebilir. Ancak bu etkileme oldukça az olmaktadır. Farklı ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar ilk olarak peşin ödeme ya da taksitli ödemedir. Diğer bir ödeme yöntemi ise, sitenin yükselip yükseldiği oranla bağlantılı olarak ara dönemlerde yapılan ödemelerdir.

7)SEO çalışmasını teslim etme zamanı

SEO çalışmaları yapılırken, belli bir süre belirlenir. Örneğin kimisi ile 3 ay sonra teslim edilecek şekilde anlaşılır. Kimisiyle de bu süre 1 ay kadar olabilir. Daha kısa sürede yapılacak olan çalışmalar, ilginin o siteye yoğunlaşmasına neden olur. SEO uzmanlarının bu yoğun ilgi ve çabası, doğal olarak SEO fiyatları konusunda değişkenliğe neden olacaktır. Hem yoğun ilgi çaba gösterilmesi hem de SEO hizmeti yapılacak sitenin erken kazanç sağlayacak olması göz önünde bulundurularak, buna göre bir fiyat belirlenir.

8)SEO hizmeti yapan yerin çalışma sistemi

Her firmanın çalışma sistemi birbirinden farklıdır. Bazı kişiler daha uygun olması adına bu çalışmaları, tek kişinin yapmasını istemektedir. Bazı firmalar ise ekip çalışması kapsamında yapılan çalışmalara oldukça önem vermektedir. Ekip çalışmasına göre diğeri daha ekonomik olacaktır. Ancak ekip çalışmasının daha sağlam ve kalıcı siteler sağladığını da görebiliriz. Bu nedenle firmanın nasıl çalıştığı da SEO fiyatları için önemli kriterlerden bir tanesi olmaktadır.

SEO Fiyatları Sonucu

SEO fiyatları gördüğünüz gibi değişkenlik göstermektedir. Hem kendinize uygun olan paketi hem de güvendiğiniz kişileri seçmeye özen gösterin. Bu süreçte ilgi ve düzenli bilgilendirme, en önemlisi vaat edileni yapma dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap