1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Teknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Neler?

Teknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Neler?

teknoloji-nedir

Teknoloji kelimesi, köken olarak incelendiğinde, Yunancadan geldiği görülmektedir. Kelime olarak incelendiğinde ise, techné ve logos kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Techné kelimesi, yetenek, zanaat ve teknik gibi anlamlara gelirken; logos kelimesi ise, bilgi anlamına gelmektedir.

Teknoloji, insan ihtiyaçlarının karşılanması doğrultusunda mal ya da hizmet üretimi, gelişimi amacıyla kullanılmakta olan bilgi, yetenek ve tekniği bünyesinde barındıran bir bütündür. Bilim ile paralel gelişen teknoloji, günlük hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır.

Teknoloji, ihtiyaçların değişmesi ve edinilen bilgi birikiminin artmasıyla paralel olarak gelişmekte olan dinamik bir unsurdur. Faydalı ürünler tasarlamaya ve üretmeye yarayan bu unsur, toplumların kalkınmasına da olanak sağlar.

Teknolojinin Faydaları

Teknolojinin asıl amacı, günlük hayatı kolaylaştırmak ve daha yaşanılır kılmaktır. Günlük hayatta kullandığımız telefon, bilgisayar ve tablet gibi birçok teknolojik alet, yaşamımızı oldukça kolaylaştırmıştır. Ayrıca, zaman ve enerji tasarrufu yapmamıza da olanak sağlamıştır.

Günümüzde, İnternet ağına kolay erişebilmemiz sayesinde her an ve her yerde bilgiye kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Dünyadaki tüm gelişmelerden haberdar olmanın yanı sıra; uzaktan eğitim aracılığı ile ders çalışırken ya da proje hazırlarken zaman tasarrufu sağlamaktayız.

Gelişen teknoloji, ulaşımı da oldukça hızlandırmış ve kolaylaştırmıştır. Otomobil ve uçak ile bir yerden bir yere çok rahat şekilde gidebilmekte, ticari ve sosyal hayatımızı kolay bir şekilde yürütebilmekteyiz.

Teknolojinin en önemli faydası ise, insan ömrünün daha kaliteli ve uzun olmasını sağlamaktır. Gelişen tedavi yöntemleri aracılığı ile ölüme neden olabilecek birçok hastalığa çözüm bulunmuştur.

Teknolojinin Zararları

Teknoloji, insan hayatını kolaylaştırmasının ve kaliteli hale getirmesinin yanı sıra olumsuz etkilere de sahiptir. İnsanlar, gelişen İnternet teknolojisi yüzünden, günlük hayatta sosyalleşmek yerine sanal ortamlarda sosyalleşmeyi tercih edebilmektedir. Bu durum ise, asosyal varlıklar haline gelmelerine neden olmaktadır.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  20:20 saatinin Anlamı Nedir?

Teknolojinin en büyük zararlarından birisi ise, çevre kirliliği ve küresel ısınma gibi olumsuz olaylara neden olmasıdır. Ayrıca, teknolojik aletler nedeniyle insanların radyasyona fazla maruz kalması da çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Bu nedenle teknolojiyi doğru şekilde kullanmalı, bireysel ve çevresel sorunların önüne geçmeliyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap