1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır?

Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır?

Shopify nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir e-ticaret mağazası kurabilmeniz açısından belirli bir ücret karşılığında satın alma imkanı ile hizmet veren shopify temel olarak herhangi bir program veya yazılım bilgisi gerektirmeden kullanılmaktadır. Sistem bir e-ticaret mağaza yazılımı olması ile birlikte sanal ortamda ürün pazarlama ve satma imkanı sağlamaktadır. Bu nedenle düşük maliyet ile birlikte internette satış gerçekleştirmek isteyen kişiler için shopify rağbet gören sistemlerden biridir. Gelin hep beraber shopify nedir birlikte inceleyelim.

Shopify Nedir? Nasıl Çalışır?

Shopify sisteminde çalışma mantığına bakıldığında, tek bir kontrol merkezi yer almaktadır. Bu kontrol merkezi sayesinde e-ticaret mağazası kurulumu gerçekleştirilirken, bu mağaza üzerinde de istenilen tüm ürünlerin satılmasına imkan sağlanır. Kanada merkezli bir şirket olan shopify aslında bir kayak grubunda arkadaş olan 3 kişi tarafından kurulmuştur ve internet üzerinde günümüze kadar çok büyük bir büyüme gerçekleştirmiştir. 

Pratik bir kullanım yapısı bulunan bu sistem, hiçbir yazılım bilgisine sahip olmayan kişiler tarafından dahi rahatlıkla kullanılabilir. E ticaret açısından shopify çok kolay yollardan biri olarak görülürken, üstün kaliteli ve pratik kullanımlı bir yazılım paketi sağlamaktadır. 

İnternet üzerinde bir e-ticaret mağazası sahibi olmak için shopify kullanmayı tercih ederseniz, herhangi bir hosting satın almanız veya sunucu kurma gibi ihtiyaçlarınız olmayacaktır. Teknik ihtiyaçlar gerekmeden e-ticaret mağazası kurabilmek için fırsat sağlayan bu sistem, tüm bu gereksinimleri kendisi karşılar. Site sahibi, kurulmuş olan e-ticaret mağazası üzerinde tanıtım ve satış gerçekleştirir. 

shopify nedir?

Shopify Avantajları Nelerdir?

2004 yılından bu yana milyonlarca kullanıcıya hitap ederek, milyarlarca dolar gelir elde eden shopify birçok kullanıcı tarafından çok yüksek avantajlı olarak görülmektedir. Örneğin, bu avantajlar arasında yazılım bilgisinin gerekmemesi gibi bir nokta bulunmaktadır. Buna bağlı olarak yazılım hataları ile karşılaşılmadan kullanım elde edilmektedir. 

Diğer avantajlarına bakıldığında ise

  • Sistemin kullanılması için bir bulut tabanı yer alır ve bütün cihazlar ya da internet tarayıcılarından rahatlıkla giriş sağlanabilir. 
  • Teknik bilgiye sahip olmadan rahatlıkla sanal mağaza kurularak satış yapılabilir. 
  • Sanal mağaza sahipleri özel bir şekilde pazarlama araçlarını düzenleyebilir. 
  • Sistem içerisinde yer alan birçok ek yazılım, arayüz ve tema sayesinde kendi özel görünüm ve fonksiyonlarınızı sağlayabilirsiniz. 
  • Sistem daima kendini revize eder ve teknolojiyi takip eder. 
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  İçerik Pazarlamacılığı Nedir? Pazarlama Bilimi

Shopify Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları bulunduğu kadar kullanıcılara bağlı olarak dezavantajları konusunda da shopify işlevsellik açısından sınırlı görülmektedir. Küçük işletmeler açısından çok zengin bir yapıya sahip olsa da daha büyük işletmeler spesifik ihtiyaçlarını sistem üzerinde bulamayabilmektedir. 

Sistem üzerinde bir eklenti temin etmek istediğinizde, yüksek bir ücret ödemeniz gerekebilir. Özel ihtiyaçlar için bu eklentilerin temin edilmesi mecbur olduğunda da yüksek bir maliyet ortaya çıkabilir. Ayrıca diğer bir dezavantajı olarak müşteri hizmetleri yeterli olmadığı için uygulama kullanıcıya yeterli derecede destek vermemekte ve bazen sorunların çözümü sağlanamamaktadır. 

Shopify Paketleri Nelerdir?

Shopify sistemini kullanmak istiyorsanız, sanal mağaza kurabilmek için belirli paketler arasında seçim yapmanız gerekir. Farklı fiyatlandırmalar ile tercih edilebilecek shopify paketleri genellikle aylık abonelik sistemi sunmaktadır ve temel olarak avantaj paketi, düz paket veya basic paket gibi paketler sağlamaktadır. Ayrıca daha yüksek ve çok daha nitelikli bir ticaret hacmi isteyen kişiler plus ya da lite gibi paketlerden birini seçebilir. 

Paketler arasında seçim yaptığınızda, 14 günlük deneme süreci yer alır ve bu sayede deneme yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını görebilirsiniz. Deneme süreci ücretsiz olarak kullanıcıya sunmakla birlikte ücretsiz kullanım sayfasına giriş yapılıp, “get started” butonuna basmanız ve bu sayede kullanıcı hesabı oluşturarak, paketi kullanmaya başlamanız gerekir. 

Shopify Sistemi Nasıl Çalışır?

Shopify sistemi çalışırken yasal çerçevede bulunan tüm ürünleri internet üzerinden e-mağaza aracılığı ile satışa çıkarabilirsiniz. 14 günlük deneme süreci ile birlikte “get started” butonuna bastığınızda, üyelik işleminiz başlar ve ardından sanal mağaza kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada bir tema ve şablon seçtikten sonra ayarlarınızı yapabilir, ürünlerinizi ekleyebilir, tanıtım yapabilir ve sayfanızı hazır hale getirebilirsiniz. 

E-ticaret ile ilgili tüm merak ettikleriniz için her zaman yanınızdayız. Uzman içeriklerimizden faydalanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap