1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Site Hızı Ölçmek İçin Kullanılacak 6 Araç

Site Hızı Ölçmek İçin Kullanılacak 6 Araç

web-site-hiz-testi-araclari

Site Hızı Ölçmek İçin Kullanacak 6 Araç

Bir web sitesinin hızı, başarısı için kritik bir faktör olabilir. İçerik dağıtım ağı kılavuzumuzda tartışıldığı gibi, daha hızlı yükleme web siteleri için daha yüksek SEO sıralaması, daha yüksek dönüşüm oranları, daha düşük sıçrama oranları, sitede daha uzun ziyaretçi süresi, daha iyi genel kullanıcı deneyimi anlamına gelir.

Bu nedenle, en iyi performansı elde edebilmeniz için birçok ücretsiz Hız Testi web sitesi aracından yararlanmak önemlidir .

Hız Testini analiz etmeniz ne işe yarar?

İşte web sitelerindeki Hız Testi araçlarının kullanıldığı yaygın yollardan sadece birkaçı:

 • Yükleme süresi sorunlarına neden olan komut dosyalarını, yazı tiplerini ve eklentileri saptamak. (HTML, JavaScript, CSS)
 • Komut dosyanızın küçültülmesini kontrol etme.
 • Darboğazlarla sonuçlanan büyük görüntüler bulma.
 •  JavaScript veya CSS’NİZ olup olmadığını belirleme.
 • İlk bayt için test süresi (TTFB)
 • Toplam yükleme sürelerini, sayfa boyutlarını ve istek sayısını çözümleme.
 • Farklı coğrafi konumlardan performansı kontrol etme.
 • Farklı tarayıcılarda işleme hızını kontrol etme.
 • HTTP başlıklarını analiz etme.
 • İçerik dağıtım ağınızın performansını ölçme.
 • Varlıkların CDN’NİZDEN doğru yükleniyor olduğunu doğrulama.

Web sitesi hız kavramları

Bir web sitesi Hız Testini çalıştırmadan önce daha iyi verileri analiz etmek ve daha sonra buna göre sitenizi optimize etmek adına bu araçların nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

İlk bayt zamanı (TTFB)

İlk bayt zamanı (TTFB), bir web sunucusunun yanıt vermesinin ölçümüdür . Temel olarak, tarayıcınız sunucudan talep ettikten sonra bilgi almaya başlamak için gereken zamandır. Bir CDN kullanarak, yükün origin sunucunuzdaki etkisini önemli ölçüde azaltabilirsiniz, bu da TTFB’NİZİ azaltmaya yardımcı olacaktır.

Render-JavaScript ve CSS engelleme

Sayfanızın olabildiğince çabuk yüklenmesini engelleyen JavaScript ve CSS’yi ifade eder.

JavaScript

Google, Web sayfalarınızın yukarıdaki katlama içeriğinin yüklenmesini engelleyen JavaScript’in kaldırılmasını veya ertelenmesini önerir. İşte JavaScript yüklemesini düzgün bir şekilde erteleme konusunda harika bir öğretici .

JavaScript’i etiketinizden hemen önce yerleştirerek erteleme örneği</body>.

function downloadJSAtOnload() {
  var element = document.createElement("script");
  element.src = "defer.js";
  document.body.appendChild(element);
}
if (window.addEventListener)
  window.addEventListener("load", downloadJSAtOnload, false);
else if (window.attachEvent)
  window.attachEvent("onload", downloadJSAtOnload);
else window.onload = downloadJSAtOnload;
CSS

Daha sonra da sayfa yük gecikmelere neden olmamak için CSS’i optimize etmek isteyeceksiniz. İşte bunu düzeltmenin birkaç yolu:

 1. Düzgün CSS dosyalarını arayın
 2. CSS dosyalarının miktarını azaltın
 3. Genel olarak daha az CSS kullanın

Kaynakların azaltılması

Kaynakların küçültülmesi, HTML, JavaScript ve CSS’NİZDEN yüklenmesi gerekmeyen gereksiz karakterleri kaldırmak anlamına gelir:

 • Boşluk karakterleri
 • Yeni satır karakterleri
 • Yorumlar
 • Blok sınırlayıcıları

Bu, sunucudan talep edilmesi gereken kod miktarını azalttığı için yükleme sürelerinizi hızlandırır.

Gereksiz tüm karakterleri kaldırmak için DAN’S CSS ve JavaScript Minify gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Eğer WordPress çalıştırıyorsanız veya sizin için HTML , JavaScript ve CSS’e uygun olarak Autoptimize gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

HTTP istekleri

Tarayıcınız bir sunucudan veri getirdiğinde, HTTP (köprü metni Aktarım Protokolü) kullanarak bunu yapar.

Bir istemci ve bir ana bilgisayar arasında bir istek/yanıttır. Genel olarak daha fazla HTTP istekleri web sayfasını daha yavaş yükler.

Aşağıdaki gibi istek sayısını azaltmanın birçok yolu vardır:

 • CSS ve JavaScript dosyalarınızı birleştirme
 • Javascript’inizi satır içi (sadece çok küçükse)
 • CSS Sprite kullanma
 • Çok sayıda dış istek yapan üçüncü taraf eklentileri gibi varlıkları azaltma

Site Hızı Test Araçları

Şimdi yukarıdaki Web performans kavramları hakkında temel bir anlayışa sahip olduğunu varsayarsak, artık web sitenizin hızını test etmek için aşağıda bulunan 6 araca göz atabilirsin.

Her biri kendi benzersiz özellikleri, raporlama ve sonuçlarınızı inceleme yapmak için farklı yollar sunar.

Not: bu gibi araçları ilk kez çalıştırırken, DNS aramasının genellikle daha yavaş olacağını farkında olmalısınız .

Toplam yükleme sürelerini karşılaştırıyorsanız, testleri birden çok kez çalıştırmak ve sonuçların ortalamasını almak daha iyidir.

1. KeyCDN Web Sitesi Hız Testi

Hız Testi

KeyCDN, web sitenizin nasıl performans gösterdiği hakkında ayrıntılı bilgiler almak için kullanabileceğiniz hızlı ve hafif bir Web sitesi Hız Testi aracı oluşturdu. Test sonuçları özel veya kamu olarak düzenleme seçeneği var.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Sayfa İtibarı (Page Authority) Nedir?

Test,  bir web sitesi önizlemesi içerir. Kaç HTTP isteğinin yapıldığını, istenen sayfanın tam boyutunu ve yükleme süresini hızlı bir şekilde görebilirsiniz .

Aynı zamanda duyarlı ve mobil cihazlarda harika çalışıyor PageSpeed yanına yaklaşan nadide araçlardan biridir.

2. Google PageSpeed Insights

Hız Testi

Google PageSpeed Insights, web sitenizi 1-100 ölçeğinde derecelendiren bir web sitesi Hız Testi aracıdır.  Size verdiği değer yükseldikçe sitenizin optimize edildiği anlamına gelir. 85’in üzerindeki herhangi bir şey, web sitenizin iyi performans gösterdiğini gösterir. PageSpeed, sitenizin hem masaüstü hem de mobil sürümleri için raporlar verir. CSS’yi küçültmek veya resimlerinizi optimize etmek için ihtiyacınız olan iyileştirmeler için önerileri görüntüleyebilirsiniz .

PageSpeed Insights, sayfanın performansını nasıl artırabileceğini ölçer:

 • Tam sayfa yükleme zamanı: bir kullanıcının yeni bir sayfa istediği andan sayfanın tarayıcı tarafından tam olarak işlendiği ana kadar geçen süre.

Bir mobil rapor, sitenizin puanlamasına dahil olan “kullanıcı deneyimi “adlı ek bir kategori içerir. Bu, görünüm alanı yapılandırmanızı, dokunma hedeflerinizin boyutunu (düğmeler ve bağlantılar) ve ayrıca uygun yazı tipi boyutlarını kontrol etmeyi içerir.

PageSpeed Insights ekibi ayrıca son zamanlarda kontrol etmek isteyebileceğiniz “ Google ile düşün ” üzerine yeni bir web sitesi Hız Testi aracı başlattı.

3. Pingdom Hız Testi

Hız Testi

Pingdom muhtemelen daha iyi bilinen web sitesi Hız Testi araçlarından biridir. Raporları şelale dökümü, performans derecesi, sayfa analizi ve geçmişi içeren dört farklı bölüme ayrılmıştır.

Sayfa analizi, boyut analizi, etki alanı başına boyut (CDN varlık boyutunuzu etki alanınıza göre kolayca karşılaştırabilirsiniz), etki alanı başına istek sayısı ve en çok isteklerin ne tür bir içerik olduğu gibi ek bilgilerle harika bir genel bakış sunar.

Pingdom Hız Testi aracı da dahil olmak üzere dört ana yerlerden web sitenizin hızını test etmenizi sağlar:

 • Dallas, Teksas, ABD,
 • Melbourne, Avustralya
 • San Jose, Kaliforniya, ABD
 • Stockholm, İsveç

Bir pingdom hız testinin sonuçları, Google PagesSpeed Insights’a benzer şekilde, nerede iyileştirmeler yapabileceğinizi gösteren performans bilgileri sağlar. Sonuçları ayrıca, içerik türüne göre sayfa boyutunu, etki alanına göre sayfa boyutunu, içerik türüne göre istekleri ve etki alanına göre de ayırır.

4. GTmetrix

Hız Testi

GTmetrix, hem PageSpeed hem de Yslow metriklerini kontrol ederken, sitenizi F’den A’ya bir not atayarak büyük ayrıntılara girer. Raporlar, PageSpeed, yslow, şelale dökümü, video ve tarih dahil olmak üzere beş farklı bölüme ayrılmıştır.

Ücretsiz kayıt ile, yedi farklı yerden test edebilirsiniz. Ayrıca tarayıcıyı seçmenize izin veriyorlar, Chrome vs Firefox. Sayfa yüklerinizi nasıl etkilediğini görmek için web sitesi performansını çeşitli bağlantı türlerine (kablo ve çevirmeli bağlantı gibi) karşı test edebilir ve karşılaştırabilirsiniz.

Not: yukarıda belirtilenler gibi ek seçenekler elde edeceğiniz için ücretsiz bir hesap oluşturmanız önerilir.

5. WebPageTest

Hız Testi

WebPageTest, bahsedilen önceki araçlardan bazılarına çok benzer, ancak 25 tarayıcıdan (mobil cihazlar dahil) seçim yapmak için 40’dan fazla teste sahiptir. FTTB, sıkıştırma, önbelleğe alma, CDN’NİN etkin kullanımı vb. gibi farklı performans testlerine dayanarak F’den A’ya bir not atar. Bu rapor özet, ayrıntılar, performans incelemesi, içerik dökümü ve ekran görüntüleri içeren altı bölüme ayrılmıştır.

Ayrıca test üzerinde benzersiz bir yaklaşım sunuyor. İlk görünüm ve tekrar görünümü dedikleri şeyi çalıştırır . Bu, daha önce de belirtildiği gibi bir 1st zaman DNS arama gecikmesi olabileceğini teşhis etmeye yardımcı olur. WebPageTest, video yakalama, JavaScript’i devre dışı bırakma, SSL sertifikalarını görmezden gelme ve kullanıcı Aracısı dizelerini taklit etme gibi daha gelişmiş özelliklere sahiptir.

6. Uptrends

Hız Testi

Uptrends oldukça basit ama Hız Testi aracını çalıştırırken sonucu 35 farklı şekilde sunuyor. Onların raporu iki bölüme ayrılmıştır, bir şelale arıza ve alan grupları.

2. bölüm ise;  istatistik, CDN, sosyal, reklamlar, genel birinci parti ve genel üçüncü parti : etki alanı grupları farklı kaynaklara kaynakları sınıflandırmak gibi benzersiz bir bakış açısı sunuyor.

Hız Testini analiz etmeniz ne işe yarar?

Yükleme süresi sorunlarına neden olan komut dosyalarını, yazı tiplerini ve eklentileri saptamak(HTML, JavaScript, CSS) , komut dosyanızın küçültülmesini kontrol etme, darboğazlarla sonuçlanan büyük görüntüler bulmak, javaScript veya CSS’NİZ olup olmadığını belirleme bunlardan sadece birkaçıdır.

Web sitesi hız kavramları nelerdir?

Web sitesi hız kavramlarına İlk bayt zamanı (TTFB), Render-JavaScript ve CSS, Kaynakların azaltılması ve HTTP isteklerini örnek verebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 1 sene önce

  Site ve page speed konusunda çalışılmış ve detaylı hazırlanmış bir içerik olmuş. Zaman zaman tekrar bakılacak kadar güzel. Umarım emeğiniz karşılığını alırsınız … Diğer yazılarınızı da vakit buldukça okuyacağım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir