1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. SSL Sertifikası Nasıl Alınır ?

SSL Sertifikası Nasıl Alınır ?

5d4d0665d3806c10e80e5a4f

Web siteniz ve ziyaretçileriniz arasında bilgi alışverişini şifrelemek için SSL sertifikalarına ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuzdur. Bu kılavuz size nasıl SSL sertifikası alacağınızı, nereden alacağınızı ve WordPress sitenize nasıl yükleyeceğinizi öğretecek.

SSL Sertifikası Alma ve WordPress Sitenize Yükleme

SSL sertifikası alma süreci hiçbir şekilde uzun veya karmaşık değildir. Bununla birlikte, ilk seferde doğru SSL sertifikasını almak ve doğru sağlayıcıya zaman ayırmak önemlidir. Hatalı bir sertifika veya yanlış yüklenmiş bir sertifika, web sitenizi geçici süre kaybetmenize bile yol açabilir.

Web siteniz için hangi tür SSL sertifikasının en iyi olduğunu belirledikten sonra, bu işleme başlayabilirsiniz.

1. Adım: Bir Sertifika Yetkilisi seçin

Sertifika Yetkilisi (CA), SSL sertifikası almanız gereken bir kuruluştur. CA, kimlik bilgilerinizi aradığınız şifreleme düzeyine göre inceleyecektir. Başvurunuzu onayladıktan sonra, sertifikanın ve ilgili anahtarların size verilmesinden sorumludurlar.

Hangi Sertifika Yetkilisinin kullanılacağına karar vermek söz konusu olduğunda, şunu önerebilirim:

Web barındırma planınıza bakın. SitenizSSL sertifikası ile geliyor mu? Varsa, ne tür olduğunu gözden geçirin. İstediğiniz koruma düzeyini sunuyorsa, hostunuzdan etkinleştirmesini isteyin.

Web hosting şirketinize danışın. Planınız bir sertifika içermiyorsa ancak web barındırma şirketiniz bunları sunuyorsa, seçenekleri gözden geçirin (fiyat, sertifika türü, vb.). Kabul edilebilirse, hizmetinize ekleyin ve kurulumla ilgilenmelerini sağlayın.

Bütçenize uyan ve işletmenizin hedeflerine uygun türde bir SSL sertifikası sunan güvenilir bir CA seçmeniz gerekir. Faturaya uyan bir SSL sertifikası nasıl alacağınızı merak ediyorsanız, aşağıdaki güvenilir CA’lardan biriyle başlamanızı öneririm:

Comodo

Comodo,  yukarıda belirtilen üç türün ötesinde çok çeşitli SSL sertifikaları sunar.

 • DV sertifikaları (90 günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyorlar)
 • Güvenlik açığı taramasının yanı sıra siteniz için bir TrustLogo mührü bulunan OV sertifikaları (Comodo SSL sertifikaları olarak adlandırılır) var.
 • Alan adınızı ve web sitenizdeki tüm alt alanları kapsayan joker karakterler
 • EV sertifikaları en üst düzeyde sertifika sunar ve bir TrustLogo mührü, yeşil adres çubuğu ve PCI taramasının yanı sıra işletmenizin ve alan adınızın tam doğrulamasını içerir.

Bu SSL sertifikalarının her biri, tüm tarayıcıların ve cihazların % 99,9’u tarafından tanınır. OV (firma belge doğrulaması) ve EV (EV SSL sertifikası domain ve organizasyon sorgulamanın yanı sıra bu SSL sertifikasını tercih eden web sitelerin tarayıcı adres barına Yeşil Bar (Greenbar) ve şirket ismini ekler. Bu bar firmaya prestij, seo ve yüksek güvenlik sağlar) sertifikaları ayrıca kurulumu kolaylaştıran ücretsiz bir SSL yönetim aracı ile birlikte gelir.

GlobalSign

GlobalSign , hem tek web sitesi sahipleri hem de birden fazla web sitesini yönetmekle görevli WordPress geliştiricileri için mükemmel bir seçenektir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli ihtiyaçları kapsayan paketler sağlarlar:

 • DV SSL sertifikaları
 • OV SSL sertifikaları
 • EV SSL sertifikaları
 • Joker karakter (alt alan adı) SSL sertifikaları
 • Çok web sitesi SSL sertifikaları (yalnızca DV ve OV)
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Anahtar Kelime Araştırması

GlobalSign, yirmi yılı aşkın bir süredir SSL sertifikaları yayınlamaktadır ve küresel olarak güvenilen bir CA’dır. Buna ek olarak, her bir SSL sertifikası satın alındığında, PCI uyumluluğu için ücretsiz yönetim araçları ve SSL sertifikasının genel yönetimi bulunur.

GoDaddy

Web siteniz için yüksek kaliteli web barındırma ve alan adı hizmetleri sağlama konusunda GoDaddy zaten güvenilir bir sağlayıcıdır. Bu nedenle, müşterilere DV, OV, EV, joker karakter ve çok alanlı SSL sertifikaları da uygun bir fiyata satması şaşırtıcı değildir.

GoDaddy’nin tüm SSL sertifikaları, bugün piyasada en güçlü olan SHA-2 ve 2048 bit şifrelemeyi içeriyor.

GoDaddy sertifikasıyla sınırsız sayıda sunucuyu sunucuyu koruyabilir, sertifikanızı gerektiği kadar ücretsiz olarak yeniden yayınlayabilir ve 7/24 güvenlik desteğine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca 30 günlük para iade garantisi alacaksınız.

SSL.com

Tahmin edebileceğiniz gibi, SSL.com adlı bir şirket , web için SSL sertifikaları verme işinde. Cisco, Microsoft, NASA ve Ford gibi şirketler tarafından güvenilen SSL.com, SSL sertifika pazarında güvenilir bir lider olduğunu kanıtlamıştır.

SSL.com ile istediğiniz türde SSL sertifikası seçebilirsiniz. Teklifler ayrıca, en yüksek düzeyde doğrulama gerektiren işletmeler için özel olarak tasarlanmış sertifikaları da içerir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir şey, bu sağlayıcıların SSL sertifikaları sattıkları kendi web sitelerine sahip olmalarına rağmen, web hosting şirketinizden bu sertifikalardan birini güvenceye alabilmenizdir.

2. Adım: SSL Sertifikanızı Satın Alın ve Doğrulayın

Bir SSL sertifika sağlayıcısı ve bir sertifika türü seçtikten sonra, devam edin ve satın alın. Bu, doğrulama işlemini başlatacaktır. Bu, birkaç dakikadan (DV sertifikaları için) birkaç güne (EV ve çoklu alan sertifikaları için) kadar sürebilir.

Bu arada, SSL sertifika şirketi tarafından sağlanan belgeleri inceleyin. Genellikle, bilgi bankası SSL sertifikanız için sonraki adımlar hakkında bilgi sağlar.

CA’nızdan doğrulama ve onay aldıktan sonra, SSL sertifika dosyalarınızı indirin.

Adım 3: SSL sertifikanızı yükleyin

Bu sonraki adım, SSL sertifikanızı nereden aldığınıza bağlıdır. Örneğin, geçerli web barındırma sağlayıcınızdan birini temin ederseniz, onay işlemi tamamlandıktan sonra sizin için kurulumu kolaylaştırabilir. Yani, tercih ettiğiniz sağlayıcı üzerinden bir satın alma yapmadan önce, web hosting şirketi ile onları satmak olmadığını görmek için kontrol edin.

Godaddy’yi örnek olarak kullanalım.

SSL sertifikaları Godaddy’nin yeni barındırma serisine otomatik olarak dahil edilir. (Daha fazla yeni ürün piyasaya sürdüklerinde, her biri için paketin bir parçası olarak SSL’YE sahip olmayı hedefliyorlar, hemde ekstra bir ücret ödemeden.)

GoDaddy SSL dahil

SSL sertifikası olmayan bir plana kaydolmuş olan veya Godaddy’den ayrı olarak satın almak isteyen herkes için, maliyetten caydırılmamanızı şiddetle öneririm.

Adım 4: SSL sertifikasının çalıştığını doğrulayın

Ardından, WHM’DEN çıkış yapın, WordPress’ten çıkış yapın ve web sitenizi ziyaret edin. SSL sertifikasının orada yansıtıldığını onaylamak için adres çubuğunu kontrol edin. Ve ödediğiniz tüm güven mühürlerinin mevcut olduğundan emin olun:

 • HTTPS adresi
 • Asma kilit
 • İşletme adı (EV için)
 • Yeşil Adres çubuğu (ev için)
 • Yerinde güvenlik güven mührü (sertifika ve CA’ya bağlıdır)

Ardından, sertifikayı genişletin ve işletmeniz, Yayın tarihi ve CA ile ilgili tüm ayrıntıların doğru olduğunu doğrulayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap