1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SEO Rich Snippets Nedir ?

SEO Rich Snippets Nedir ?

Brafton-Features_Rich-Snippets_Feature-1-750x394

Belki Rich Snippets kavramını duymuşsunuzdur. SEO uzmanları herkesin tam olarak Rich Snippets’in  ne olduğunu bildiğini sanıyor.  Ancak, SEO yeni başlayanlar için gerçekten belirsiz bir terimdir. Rich snippet’ler tam olarak nedir? Rich Snippets ne olduğunu, SEO için neden önemli olduklarını ve bunları siteniz için nasıl alabileceğinizi açıklayalım.

Rich Snippet Nedir ?

Google Rich Snippets, arama alaka düzeyini arttırmak ve arama sonuçlarında sayfa hakkında daha detaylı bilgi vermeyi amaçlayan bir yeniliktir.Rich snippets, Google arama sonuçlarında kullanıcının daha çok ilgisini çekmek için yapılandırılmış veriler olarak tanımlanabilir.Rich Snippet’ler, site operatörlerinin sayfalarının HTML koduna eklediği bir tür yapılandırılmış veri işaretlemesidir. Google SERP’lerde görüntülendiğinde, kullanıcılar için görsel bağlam ekler ve Google’ın web sayfalarının ardındaki anlamı ve amacı anlamasına yardımcı olurlar.

Pratikte, bir “snippet”, Google’ın kullanıcılara sağladığı bilgilerin biçimlendirilmiş gösterimidir.

Örnek vermek gerekirse, Bir ürün inceleme siteniz var yada ürün tanıtımı yaptığınız siteniz ve bu ürünlere oy verme özelliğide mevcut, işte burada google arama sonuçlarında bu ürünlere verilen oyları gösterebilirsiniz.

Rich Snippet’ler SEO için neden önemlidir?

Rich Snippets’ler diğer snippet’lerden farklıdır. Çok daha hoş görünürler ve sadece onlara bakarak anında daha fazlasını öğrenebileceksiniz. Diğer insanların ev yapımı dondurmayı sevip sevmediğini ve bunu yapmanın ne kadar süreceğini bileceksiniz. Rich snippet’ler, daha yüksek tıklama oranına sahip snippet’lerdir. İnsanlar Rich snippet’lere tıklamayı sever.

Bir parçacığıın tıklama oranı artarsa, bu arama sonucundan daha fazla trafik alırsınız. Arama motorundaki konumunuz değiştiği için değil, sonucunuzu daha fazla kişi tıkladığı için. Uzun vadede, Rich snippet’ler sıralamanızı da etkileyecektir. Daha fazla kişi sonucunuzu tıkladığında Google, kullanıcıların sayfanızı diğer sayfaların üstünde tercih ettiğini fark eder. Bu kesinlikle uzun vadede sıralamanızı artıracak!

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Wordpress İçin En İşe Yarar 5 Eklenti

Rich Snippet’leri nasıl alırsınız?

Sitenize yapısal veriler eklerseniz Google zengin snippet’ler gösterebilir. Yapısal veriler, arama motorlarının anlayacağı şekilde yazılmış, belirli bir formatta bir kod parçasıdır. Arama motorları kodu okur ve Rich snippet’ler oluşturmak için kullanır.Web sitenize yapılandırılmış veri eklemek oldukça göz korkutucu olabilir ancak Rich Snippet’leri Google’nin  gösterebilmesi için Yoast eklentisini WordPress’e kolaylıkla kurabilirsiniz .

Diğer yazılarımı okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 11 ay önce

    herşey için teşekkür ederim gerçekten hiç bir karşılık beklemeden her şekilde yardımcı olan tek insan başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir