1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SEO Fiyatları

SEO Fiyatları

seo-money
1

SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

SEO fiyatları meselesi Googleda dikkat çekici olmanın, üst sıralara gelmenin pazarlama stratejileri arasındaki öneminin daha dai drak edildiği bu dönemde birçok kişi tarafından merak edilen bir olay haline gelmiştir. Bende bu yazımda SEO fiyatları neye göre belirlenir2020 yılı SEO fiyatları nasıl değişkenlik gösterdi gibi sorulara cevap vermeye çalıştım.

Öncelikle SEO fiyatları hakkında düzgün bir değerlendirme yapabilmek için SEO hizmeti kapsamında neleri müşteriye verdiğinizi bilmemiz gerekmektedir. SEO çalışmalarının içeriğini daha detaylı olarak öğrenebilmek için SEO Blog kategorisinde bulunan diğer yazılarımı incelemenizi tavsiye ederim.

SEO hizmeti sadece raporlamadan ibaret değildir ve zaten böyle de olmamalıdır. SEO Uzmanı sizi sadece web sitenizde yapılması gereken optimizasyon çalışmaları hakkında bilgilendirmekle kalmamalı, yapılması gerekenleri web site üzerinde uygulamalıdır. Bu nedenle SEO Uzmanı aynı zamanda iyi bir yazılım bilgisine sahip olmalıdır. SEO hizmeti içerisinde yazılımsal tüm optimizasyonlar, içerik önerileri ve ek ücret dahilinde düzenli olarak eklenen SEO uyumlu içerikler, rakip analizi, link analizi, hız analizi, yerel SEO, ürün bazlı SEO, anahtar kelime çalışmaları gibi hizmetleri içerir. Yapılan analizlerin sonucunda uygulanması gereken tüm iç ve dış seo çalışmaları SEO uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Birçok SEO firmasının web sitenize yapılması gereken çalışmaları sizlere raporlar halinde sunmaktadır. Ancak eğer yeterli bir yazılım bilgisine sahip değilseniz veya bir yazılımcı ile çalışmıyorsanız gerekli optimizasyonların tamamını uygulamanız mümkün olmayacaktır. SEO hizmeti yalnızca raporlamadan ibaret olmamalıdır. SEO uzmanı gerekli yazılım bilgisine sahip olmalı ve çalışma yapacağı web sitesindeki gerekli optimizasyonları yapıp müşteriye sunmalıdır. Aksi taktirde sadece raporlama için para öder, optimizasyon çalışmaları için ayrıca yazılımcıya ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bazı SEO firmaları ise fiyatlarına yapılacak çalışmaları dahil etmemekte sadece raporlama için olan seo fiyatları ile karşınıza çıkmaktadır. Her bir çalışma için sizden ayrıca seo ücreti talep etmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  All in SEO Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bir SEO uzmanı ile anlaşırken bu konulara dikkat etmenizde, bütçeniz açısından fayda var diyebiliriz.

SEO Paketleri

SEO fiyatları yapılacak SEO çalışmalarının kapsamına göre belirlenir. Her web sitesinin SEO ihtiyaçları aynı oranda değildir. Bu nedenle yapılacak çalışmaların içeriği SEO fiyatlarını belirlerken önem kazanmaktadır. Bazı firmalar SEO paketleri başlığı altında size çeşitli opsiyonlar sunarlar. Bu paketlerde anahtar kelime sayısı, teknik desteğin kapsamı gibi birçok konuda sınırlandırmalara göre farklı fiyatlar belirlenmiştir. Ancak SEO konusunda böyle bir sınırlandırma yapmayı doğru bulmuyoruz. Uygulanması gereken tüm SEO kriterleri herhangi bir sınırlandırma olmaksızın uygulanmalıdır. Bu uygulamalar da her web sitesinde farklı olacaktır.

Web sitesini analiz etmeden SEO fiyatı belirlemek bu nedenle uygun ve gerçekçi bir yaklaşım değildir. Size önerimiz SEO uzmanı ile anlaşmadan önce web sitenizi analiz etmesini ve sonrasında fiyat vermesini talep etmenizdir. Yapılabilecek çalışmaların gerçekçiliğini kontrol etmek için birden fazla firma ile iletişime geçerek her firmanın siteniz üzerinde yapılacak çalışmaları size detaylı olarak açıklamasını karşılaştırabilirsiniz. Karşılaştırma sonucunda hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza en uygun kişi ya da kurum ile anlaşacağınıza eminiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap