1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SEO Visibility Nedir?

SEO Visibility Nedir?

seo-visibility-nedir

Bir web sitesinin arama motorunda ne kadar görünür olduğu, SEO visibility kavramı sayesinde açıklanır. SEO çalışmaları gerçekleştirilmesi sırasında karşınıza çıkabilecek en önemli kavramlardan biri olmakla birlikte bu konu çok hassas ve dikkatli davranılması gereken bir ayrıntı oluşturmaktadır. 

Seo visibility aslında farklı bir tanım ile birlikte bulunabilirlik oranı şeklinde de adlandırılabilir. Bu çerçevede de sadece arama motoru kapsamında kısıtlanarak, bu bağlamda incelenecek bir kavram değildir. Çünkü bulunulabilirlik oranı açısından bir web sitesinin sadece arama motorlarında değil sosyal medyada veya farklı kaynaklarda da ne durumda olduğu önem arz etmektedir. Çünkü SEO görünürlüğü olarak adlandırılan daha kapsamlı bir kavramın en önemli adımlarından birini bulunabilirlik oluşturmaktadır. 

SEO Visibility Neden Önemlidir?

Bir web sayfası için SEO çalışmaları gerçekleştirilirken, sektörde yer alan rekabet içerisinde daha üst noktaya ulaşmak ve başarıyı elde edebilmek mantığı bulunmaktadır. Bu çerçevede iyi bir rakip analizi gerçekleştirilir ve sonrasında strateji belirlenerek, site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları gerçekleştirilir. Bu açıdan da yaptığınız çalışmaları bir ölçüye uyarlamanız ve niteliklerini belirlemeniz yani daha iyiye ulaşmanız için daha iyi noktalar bulabilmeniz için bulunabilirlik önem arz etmektedir. 

Seo visibility sayesinde bir görünürlük puanı elde edersiniz ve bu puan rakipleriniz ile aranızda nasıl bir fark bulunduğunu ortaya koyar. Bu sayede de farklı çalışmalar yürütebilir ve farklı bir strateji ile daha iyiye ulaşmaya çalışabilirsiniz. Yani bir noktada seo visibility rakip analizinin önemli adımlarından birisidir. 

SEO Visibility Nasıl Ölçülür?

Bugün SEO çalışmaları sırasında seo visibility aşamasını gerçekleştirmek için farklı çevrimiçi araçlar üzerinden hizmet almanız mümkündür. SEO mantığında arama hacmi açısından bakıldığında, her anahtar kelime belirli bir oranda seo visibility değeri oluşturmaktadır. Bu değer sabit olmamakla birlikte her zaman değişime sahiptir. Örneğin “Yemek Yap” anahtar kelimesi içeriklerinizde yer alıyorsa, bu açıdan SEO çalışmalarında ciddi bir hassasiyet göstermeniz önemlidir. Zira “Yemek Yap” kelimesi çok yüksek bir arama hacmine sahiptir ve seo visibility oranı düşük olan web sayfaları bu kelimeyi kullansalar dahil sıralamada yer alamaz. 

SEO Visibility Puanı Nasıl Artabilir?

Google sürekli bir şekilde gelişen teknolojik yapısı ile birlikte algoritma açısından da değişiklikler oluşturmaktadır. Çünkü kullanıcıların her zaman daha iyi bir deneyim elde etmesi amaçlanmaktadır. Bu durumda da her web sayfası sürekli bir şekilde gelişerek, daha yüksek bir performans ortaya koymalı ve bu anlamda da seo visibility puanı artış göstermelidir. Bu anlamda bazı noktalara dikkat edilebilir. 

  • İlk noktada sayfanın hızı mutlaka iyi olmalıdır. Çünkü visibility puanı açısından hızlı bir sayfa daha fazla kullanıcı çekecek ve ciddi bir trafik oranı yakalayacaktır. Bu bağlamda tarayıcı önbelleği kullanılması, iyi bir sunucu tercih edilmesi ve fotoğraf optimizasyonu yapılması gibi noktalar bulunmaktadır. 
  • İçeriklerde mutlaka kalite bulunmalıdır. Çünkü Google algoritması özgün ve kaliteli içerikleri kullanıcıya sunar. İyi bir içerik sayfanın kullanım süresini de arttıracaktır. 
  • Visibility puanında artış gösterilmesini sağlayan önemli etkenlerden birisi de mobil kullanım hassasiyetidir. Özellikle günümüzde neredeyse herkes akıllı telefonlar ile web aramaları ve kullanımı sağladığı için mobil site optimizasyonu da çok önemlidir. 
  • Kullanıcı sitenizde aradığını kolayca bulabilmeli ve sitede yer almaktan keyif almalıdır. Site kolay bir kullanıma sahip olmalı, oturum sırasında sürekli ilgi çekecek ve estetik bir yapı yani tasarım bulunmalıdır. Site içinde kolay ve pratik bir arama işlemi yapılabilmesi, ana menünün gayet sade şekilde kullanılması ve pop-up yer almaması gibi noktalara dikkat etmek gerekecektir. 
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  WordPress Yönetici Şifresi Nasıl Sıfırlanır ?

Son bir nokta olarak günümüzde en önemli ayrıntılardan birini sosyal medya ve web sayfaları arasındaki bağlantı oluşturmaktadır. Bir web sitesinin daha kolay ulaşılması, tanıtılması ve daha fazla trafik alması için yani daha yüksek visibility puanı için sosyal medya kanalı mutlaka kullanılmalıdır.

SEO teknikleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar Halil.com.tr’de!

SEO Visibility Ne Demektir?

SEO Görünürlüğü; Web sitelerinin aram motorlarındaki görünürlüğünü ifade eden bir SEO terimidir.

SEO Visibility Nasıl Ölçülür?

SEO görünürlüklerinizi Ahrefs, Semrush, Scremingfrog ve Moz benzeri araçlar ile test edebilirsiniz.

SEO Görünürlüğü Nasıl Arttırılır?

SEO görünürlüklerini arttırmak için çalışmalarınızı analiz etmeli, hatalarınızı düzeltmeli ve sitenizi yeniden yapılandırmalısınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap