1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

seo-uyumlu-web-sitesi-nasil-yapilir

SEO, search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekle birlikte bir web sayfasının Google sıralamasına ya da diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmesi için çok önemli bir etkinlik oluşturmaktadır. Bu nedenle iyi bir web sayfası mutlaka SEO uyumlu web sitesi kriterlerine sahip olmalıdır. 

Seo uyumlu web sayfası belirli özelliklere sahip olarak, arama motorlarının belirlemiş olduğu kullanıcı dostu kriterleri ortaya çıkarır ve iyi bir altyapı kurgulamasına sahiptir. Bu tür bir web sayfasında kullanıcı aradığı her şeyi kolayca bulabilir, site var olduğu sektör kapsamında bilinen yalın ve kullanıcıya fayda sağlayan bir yapı ile internette yer alır. 

SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Seo uyumlu web tasarım denildiğinde akla gelebilecek en pratik tanım; yalın, amaca uygun ve kaliteli bir tasarımın yapılmasıdır. Ancak daha geniş düşünüldüğünde, seo uyumlu web sayfası ziyaretçilere hitap eden, amacı içeren ve kullanıcı dostu bir konsepte sahip web sayfası olarak görülmelidir. Bu anlamda gerçekleştirilen tüm web tasarım çalışmaları, seo uyumlu web tasarım olarak ifade edilebilir. 

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Aslında hangi tarzda web tasarım yapılırsa yapılsın, direkt olarak SEO ile bir ilişki yer almalıdır. Çünkü SEO çalışmasının temelinde yazılım, içerik ve tasarım yer alır. Bu bağlamda da arama motorlarında ilk sıraya yerleşmek isteyen web sayfaları için tasarım çok önemli bir faktör oluşturmaktadır. Tasarımın mutlaka kullanıcı odaklı bir şekilde sağlamış olması, kreatif bir tasarımın ortaya çıkarılması ve pratiklik elde edilmesi gerekmektedir. 

Seo uyumlu web sitesi sahibi olmak istediğinizde, mutlaka bu özelliklerin tümüne dikkat ederek bir SEO uzmanı ile anlaşmalı çalışmalar yürütmeniz faydalı olacaktır. Çünkü bu sayede web tasarım projeniz daha profesyonel ve SEO mantığına bağlı şekilde ilerleyecek ve istenilen sonuç elde edilecektir. 

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Eski zamanlarda yapılan web sayfalarına bakıldığında dönemin teknolojileri ile gerçekleştirilmiş tasarımlar ve uygulamalar ön plana çıkmaktadır. Akıllı teknolojiler ve mobil cihazlar gelişmediği için web sayfaları da arama motorlarının gereksinimlerini düşünmeden ve günümüze uygun olmayan şekillerde tasarlanmıştır. Ancak günümüzde hem mobil uyumlu sayfalar göz önünde bulundurularak hem de günümüz ihtiyaçları akılda tutularak, seo uyumlu web sitesi uygulamaları ortaya çıkarılmaktadır. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  All in SEO Kurulumu Nasıl Yapılır?

Seo uyumlu web sitesi mutlaka belirli özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler arasında;

 • Web sayfasının mutlaka amacı ile uyumlu bir isme sahip olması,
 • Sitenin amacıyla uygun bir tasarım gerçekleştirilmesi,
 • Tasarımın duyarlı bir yapıya sahip olması,
 • PSD ve CSS sürecinin doğru şekilde bitirilmesi,
 • Gereksiz sorgulardan kaçınılması,
 • İstikrarlı bir site haritası oluşturulması ve otomatik pingleme sağlanması,
 • Kullanıcıyı yormayacak şekilde site çalışma prensipleri, bağlantı butonları ve menüler kullanılması,
 • H1 haklarında doğru bir uygulama gerçekleştirilmesi,
 • W3C standartları kapsamında hatasız bir kodlama uygulanması,
 • Son adımda ise aramalara uygun olacak şekilde kalıcı bağlantıların sağlanması yer almaktadır. 

SEO teknikleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar Halil.com.tr’de!

SEO Uyumlu Site Nedir?

SEO uyumlu site, arama motoru kriterlerine göre oluşturulmuş olan ve tüm alt yapısı bu şekilde kurgulanmış olan sitelerdir.

SEO Uyum Kriterleri Nelerdir?

Arama motorlarının yüzlerce kriteri vardır. Web tasarım, site kod yapısı, içerik yapısı, site hızı gibi kriterler SEO açısından çok önemlidir.

Kullanıcı Deneyimi SEO’yu Etkiler mi?

Kullanıcı deneyimi arama motorları tarafından en çok dikkat edilen detaylar arasında yer alır. SEO çalışmalarına direkt olarak etki etmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap