1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

seo-uzmani-kimdir_902x400

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı

Trafik artırmak ve web siteniz için daha fazla satış/gelir elde etmenin yolunu öğrenmek istiyor musunuz?

O zaman SEO hakkında bir şeyler bilmek ve bir SEO uzmanı olmak için her şeyi öğrenmelisiniz.

SEO uzmanlığına sahip olmak SEO profesyonellerinin tek ayrıcalığı değildir. Bu SEO öğrenmek isteyen herkes tarafından hakim olunabilecek bir beceridir.

Ben son 18 yıldır SEO hakkında pratik yapıyorum ve bu yazı da, bir SEO uzmanı olmak için izlemeniz gereken adımları öğreneceksiniz.

Neden herkes arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanı olmalıdır?

Adımlara girmeden önce, bir SEO uzmanı ve bir SEO arasındaki farkı anlamak önemlidir.

Bir SEO uzmanı SEO’nun nasıl çalıştığını ve nasıl arama motorlarında bir web sitesinin sıralamasını artırmak için hangi yöntemleri uygulaması gerektiğini bilen biridir.

Birisi SEO danışmanlığı yapıyor, SEO hizmetleri sunan veya bir proje-by-proje bazında müşterilerine alarak ya bir meslek olarak SEO uygulamaları veren bir SEO uzmanıdır.

Ben bir SEO uzmanı olmak için, meslek olarak SEO yapmam gerekmez. Aslında işin temelinde bu farktan söz ediyorum. Müşterilere hizmet sunmayı planlamasanız bile neden SEO becerilerinizi geliştirmeniz gerektiği konusunda öğrenmeniz gereken püf noktalar var.

SEO konusunda uzman olmanın avantajları

Sıralama ve trafik artırma konusu, arama motoru optimizasyonu alanında uzman olma amacı olabilir.

Web sitenizi arama motorları için nasıl optimize edeceğinizi biliyorsanız, çevrimiçi para kazanmak veya başarılı bir çevrimiçi iş kurmak için sıralamalardaki ve arama motoru trafiğindeki artıştan yararlanabilirsiniz.

SEO ajanslarına daha az bağımlılık – bunun bir SEO ajansının blogunda okumayı beklediğiniz şey olmadığını biliyorum ama bu gerçek. Şirket içi SEO becerileriniz varsa, dış desteğe bağlı olmadan işinizi büyütebilirsiniz.

Maliyetleri azaltın-yalnız bir girişimci veya Blogcu iseniz, bir SEO danışmanı kiralamak zorunda kalmadan SEO problemini kendiniz aşabilirseniz çok para kazanabilirsiniz .

Highly recommended for Marketing managers-eğer bir pazarlama yöneticisi olarak çalışıyorsanız o zaman SEO iyi bir anlayışa sahip diğer pazarlama yöneticileri veya kuruluşunuzdaki meslektaşları üzerinde ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

SEO uzmanı olmak için 10 adım

Artık SEO becerilerinizi geliştirmenin sadece SEO uzmanları için değil, kendiniz için bir SEO Uzmanı olma yolunda en hızlı adımların ne olduğunu görelim.

Adım 1: arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın
Adım 2: Temel arama motoru pazarlama kavramları tanıyın
Adım 3: SEO gerçek anlamını anlamak
Adım 4: doğru SEO Eğitimi seçin
Adım 5: SEO değişiklikleri hakkında haberdar olun
Adım 6: doğru SEO araçlarını seçin
Adım 7: pratik SEO-teorik kalma
Adım 8: SEO Uzmanlığınızı gösterin
Adım 9: Sabırlı Olun
Adım 10: kurulan SEO uzmanları yol izleyin

Adım 1: arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın

SEO hakkında düşünmeye başlamadan önce, yapmanız gereken ilk adım, arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmektir.

Birçok insan için, bu zaten bildikleri (ya da bildiklerini düşündükleri) bir şey olabilir, ancak temel kavramlarla başlamak ve daha sonra en karmaşık teorilere kadar çalışmak her zaman iyidir.

Aşağıdaki kaynaklar, Google arama motorunun nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olur ve bu da diğer arama motorlarının nasıl çalıştığına dair bize ipuçları verir.

Adım 2: Temel arama motoru pazarlama kavramları tanıyın

Ellerini kirletmeden önce arama motoru pazarlama ve dijital pazarlama yani kısaca SEO’yu oluşturan tüm farklı disiplinler hakkında genel bir fikir sahibi olmalısın.

Adım 3: SEO gerçek anlamını anlamak

SEO sadece anahtar kelimeler ve bağlantılar hakkında değil, bundan çok daha fazlasını içerir. SEO gerçek misyonu büyük bir deneyim ile kullanıcılara sunmak ve onlara tam olarak ne istediklerini vermektir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEO Sözlük

Amacınız sadece daha fazla arama motoru trafiği alma  değil ama bu trafik yinelenen ziyaretçi ve müşteriler hakkında bize bilgi verir.

SEO’nun bir dizi alt bileşeni vardır, en önemlisi:

  • Teknik SEO-tarama ve indeksleme
  • Sayfa SEO-sayfa optimizasyonu
  • Off-Page SEO – web sitesi tanıtım
  • İçerik SEO-içeriği optimize etme

Adım 4: doğru SEO Eğitimi seçin

SEO öğrenmeye başladığınızda, bir şeyi fark edeceksiniz: internette SEO hakkında çok fazla bilgi var ve öğrenilecek çok şey var ve sonunda bu bir karmaşa yaratıyor.

Herhangi bir yardım almadan kendi başınıza yapmaya karar verirseniz, okumak için makaleler ve denemek için birşeyler ararsanız sonsuz kaynak arasında hayatınız sona erecek.

SEO’yu bu şekilde öğrenmek benim yıllarımı aldı.

Günümüzde durum oldukça farklıdır. SEO hızlı öğrenmek isteyen insanlar internet aramaları yapar ve sonra makale okur. Sonsuz saat harcamak zorunda kalmadan saygın bir ders takip ederek bunu başarabilirsiniz.

seo uzmanı

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

The Complete SEO Course – SEO hakkında bilmeniz gereken her şeye sahiptir. Hem temel hem de gelişmiş SEO kavramlarını kapsar.

Kursu çevrimiçi olarak alabilir veya materyali PDF olarak indirebilir ve kendi hızınızda öğrenebilirsiniz.

Google Digital Garage-Google dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan kursları içerir. Bunu SEO’da ince ayrıntılara girmek istemiyor ama online pazarlama konusuna hakim olmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Moz SEO Course-Moz kendi araçları için ünlü bir şirket ama onlar da SEO temellerini kapsayan bir SEO kursu kullanıyor. Bu tam olarak yeterli değil ama yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç.

SEO Guide-Bu Google’ın bakış açısıyla SEO’yu kapsar. Bu, aslında SEO’nun ne işe yaradığını öğrenmeyeceğiniz, ancak Google’ın SEO hakkında ne öğrenmenizi istediği anlamına gelir. Yine de, birkaç saat sürebilir ve yönergeleri geçmesi, düşünmeye değer. İçinde bazı önemli püf noktaları da içeriyor.

Adım 5: SEO değişiklikleri hakkında haberdar olun

SEO statik bir disiplin değildir. SEO kuralları ve algoritmalar her zaman değişir. Google tek başına yılda sıralama algoritmalarında 250’den fazla değişiklik yapıyor. İyi SEO uzmanları bu değişiklikler hakkında bilgi sahibidir. Ve buna göre kendi SEO kampanyalarını ayarlamaya devam ederler.

Haberdar olmanın en iyi yolu, devam eden SEO değişiklikleri hakkında bilgi sağladıklarını kanıtlanmış birkaç SEO haber sitesini takip etmektir ve bu konuda bir şeyler yapmak için çok geç kalmamalısınız.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Arama Motoru Yuvarlak Masa-Tüm SEO uzmanları tarafından bu Web sitesi takip edilmelidir. SEO sektöründe ne oluyor her şey hakkında günlük haberler içeriyor. Benim için bu bizim sektör de en değerli ve kullanışlı SEO haber sitesidir.

Arama motoru arazi-SEO sektöründe en eski web sitelerinden biri. Daha önce Danny Sullivan’a ait, şimdi Google için çalışıyor.

Google Blog-Google son zamanlarda Google ürünleri ile ilgili haberleri paylaşmak için bir blog kurdu. Bazen Google Arama ile ilgili haberleri de paylaşıyorlar.

Google search blog-Aramaya adanmış Google tarafından bir blog.

Google Webmasters Blog-Resmi Google webmasters blog. Aramada son değişiklikler hakkında haber almak için takip etmelisiniz.

Sonuç

Bir web sitesi veya online iş ile ilgisi olan herkes bir SEO uzmanı olmalıdır.

Liste pazarlama yöneticileri, geliştiriciler, yöneticileri, web tasarımcıları, sosyal medya yöneticileri, PPC uzmanları, girişimciler ve e-ticaret sahipleri bile buna dahil.

Niçin? Çünkü SEO tüm dijital pazarlama kampanyalarının tabanındadır.

Bir SEO uzmanı olmak kolay değil ama çokta zor değildir. Bu süreç okuma, pratik ve test gibi şeylerden geçiyor.

Şimdi başlıyorsanız, en iyi yol, tek bir yerde tüm bilgilere sahip, doğru SEO araçlarını kullanmak ve her şeyden önce SEO uygulamaya başlamak için iyi SEO kursunu almaktır. Hatalarınızdan öğrenin ve tekrar deneyin.

Arama motorları ve SEO önümüzdeki yıllarda hayatta kalmak için burada ve bu iş kişisel becerileriz için yapabileceğiniz en iyi yatırımdır.

Diğer yazılarımı okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap