1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Site İçi SEO (On Page SEO) Nedir?

Site İçi SEO (On Page SEO) Nedir?

site-ici-seo-nasil-yapilir

Bir web sayfasını ziyaret eden web kullanıcısı, sayfada aradığı şey kolayca bulmak ister. Bu nedenle site dışında gerçekleştirilen arama motoru optimizasyonu çalışmalarının site içerisinde de geliştirilmesi gerekir. SEO çalışmaları kapsamında site içi SEO çalışmaları, ziyaretçinin site içerisindeki aradığı şeyi pratik şekilde bulabilmesi için her sayfada uygulanması gereken arama motoru ayarlarını ve nitelikli içeriklerin kullanıcıya ulaşmasını en iyi şekilde sağlayan sayfa tasarımı ve yazılım çalışmalarının tamamını ifade etmektedir.

İç SEO uygulamarının daha kapsamlı bir şekilde tanımlamasını öğrenmek için ise bir siteye sahip olan kişilerin arama motorlarındaki kullanıcı odaklı kriterleri mutlaka göz önünde bulundurması gerekecektir. Başta Google olmak üzere dünya genelinde kullanılan Bing veya Yandex gibi tüm arama motorları, ziyaretçileri için arama sonuçlarında en doğru bilgiyi sunmak ister. Bu açıdan geliştirilen algoritmalar ile birlikte bir sitenin içerisinde SEO başarısı elde edebilmek için iyi bir analiz gerçekleştirerek ve site içi seo çalışması yaparak işe başlamalıdır. 

Google Her Zaman Kullanıcıyı Düşünür

Google kurulduğu günden bu yana dünyadaki bütün dillerde ve teknolojinin ulaştığı her noktada insanların aradığına kolayca, hızlı ve yalın bir şekilde ulaşabilmesini sağlar. Ayrıca ulaşılan bilginin mutlaka doğru olması, hızlı bir şekilde sunulması, iyi olması ve teknoloji ile uyumlu olması gerekir. Bu açıdan düşünüldüğünde, Google kullanıcıyı düşündüğünden dolayı site sahibi de site içi SEO uygulaması ile başarı sağlayarak, ziyaretçiye aradığı cevabı bu yönergelerle verebilmelidir. 

Bilindiği üzere Google veya diğer arama motorları bugün milyarlarca dolar yatırımlar gerçekleştirerek, teknolojide en üst noktayı hedeflemektedir. Yapılan bu yatırımların tümünün ulaştığı nokta elbette ki insandır. Bu nedenle web site sahipleri Google gibi arama motorlarında sunulan kalite aşamalarını iyi bir şekilde özümseyip, site içi seo ile hedefe ulaşmaya çalışmalıdır. 

Site İçi SEO İçin Teknik Kurallar Nelerdir?

Site içi seo çalışması gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle belirler aşamalar ile birlikte her noktaya ayrıntılı bir şekilde ulaşarak, eksiklikleri ortadan kaldırıp optimizasyon sağlamanız gerekir. Bilindiği üzere SEO, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Yani site içerisindeki her noktanın optimize edilmesi önemlidir. Bu kapsamda maddeler halinde sayılması gerekirse; iç SEO çalışmaları yapmak için

 • Ziyaretçi hedeflerini planlamanız gerekir.
 • Google Analytics sayesinde ziyaretçi analiz yapmanız gerekir. 
 • Web sayfanızda yazılım ve tasarım kusursuz olmalıdır.
 • Ziyaretçi davranışlarını izlemeniz gerekir.
 • Sitenin URL yapısı ile başlık ve açıklaması birbiriyle uyumlu olmalıdır. 
 • İçeriklerde H1-H2-HJ32-H4-H5-H6 prensiplerine uygun şekilde kaliteli, doğru ve her zaman özgün bir yapı göz önünde bulundurulmalıdır. 
 • Görseller mutlaka optimize edilmeli, doğru ölçülerde ve alt etiketleri doğru şekilde kullanılmalıdır.
 • 301 kalıcı, 302 geçici yönlendirmeler ve ayrıca Robots.txt dosyaları ve sitemap.xml dosyalarında optimizasyon sağlanmalıdır.
 • Site whois kayıt bilgileri her zaman açık olmalı, sunucunuz nitelikli ve temiz bir IP sahibi olup, domain durumunuz takip edilir olmalıdır.
 • Site resmi olarak doğrulanmış, arama motorunda ve webmaster üzerinde kayıtlı olmalıdır. 
 • Web sayfası mobil uyumlu olmalı, güvenli olmalı ve SSL sertifikası içermelidir.
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Semantik SEO kurallarına uygun şekilde anahtar kelimeler doğru yoğunluk ile seçilmeli, benzer anahtar kelimeler kullanılmalıdır. 

Önce Site İçi SEO Sonra Site Dışı SEO Yapılmalıdır

Bir web sayfasında SEO, internet kullanımının olmazsa olmaz çalışmalarından birisidir. Özellikle internet dünyasındaki rekabet göz önünde bulundurulduğunda da web sayfasına gelen müşteri tatmin olmalı ve aradığını mutlaka bulabilmelidir. Google site önerileri sağlarken kullanıcının bu sitede rahat olmasını ve aradığını bulabilmesini ister. Bu nedenle bir site çalışması yapıldığında, tasarımdan anahtar kelimeye kadar her aşamada site içi seo uygulamaları tamamlandıktan sonra site dışı SEO aşamalarına geçmek gerekir.

Bir sitede site içi SEO yapılmadığında araba satın alan bir kişinin direksiyona sahip olmaması gibi bir durum ile karşılaşılacaktır. Bir araba satıyorsanız, bu arabanın direksiyonundan tekerine kadar her ayrıntısı eksiksiz olmalıdır. Ancak ve ancak sonrasında arabanın dış boyası ve modifikasyonu gibi noktalara özen gösterebilirsiniz.

SEO teknikleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar Halil.com.tr’de!

Site İçi SEO Nedir?

SEO çalışmalarının site içerisinde yer alana bölümlerini ifade eden bir kavramdır. İçerikler, iç linkleme, site hızı gibi önemli detayları içerir.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

İç SEO çalışmaları, görsel düzenlemeleri, içerik araştırmaları ve anahtar kelime düzenlemeleri, site hızı iyileştirmeleri aşamaları ile yapılabilir.

İç SEO Hatalarımı Nasıl Tespit Edebilirim?

İç SEO hatalarınızı tespit etmek için Semrush audit taramasından yararlanabilir ve ahrefs aracını kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap